Spacery z psem – jak powinny wyglądać? Najważniejsza psia potrzeba

spacer z psem po lesie

Spacer z psem to jeden z podstawowych obowiązków właścicieli czworonogów. I choć z pozoru czynność ta wydaje się prosta, to wcale tak nie jest. Spacery stanowią najważniejszą formę aktywności. Dobrze, aby były zaplanowane, a dodatkowo wymagają poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, a przede wszystkim nauki zasad. Jak powinny wyglądać spacery z psem?

Spacer z psem – najważniejsza forma psiej aktywności fizycznej

Spacery z psem wciąż dla wielu osób kojarzą się ze żmudną, ale banalną czynnością. Wystarczy przypiąć psu do obroży smycz albo założyć szelki i wyjść na zewnątrz. Następnie okrążyć blok lub dwa, ewentualnie przejść się do pobliskiego parku lub lasu i wrócić. Niestety nie na tym to polega. Spacer dla czworonoga to przede wszystkim niezwykle istotny wysiłek fizyczny, ale również aktywność psychiczna w ciągu całego dnia.

Przede wszystkim pozwala na budowaniu i polepszaniu relacji między Wami. W związku z tym spacery z psem nie powinny ograniczać się tylko do tego, aby pupil załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli zaniedbasz wyjścia z czworonogiem lub będziesz traktować je jako konieczność, możesz doprowadzić do przykrych konsekwencji takich jak lęk separacyjny, nieposłuszeństwo, lękliwość czy brak więzi między psem a opiekunem. Podsumowując, spacery z psem przede wszystkim pozwalają:

1. Zaspokoić potrzeby fizjologiczne

To podstawowy powód, dla którego należy wyjść z pupilem na dwór, ale nie jedyny. Spacer z psem, nawet krótszy niż zalecany, powinien trwać tyle, aby pies mógł bez problemu się załatwić. Nigdy nie kończ spaceru, jeśli pupil nie załatwił swoich potrzeb fizjologicznych.

2. Zaspokoić potrzebę aktywności fizycznej

Pies na spacerze ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jego organizmu m.in. procesy trawienne. Ponadto, możliwość zabawy, węszenia pozwala mu zrelaksować się. W ten sposób zwierzę wycisza swoje emocje. W efekcie jest bardziej spokojny w domu.

3. Na socjalizację z innymi psami

Psy, tak jak i ludzie potrzebują kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Od samego początku socjalizuj pupila z innymi psiakami, aby uniknąć w przyszłości problemów z agresją. Jeśli pozwolisz psu na kontakt z innymi, będzie się z nimi bawił. Tym samym zapewnisz mu radość, a przy okazji aktywność fizyczną.

4. Na budowanie relacji z opiekunem

Spacer z psem to doskonała okazja na budowanie oraz wzmacnianie relacji między Wami. Podczas spaceru nagradzaj pupila ulubionymi smakołykami za pożądane zachowania np. nieciągnięcie na smyczy czy powrót do nogi po komendzie „aport”. Dzięki temu wzbudzisz w nim zaufanie, a także dasz mu poczucie bezpieczeństwa. Pokazujesz mu, że próbujesz to co robi, wpajając, ze jest to dobre zachowanie.

Przeczytaj:  Ile czasu pies wytrzyma bez sikania?

To nie jedyna forma wspierania go. Innym sposobem jest unikanie niekomfortowych dla niego miejsc np. głośnych czy takich, w których są tłumy ludzi. Psy zazwyczaj nie lubią zbyt wielu bodźców wewnętrznych. Przebywając w takich miejscach, mogą się wystraszyć. A tego przecież nie chcesz.

Idealny spacer z psem – jak powinien wyglądać?

Nie ma jednej recepty na idealny spacer z psem. Wszystko zależy od jego upodobań oraz innych czynników takich jak rasa, wiek, ewentualne problemy zdrowotne. Niezależnie jednak od tego, pupil powinien mieć w ciągu dnia przynajmniej jeden spacer, który trwa od pół godziny do nawet godziny, nie tylko w  celu załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, ale również wybiegania się, węszenia.

Pamiętaj, że niektóre rasy psów np. husky czy owczarek niemiecki, potrzebują naprawdę długiego spaceru, aby móc się wybiegać i spalić swoją energię. Ten właściwy spacer powinien odbyć się w miejscu, w którym masz możliwość puścić psa bez smyczy i gdzie jest sporo miejsca do biegania i tropienia. Dzięki temu pies ma dużo przestrzeni, po której może się wyhasać. Pamiętaj, że jak po skończonym spacerze wróci do Ciebie, należy go nagrodzić ulubionym smakołykiem.

W ten sposób pokażesz mu, że zachował się odpowiednio. Podczas spaceru możesz również zrobić z nim trening. Weź ulubioną zabawkę pupila i rzucaj mu np. na łące. Jeśli Ci ją przyniesie z powrotem, pochwal go i poczęstuj przysmakiem. Rób tak kilka razy. Jeśli masz taką możliwość, to zabieraj go w różne miejsca, a nie tylko jedno. Raz wybierz się na spacer z psem do parku, innym razem do lasu, a jeszcze innym gdzieś nad wodę.

Zwierzę lubi wracać do znanych miejsc, ale także i poznawać nowe. To dla niego ogromna frajda. Masz znajomych, którzy również posiadają psa? W takim razie wybierzcie się na wspólne wyjście. Niech psy się ze sobą pobawią, będzie im o wiele raźniej. A przy okazji wpłynie to na ich socjalizację. Wraz z upływem czasu zobaczysz, co Twojego psa interesuje, jakie miejsca lubi odwiedzać, a także ile czasu potrzebuje na aktywność fizyczną na dworze. Gdy go dobrze poznasz, to dopasujesz długość i ilość spacerów do jego indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj:  Jak przygotować swojego pupila na pobyt u petsittera?

Ile najlepiej powinien trwać spacer z psem?

Jako opiekun czworonoga masz obowiązek zapewnić mu odpowiednią ilość spacerów oraz ich długość. W ciągu dnia należy wyjść z pupilem przynajmniej 2, a najlepiej 3 razy bez względu na rasę. Z tych trzech wyjść jedno powinno trwać dłużej, co najmniej 30 minut, aby pies nie tylko załatwił potrzeby fizjologiczne, ale miał czas na węszenie, tropienie, zabawę z innym psem lub Tobą.

Nie powinieneś zbyt szybko kończyć spaceru i na siłę odciągać pupila od tropów. To czas na dowiadywanie się nowych informacji, poznawanie terenu, co dla psa jest przygodą. Pozostałe dwa mogą być krótsze. Czas spaceru jest tak naprawdę umowny. Zależy on od wielu czynników m.in. :

  • Rasy psa – niektóre rasy potrzebują większego wysiłku fizycznego, aby rozładować swoją energię. Innym wystarczy nieco krótszy spacer.
  • Rozmiarów psa,
  • Indywidualnych predyspozycji fizycznych,
  • Stanu zdrowia – schorowany pupil będzie potrzebował krótszych spacerów. Czas musi być dostosowany do zaleceń lekarza.
  • Wieku – starsze psy mają mniej siły i energii, aby pozwolić sobie na dłuższe wyjścia.
  • Kondycji – nie każdy pies ma kondycję, która pozwoli mu na długi spacer i wybieganie.

Przyjęło się również, że przerwa między jednym, a drugim spacerem nie powinna przekraczać 10 godzin. A najlepiej, gdy wynosi ona 8 godzin. Dlatego przed wzięciem psa z hodowli lub schroniska, zastanów się czy jesteś w stanie wygospodarować czas na regularne spacery z psem w tych odstępach. Pamiętaj, że w przypadku szczeniaków trzeba wychodzić tyle razy, ile szczenię potrzebuje.

Najlepiej za każdym razem gdy się obudzi, zje, po zabawie oraz przed spaniem. Minie trochę czasu zanim młody czworonóg nauczy się czystości w domu i załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. Na samym początku spacer z psem może odbywać się nawet co godzinę. Zalec się, aby z młodym pupilem wychodzić co około 3 godziny. Oprócz załatwiania potrzeb fizjologicznych, pies na spacerze ma możliwość poznania otaczającego go świata, a także pozwala na zabawę i odkrywanie środowiska.

Dlatego zabierając go na dwór, pozwól mu na zabawę np. energiczne bieganie, poznanie się z innymi psami. Szczeniaki męczą się nieco szybciej, więc spacer nie musi trwać aż tyle czasu, co w przypadku dorosłego pupila.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy na spacerach?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jednym z problemów, z jakim borykają się właściciele psy, jest brak umiejętności chodzenia na smyczy. Psy ciągną, a nawet i szarpią. O ile w przypadku małych ras nie robi krzywdy, o tyle duże psy mogą zrobić właścicielowi krzywdę. Ten może nie być w stanie utrzymać  czworonoga i nawet upaść. Wystarczy chwila nie uwagi. Co zrobić, aby pies na spacerze potrafił chodzić na smyczy? Należy go nauczyć i to już od samego początku.

Przeczytaj:  W czym prać legowisko psa? podpowiadamy!

Najlepiej od pierwszych dni w nowym domu. Pamiętaj, że trening to bardzo żmudny i długi proces. Nie kończy się na jednym czy dwóch wyjściach z psem. Niektóre psy mogą załapać już po kilku dniach. Inne będą uczyć się o wiele dłużej. Dlatego bardzo ważna jest tu systematyczność oraz cierpliwość. Warto stosować się do kilku zasad, które ułatwią cały proces nauki chodzenia na smyczy:

Wybierz odpowiednią obroże lub szelki oraz smycz

Każdy pies jest inny. W związku z tym ma indywidualne potrzeby U jednego lepiej sprawdzi się smycz długa, u drugiego nieco krótsza. U szczeniąt najlepiej stosować lekkiej, ale jednocześnie mocnej i elastycznej. Dorosłe psy, zwłaszcza te dużych ras, powinny mieć bardzo mocne i wytrzymałe smycze.

Przyjęło się, że smycz powinna mieć co najmniej 3 metry długości, aby umożliwić pupilowi wejście na trawnik, węszenie. Ponadto, zapewnia swobodę podczas poruszania się, a także ułatwia zmianę tempa chodzenia. Doskonale sprawdzą się smycze regulowane. Gdy idziesz z psem po chodniku, gdzie przebywa wiele osób, wystarczy, że ją skrócisz.

Przyzwyczaj psa do akcesoriów

Może zdarzyć się, że po założeniu obroży czy szelek, pupil nie zrobi nawet jednego kroku. To normalne. Zacznij od zakładania ich w domu. Pamiętaj, aby szelki czy obroża, nie były założone zbyt ciasno, bo mogą spowodować dyskomfort. Niech pies pochodzi chwilę w obroży i szelkach i zacznie się przyzwyczajać. W taki sposób postępuj do momentu, aż w końcu pies zaakceptuje szelki lub obrożę.

Oswój psa ze smyczą

Podobnie jak w przypadku szelek i obroży, musisz oswoić psa ze smyczą. Najważniejsze, aby podczas nauki pupil nie gryzł smyczy. To zły nawyk. Treningi przeprowadzaj w spokojnym miejscu, gdzie jest mało ludzi i bodźców zewnętrznych. Podczas spaceru przystań na chwilę w miejscu, mocno trzymając smycz. Jeśli pies podejdzie do Ciebie tak, aby smycz była luźna, pochwal go i daj mu nagrodę w postaci ulubionego smakołyka.

Czynność powtórz kilka razy aż do momentu, gdy pies na spacerze będzie szedł w taki sposób, by smycz była cały czas luźna. Jeśli pies będzie ciągnął smycz, również zatrzymaj się i nie ruszaj się, dopóki się nie poluzuje.  W ten sposób pies zrozumie, że ciągnięcie smyczy jest niepożądanym zachowaniem. Pamiętaj jednak, że nauka wymaga czasu i cierpliwości. Staraj się prowadzić lekcje systematycznie, dopóki nie uzyskasz pożądanego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.