40 ciekawostek o psach, których wcześniej nie znaliście!

zszokowana kobieta z mopsem na ramionach

Czy wiesz, że posiadając niektóre informacje o psach, dowiesz się, jaki będą miały charakter? Dziś przedstawiamy ciekawostki o psach, o których prawdopodobnie nie słyszałeś!

40 ciekawostek o psach

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wierny, towarzyski, ale też charakterny. Wbrew pozorom charakter i temperament zależą nie tylko od rasy czworonoga, ale również indywidualnych cech. Tak samo, jak i ich zdrowie. Okazuje się, że wiadomości o psach, takie jak kształt pyska, mogą wiele zdradzić.

Oto 10 ciekawostek o psach, które warto znać!

1. Obecnie istnieje ponad 150 ras psów, które podzielone są na 8 klas.

  • I grupa FCI – owczarki i inne psy pasterskie z wyłączaniem szwajcarskich psów do bydła,
  • II grupa FCI – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy,
  • III grupa FCI – terriery,
  • IV grupa FCI – jamniki,
  • V grupa FCI – szpice i psy w typie pierwotnym,
  • VI grupa FCI – psy gończe i rasy pokrewne,
  • VII grupa FCI – wyżły,
  • VIII grupa FCI 0- Aportery, płochacze i psy dowodne.

2. Cykl snu u czworonożnych przyjaciół jest podobny do cyklu snu człowieka. Są to dwie główne fazy. Pierwsza to sen wolnofalowy (NREM), podczas której mózg wypoczywa, a jego aktywność znacznie spada. Druga to faza szybkich ruchów gałek ocznych, REM, podczas której mózg pracuje intensywniej niż na jawie.

W tym czasie pupile śnią, popiskują, szczekają, a nawet przebierają łapami. U małych psów, takich jak pinczery, fazy są krótkie i nowe sny pojawiają się nawet w odstępnie 10 minut. Z kolei u dużych ras np. i dobermanów, sen może trwać nawet do 90 minut.

3. Psy uwielbiają, gdy się je głaska, bawi się z nimi, ale za to nie przepadają za przytulaniem. Dlaczego? Dlatego, że przytulanie, a dokładnie obejmowanie ich rękami, odbierają jako próbę ich zdominowania. Jeśli masz ochotę uściskać czworonoga, lepiej go podrap w ulubionym miejscu.

4. Szczęka przeciętnego psa stanowi około 90 kg nacisku. Z kolei u niektórych ras ucisk dochodzi nawet do 200 kg! Na podstawie badań National Geographic największą siłę mają owczarki anatolijskie, które mogą ugryźć z siłą 337 kg!

5. Szczenięta mają 28 zębów, w tym 14 w szczęce i tyle samo w żuchwie. Z kolei dorosły ma 42 stałe zęby w tym 22 w szczęce i 20 w żuchwie. Wymiana zenów mlecznych na stałe rozpoczyna się około 4 miesiąca życia i trwa do ukończenia przez niego roku. W trakcie wymiany zębów można zaobserwować podobne objawy, jak przy wyrzynaniu się pierwszych zębów mlecznych.

Należą do nich m.in. nieprzyjemny zapach z pyska, zaczerwienione dziąsła, brak apetytu, osowiałość, a także unikania dotykania okolic pyska. Do tego dochodzi intensywnie ślinienie się, podgryzanie wszystkiego, gryzienie, szczypanie, podenerwowanie. Zdarza się również biegunka.

Przeczytaj:  Dlaczego warto zainwestować w smycze Biothane?

To bardzo ważne informacje o psach, które warto wiedzieć, ponieważ są pomocne w trakcie wymiany zębów. Omawiając ciekawostki o psach, nie można nie wspomnieć o tym, że u niektórych pupili występuje zjawisko podwójnego uzębienia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy u zwierzaka rośnie stały ząb, a mleczak nadal nie wypadł.

6. Psy posiadają trzecią powiekę, zwaną potocznie membraną, która nie zawiera ani mięśni, ani włosów czy innych powłok. Wielu właścicieli o tym nie wie, dopóki jej nie zauważy. Co ciekawe, każdy czworonóg ma błonę w wewnętrznym kąciku oka. Kolor się zmienia od jasnego do mętnego i to w zależności od rasy. Trzecia powieka ma kilka ważnych funkcji. Po pierwsze, skutecznie usuwa resztki i śluz z rogówki.

Po drugie, ze względu na obecność gruczołu łzowego, jest odpowiedzialna za wytwarzanie około 40% łez psa. Trzecia powieka poprzez osłonę oka pomaga w walce z infekcjami oraz szkodliwymi mikroorganizmami. Po trzecie, zapobiega urazom rogówki psa.

7. Omawiając ciekawostki o psach nie można nie wspomnieć o tym, że głaskanie psa niesie ze sobą korzyści zdrowotne m.in. zmniejsza ciśnienie krwi, spowalnia pracę serca. Podczas głaskania podnosi się poziom beta-endorfiny, co uśmierza ból i pomaga w walce ze stresem.

8. Czworonogi zwijają się w kłębek instynktownie. W ten sposób zapewniają sobie bezpieczeństwo i ochronę okolic swojego ciała m.in. brzucha i gardła.

9. W Południowej Karolinie ustanowiono prawo, według którego maksymalny wyrok za pobicie psa jest dłuższy niż maksymalny wyrok za pobicie żony.

10. Pies jest w stanie wywąchać raka prostaty, który zajmuje drugie miejsce pod względem częstotliwości występowania nowotworów u mężczyzn.

11. Cykl bicia serca u psów jest niemal identyczny jak u człowieka. Natomiast jest jedna, zasadnicza różnica – serce czworonoga bije znacznie szybciej. Takie informacje o psach są bardzo ważne, ponieważ niewiedza mogłaby być powodem do zmartwień.

U dorosłego człowieka tętno wynosi zazwyczaj około 70 uderzeń na minutę, u dziecka 100. Z kolei u psa od 70 aż do 160 uderzeń na minutę! Warto mieć na uwadze, że im serce jest większe, tym wolniej ono bije. Akcja serca czworonogów wygląda następująco:

  • u szczeniąt wynosi 100-180 uderzeń na minutę,
  • u psów dorosłych ras małych 80-160 uderzeń na minutę,
  • u psów dorosłych ras dużych 60-120/min uderzeń na minutę.

12. Psy znacznie łatwiej się uczą poleceń mówionych, połączonych z gestami. Takie informacje o psach są bardzo przydatne podczas nauki podstawowych komend czy sztuczek.

13, Na podstawie badań zaobserwowano, że pies jest w stanie wyczuć, kto dla ich opiekunów był niemiły i nawet zachować urazę. Przeprowadzono eksperyment, w którym zwierzę odmówiło brania jedzenia od osoby, która wcześniej nie pomogła jego właścicielowi.

Przeczytaj:  Dlaczego pies liże człowieka?

14. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u psów jest otyłość.

15. Jeżeli zostawiasz w domu psa samego na dłużej i zostawisz mu swoje ubranie, które Tobą pachnie, to zapach ten cieszy czworonoga, a także ograniczy ich niepokój związany z Twoją nieobecnością.

16. Zwierzęta potrafią odczytać ludzkie gesty, mimikę i na tej podstawie odczytać, czy człowiek zachowuje się normalnie, czy ma coś na sumieniu.

17. A to wszystko za sprawą obrotowych uszu, sterowanymi kilkunastoma oddzielnymi mięśniami. Ważne informacje o psach dotyczą tego, że psi słuch działa najlepiej przy dźwiękach o częstotliwości 8000 Hz. Natomiast człowiek słyszy najlepiej przy częstotliwości 2000 Hz.

18. Psie oko nie jest przystosowane do obserwacji ludzi i przedmiotów z bliska. Widzą mniej ostro niż człowiek. Z kolei znacznie ostrzej widzą obiekty w ruchu. Zawdzięczają to swoim przodkom. Ostre widzenie ruszających obiektów w połączeniu ze świetnym węchem pozwala czworonogom na polowanie, a także dostrzeżenie niebezpieczeństwa.

19. Psy się pocą. Jednak gruczoły potowe znajdują się na opuszkach łap. natomiast dyszą dla schłodzenia np. po aktywności fizycznej albo w upalne dni.

20. Czworonogi mają znacznie mniej kubków smakowych niż ludzie. U psów to około 1700, a u człowieka aż 9000. Co ciekawe, koty mają zaledwie 473.

mezczyzna z mopsem na rekach

Ciekawostki o psach dla dzieci

1. Na podstawie badań stwierdzono, że nawet 45% procent czworonogów śpi w łóżku!

2. Szczenię rodzi się z nierozwiniętym nerwem wzrokowym, a więc jest ślepe. Ponadto, przewody słuchowe są zamknięte, a więc nowo narodzone psiaki są głuche. Natomiast mogą reagować na bardzo głośne dźwięki czy mocne światło. W tym okresie są bezradne i całkowicie zależne od suki. Natomiast bardzo szybko osiągają samodzielność.

3. Badania wykazały, że przeciętny pies rozumie od 89 do 165 słów oraz znaków, które daje mu człowiek. Co więcej, są i takie, które potrafią zrozumieć nawet ponad 200 słów!

4. Psy w przeciwieństwie do człowieka nie odczuwają winy. Natomiast mogą się źle czuć, gdy właściciel się gniewa.

5. Dla psa pojęcie dobra i zła jest obce. Czworonogi oceniają różne sytuacje na podstawie tego, czy są one dla nich bezpieczne, czy też nie.

6. Czworonogi mają aż 319 kości, czyli aż 112 więcej niż człowiek.

7. Największy pies na świecie to Zeus, który w 2012 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najwyższy pies świata. W kłębie miał aż 11,8 cm. Natomiast, gdy stanął na tylnych łapach, jego wysokość to 2,26 m!

8. Prawidłowa temperatura psa różni się od temperatury ciała człowieka. U czworonogów wynosi od 37,5 do 39 stopni Celsjusza. Warto mieć na uwadze, że zależy ona od wielkości, a także wieku zwierzaka. Takie wiadomości o psach pozwalają zauważyć, gdy coś jest nie tak, ponieważ nieprawidłowa temperatura to jeden z objawów tego, że z psem dzieje się coś niepokojącego.

Przeczytaj:  Jak odchudzić psa z nadwagą? Walka z otyłością u psa

9. Ludzkie oko jest w stanie odróżnić 6 kolorów: czerwony, zielony, niebieski, fioletowy, żółty i pomarańczowy. Natomiast pies widzi tylko odcienie niebieskiego, żółci oraz szarości. Z tego względu dostrzeżenie barwy czerwonej, pomarańczowej czy zielonej, stanowi dla nich problem.

Dlatego nie warto kupować im zabawek w tych odcieniach, ponieważ nie są one w stanie ich rozróżnić. Jeśli więc pupil nie poradzi sobie z aportowaniem zielonej zabawki, nie miej mu tego za złe. Lepiej kupić mu kostkę czy piłeczkę w kolorze żółtym lub niebieskim, aby mógł ją dostrzec bez problemu.

10. Psi nos jest niezwykle czuły i precyzyjny. Co ciekawe, nie ma dwóch takich samych nosów. Nos można porównać do ludzkiego kciuka – każdy jest unikalny. Ponadto, psy są w stanie zapamiętać około 600 000 zapachów! Mają one aż 200 milionów receptorów zapachowych w swoich nosach. Dla porównania ludzie mają ich tylko 5 milionów.

11. Pies może być lewołapny albo prawołapny. Zauważysz to podczas wykonywania przez pupila różnych czynności. Częściej będzie wykorzystywał jednej z łap.

12. W 2001 roku założono pierwszą kaplicę dla psów. Co ciekawe, zbudował ją Stephan Huneck, autor książek dla dzieci.

13. Psy nie mogę spożywać czekolady i kakao. Zawarta w nich teobromina – substancja chemiczna, może spowodować poważne problemy ze zdrowiem, a nawet i śmierć!

14. Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne wynika, że psy mogą być tak mądre, jak dwuletnie dzieci.

15. Trzy psy przeżyły katastrofę statku Titanic.

16. Chart perski uznawany jest za najstarszą rasę psów. Był on wyszkolony przez Egipcjan.

17. 3 listopada 1957 roku suka psa, mieszańca -Łajka, została wystrzelona na orbitę okołoziemską. Miała wtedy 2 lata i ważyła 6 kilogramów. Niestety piesek szybko zmarł, ponieważ wewnątrz kapsuły było aż 40 stopni Celsjusza.

18. Psy są w stanie zlokalizować źródło dźwięku w 1/600 sekundy oraz słyszeć dźwięk aż cztery razy dalej niż ludzie!

19. Obserwując psie uszy, możesz wiele z nich odczytać. Jeśli pies ma lekko skierowane do przodu uszy, to oznacza, że jest zrelaksowany. Postawione uszy do przodu oznaczają, że pies się boi. Z kolei skierowanie jednego ucha do przodu, a drugiego do tyłu wskazuje na wzmożoną czujność u psa i gotowość do podjęcia walki. A położenie uszu po sobie mówi o tym, że pupil odczuwa niepokój.

20. Na podstawie obserwacji wnioskuje się, że dzieci, które wychowują się z psami, są bardziej empatyczne, przyjazne i zdrowsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.