Sterylizacja psa – kompendium wiedzy

Sterylizacja psa - kompendium wiedzy

Sterylizacja psów jest zabiegiem, który wykonuje się w celach profilaktycznych. Nie tylko uniemożliwia rozmnażanie się, ale również zmniejsza skłonność do występowania niektórych przypadłości. Decyzja o zabiegu powinna być przemyślana, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tego zabiegu.

W jakim wieku sterylizować psa?

Osiągnięcie dojrzałości płciowej zarówno u psów, jak i suk przypada na około 6-12 miesiąc życia. Ten moment uznaje się za najlepszy na sterylizację. Pytanie o to, kiedy sterylizować sukę budzi wiele wątpliwości, jednak lekarze weterynarii zgodnie twierdzą, że najlepiej jest to zrobić po pierwszej cieczce. W przypadku miniaturowych i małych ras zabieg można wykonać nawet przed pierwszą cieczką, która jest określana jako sterylizacja pediatryczna.

Przed zabiegiem należy wykonać badania, które zwiększają koszt sterylizacji psa. Absolutnym minimum są badania diagnostyczne, czyli badanie kliniczne oraz badanie krwi. W przypadku starszych psów konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, np. badania ultrasonograficznego.

Jak wygląda sterylizacja psa?

Sterylizacja psa częściej jednak w przypadku samców mylona z kastracją, jednak są to dwa różne zabiegi przeprowadzane w odmienny sposób. Kastracja jest zabiegiem polegającym na usunięciu jąder i najądrzy.

W cięższych przypadkach, w tym przy zmianach nowotworowych wykonuje się kastrację z odjęciem moszny. Sterylizacja polega natomiast na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów bez ich usuwania.

Sterylizacja suki polega na usunięciu narządów rozrodczych, czyli jajników, jajowodów i macicy. To najczęściej rozumieją lekarze weterynarii przez to pojęcie i jest to przez nich określane jako ovariohisterectomia (OVH).

W obydwu przypadkach ten zabieg chirurgiczny jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Podwiązanie jajowodów jest najmniej inwazyjną formą sterylizacji, ale również najrzadziej stosowaną. Nie zaleca się również usunięcia, tylko jajników lub wyłącznie macicy.

Przeczytaj:  Wyprawka dla szczeniaka, czyli co trzeba kupić?

W pierwszym przypadku zwiększa to ryzyko występowania infekcji, natomiast w drugim nowotworu. Ranę operacyjną zabezpiecza się szwami rozpuszczalnymi.

Suka po sterylizacji powinna mieć podawane przez 48 godzin leki przeciwbólowe i antybiotyk. Sam czas trwania zabiegu jest krótki i wynosi około 40 minut, natomiast łącznie z przygotowaniem należy zarezerwować 2 godziny.

Ile kosztuje sterylizacja psa?

Kwestie ekonomiczne są zależne od wielu czynników, które mają wpływ na to, ile kosztuje sterylizacja psa. Najważniejszym z nich jest masa ciała. Sterylizacja małych i miniaturowych psów jest tańsza niż średnich i dużych. Lokalizacja, renoma lekarza lub klinki, w której wykonywana jest sterylizacja psa. Cena to nie tylko sam zabieg, ale również koszty badań diagnostycznych, które należy przed nim wykonać.

Pies po sterylizacji

Po zabiegu bardzo ważny jest odpoczynek, a przez 2 pierwsze doby podawanie środków przeciwbólowych. Każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań, a najczęstszymi z nich są stany zapalne lub zakażenia, z którymi ma związek nieodpowiednie postępowanie po zabiegu, jakim jest sterylizacja. Cena ubranka pooperacyjnego jest niewielka, dlatego warto w nie zainwestować, aby zapobiec lizaniu rany przez zwierzę.

W ciągu 2 dni od dokonania zabiegu można zauważyć takie objawy jak: osłabienie, biegunka, czy brak apetytu. Normą są również częste wymioty, które ma suczka po sterylizacji. Zachowanie psa po zabiegu jest bardziej stabilne, co wynika z wytłumienia popędu seksualnego.

Jeśli w przeszłości występowały problemy z agresją na tle seksualnym to teraz z pewnością nie będą one problemem. Pies po sterylizacji jest bardziej wyciszony, ale zabieg pozwala przede wszystkim wyeliminować problem niechcianych miotów.

Sterylizacja psa – wady i zalety

Zabieg wciąż budzi wiele kontrowersji, ale ich najczęstszą przyczyną jest niewiedza. Sterylizacja suczki jest nieodwracalna, co oznacza, że nie tylko wyeliminujemy u niej problem cieczek, ale również pozbawimy ją możliwości posiadania potomstwa.

Przeczytaj:  Wątróbka dla psa - czy pies może jeść wątróbkę? Przepisy dla psa

Dlatego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zasięgnąć konsultacji z lekarzem weterynarii. Zabieg wiąże się również wydatkami, dlatego warto przed nim zapytać, ile kosztuje sterylizacja suczki.

Trzeba być przygotowanym również na to, że po zabiegu nasz pupil będzie wymagał odpowiedniej obserwacji i opieki. W przypadku powikłań należy udać się do lekarza weterynarii. Dużą rolę odgrywa stan zdrowia naszego pupila, który czasem umożliwia lub utrudnia zabieg, jakim jest sterylizacja psa.

Zalety sterylizacji psa:

  • pewna metoda trwałej antykoncepcji, brak cieczki i ciąży urojonej u suk,
  • minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób jajników i macicy,
  • ogranicza popęd seksualny i wywołane nim zachowania takie jak ucieczki oraz nadmierne zainteresowanie psami,
  • zmniejszenie instynktu terytorialnego psa,
  • kontrola rozrodu i populacji zwierząt.

Wady sterylizacji psa:

  • ryzyko związane z zabiegiem, w szczególności z narkozą,
  • możliwość wystąpienia zakażenia rany w trakcie jej gojenia,
  • wzrost apetytu, które może prowadzić do nadwagi,
  • krwotoki, stany zapalne (jeśli sterylizacja jest przeprowadzona w nieodpowiedni sposób),
  • wyższe prawdopodobieństwo chorób kości związana z zaburzeniem gospodarki hormonalnej,
  • nietrzymanie moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.