Adopcja psa – jak adoptować psa ze schroniska i ile to kosztuje?

adopcja psa

Adopcja psa to bardzo ważna decyzja w życiu każdego, kto decyduje się na posiadanie czworonoga. Psy ze schroniska mają nieznaną przeszłość, a wiele z nich cierpi na lęk separacyjny. Jak adoptować psa ze schroniska? Jakie warunki trzeba spełni i ile kosztuje pies ze schroniska?

Adopcja psa – nie decyduj pochopnie!

Adopcje psów z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Zawdzięcza się to przede wszystkim ogromnej sile mediów społecznościowych, w których zachęca się do adoptowania czworonożnych pupili ze schroniska. Ponadto, coraz więcej osób pragnie dać lepsze życie zwierzętom, które do tej pory znają świat zza krat. Adopcja psów to piękny gest. Niestety nie jest to decyzja, którą podejmuje się spontanicznie. Zanim zdecydujesz się na wzięcie czworonoga ze schroniska, zastanów się:

1. Czy stać Cię na utrzymanie psa?

Posiadanie psa to nie tylko obowiązek wychodzenia z nim na dwór czy karmienia, ale również wielu innych czynności. Niektóre z nich wiążą się ze sporymi wydatkami. Do kosztów związanych z posiadaniem pupila zalicza się:

  • żywienie – czyli karmy podstawowe. Jednak musisz wziąć pod uwagę możliwość karmienia pupila karmami specjalistycznymi np. gdy zachoruje, będzie miał alergię, które są znacznie droższe,
  • leczenie psa – w przypadku choroby bądź alergii,
  • profilaktyka chorób zakaźnych oraz przeciwpasożytniczych – obejmuje regularne, płatne szczepienia, a także odrobaczanie (co 3-6 miesięcy). Warto wziąć pod uwagę również inne koszty, takie jak koszt zakupu obroży przeciwkleszczowej i przeciwpchelnej,
  • higiena psa – produkty do kąpieli, wizyty u groomera, a także podcinanie pazurów,
  • zabiegi – takie jak sterylizacja, kastracja czy usuwanie kamienia nazębnego.

2. Czy masz czas na posiadanie czworonoga?

Musisz również zastanowić się, czy na pewno masz czas na posiadanie czworonożnego przyjaciela. Jeśli pracujesz, często wyjeżdżasz i spędzasz dużo czasu poza domem, to prawdopodobnie nie poświecisz psu zbyt wiele czasu. Co prawa, zwierzęta mogą same zostawać w domu przez kilka godzin. jednak nie powinny spędzać samotnie całego dnia. Może poczuć się samotny, stresować się, a w efekcie rozwinie się lęk separacyjny.

3. Czy to na pewno odpowiedni moment na adopcję psa?

Zastanów się również nad tym, czy aby na pewno to jest odpowiedni moment na posiadanie psa. Odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno dojrzałeś do tej decyzji? Jeśli w domu są dzieci, zapytaj je o zdanie. One muszą zaakceptować posiadanie czworonoga i wykazać entuzjazm. Nic na siłę! W końcu będą się z nim wychowywać.

Przeczytaj:  Psy które nie gubią sierści TOP10

Jak adoptować psa?

Adopcje psów odbywają się za pośrednictwem schronisk oraz fundacji. Niezależnie, na które rozwiązanie się zdecydujesz, musisz dokładnie przemyśleć cały proces. W pierwszej kolejności wybierz placówkę. Najlepiej taką, która cieszy się zaufaniem. Może ktoś z Twojej rodziny albo znajomych adoptował psa i poleca konkretny ośrodek? Sprawdź również opinie w internecie. To skarbnica wiedzy!

Następnie zadzwoń i umów się na wizytę z właścicielem. Koniecznie dowiedz się, jakie warunki panują w schronisku, czy nie ma żadnej choroby zakaźnej. Niestety takie skupiska dużej ilości czworonogów, są idealnym miejscem dla chorób zakaźnych. Warto również porozmawiać z osobami, pracującymi w schronisku bądź fundacji. Pamiętaj, że bezpańskie psy mają często przykre doświadczenia za sobą. Są nieufne, mają lęk separacyjny. Nie każde zwierzę nada się do mieszkania w bloku, życia z dziećmi. Dlatego niezwykle ważny jest wywiad.

W przypadku schroniska warto umówić się na spotkanie z wolontariuszami, którzy zajmują się psami, wychodzą z nimi na spacer. To oni spędzają z nimi wiele godzin i wiedzą, jak dany czworonóg się zachowuje. To bardzo ważne, ponieważ wzięcie nieodpowiedniego pupila, może doprowadzić do konieczności zwrócenia go z powrotem zza kraty. A to dla niego kolejne złe doświadczenie. Nie rób mu tego. Określ jasno, jakiego czworonoga szukasz: do mieszkania w bloku, do domu, małego czy dużego, dla dzieci czy nie, aktywnego czy spokojnego.

Czy ma to być szczeniak, czy dorosły pies? A może chcesz podarować dobre życie seniorowi? To wszystko jest bardzo ważne. Wolontariusze pomogą Ci dobrać pupila do Twoich wymagań. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko oddania psa z powrotem do schroniska. Zapytaj również o kwestię szczepień oraz odrobaczenia. Każdy z pupili powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, a także regularnie odrobaczany. Takie informacje będą widniały w karcie weterynaryjnej lub książeczce zdrowia czworonoga. Adopcja psów dobywa się również za pośrednictwem fundacji.

Jak adoptować psa z fundacji? Istnieje kilka możliwości. Pierwsza z nich to przygarnięcie czworonoga z tzw. domu tymczasowego, który można potraktować jako odpowiedniej rodziny zastępczej. Psy, które przebywają w domach tymczasowych, są przygotowywane do adopcji. Są pod stałą opiekom lekarza weterynarii, a niekiedy ma nad nimi oko behawiorysta. Drugi sposób do wzięcie pupila, który obecnie przebywa np. w hotelu dla zwierząt. Fundamentalną różnicą pomiędzy psem ze schroniska z  fundacji jest to, że w przypadku czworonogów fundacyjny wiesz, jak wygląda ich socjalizacja, jak zachowują się na spacerach, w warunkach domowych, a także bytując z innymi psami czy innymi gatunkami zwierząt.

Przeczytaj:  Szybki oddech u psa - czy dyszenie jest powodem do niepokoju?

Jeśli stwierdzisz, że adopcja psa z fundacji to najlepsze rozwiązanie, znajdź taką, która zapewnia psom godne warunki. Popytaj znajomych o opinie, sprawdź w internecie. Weź pod uwagę również, czy fundacja stawia na kojce zewnętrzne czy wewnętrzne. A także czy hotel odtwarza warunki domowe. To bardzo istotne! Im warunki będą bardziej zbliżone do domowych, tym lepiej.

Warunki adopcji psa – jakie są?

Zastanawiasz się, jak wygląda adopcja psa ze schroniska lub fundacji? Wbrew pozorom to nie jest łatwy proces. Każde schronisko i fundacja ma własny proces adopcyjny. Wiele placówek uniemożliwia przygarnięcie czworonoga od ręki. W ten sposób chcą zminimalizować prawdopodobieństwo oddania psa przez osoby adoptujące. W niektórych przypadkach najpierw właściciele bądź wolontariusze przeprowadzają z losową zainteresowaną wywiad, zadają pytania m.in. o dzieci, warunki domowe itd. Biorą pod uwagę:

  • możliwość zapewnienia bezpieczeństwa czworonogowi,
  • posiadanie dzieci, ponieważ niektóre psy nie są w stanie bytować razem z maluchami,
  • zagwarantowanie odpowiedniej dawki ruchu – niektóre czworonogi wymagają wzmożonego wysiłku i trzeba im zapewnić wybieganie się,
  • stosowanie wysokiej jakości karmę, m
  • czas, jaki pies będzie spędzał sam. Wiele psów ze schroniska ma lęk separacyjny. W związku z tym będą wymagały czasu, zanim przyzwyczają się do nowego właściciela i domu. Wolontariusze biorą pod uwagę, czy jesteś wstanie poświęcić im odpowiednią ilość czasu.

Ponadto, coraz więcej schronisk i fundacji nie pozwala na adopcje psów, jeśli mają one być trzymane na łańcuchu czy w kojcach. Zatem jak adoptować psa? W pierwszej kolejności musisz określić, jakiego chcesz psa. Następnie skontaktować się z placówką i wyrazić chęć przygarnięcia czworonoga i udać się na wizytę. Weź ze sobą dowód osobisty, który jest niezbędny do zawarcia umowy. Właściciele, pracownicy lub wolontariusze przeprowadzą Cię przez proces adopcyjny.

Będziesz musiał określić, jakiego chcesz psa, powiedzieć, gdzie mieszkasz, czy masz dzieci itd. Następnie wybrać czworonoga. Wolontariusze zaproszą Cię na spacer z nim, abyście się poznali. Niektóre schroniska wymagają kilku takich spacerów, aby zobaczyć, jak się zachowuje czworonogów przy Tobie, a także, jakie Ty masz pojęcie do zwierzęcia.

Przeczytaj:  Jak długo goi się rana po kastracji psa?

Ile kosztuje adopcja psa ze schroniska?

Zastanawiasz się ile kosztuje pies ze schroniska? To zależy od schroniska. niektóre nie pobierają żadnej opłaty, inne proszą o zakup karmy, a jeszcze inne mają jedną, stałą opłatę. Natomiast fundacja nie pobiera żadnych opłat. W związku z tym przed wyborem schroniska, sprawdź cennik adopcji, aby wiedzieć, ile ewentualnie zapłacisz za pupila. W przypadku opłat, najtańsze są szczeniaki Większa kwotę zapłacisz również za psy rasowe.

Pamiętaj jednak, że nie na tym kończą się wydatki. Do kwoty dolicz jeszcze usługę kastracji lub sterylizacji. W niektórych placówkach jest ona przeprowadzana na miejscu przez lekarzy weterynarii, którzy pracują lub współpracują ze schroniskiem.

Może być bezpłatna, ale również dodatkowo płatna. Już wiesz, ile kosztuje adopcja psa ze schroniska. A co w przypadku, gdy placówka nie pobiera opłat? Warto kupić w podziękowaniu karmę albo inne rzeczy, które przydadzą się schronisku. To będzie bardzo miły gest z Twojej strony, a właściciele, pracownicy i wolontariusze z pewnością to docenią!

Adopcje psów – stwórz im dom tymczasowy!

W sytuacji, gdy nie masz pewności, czy podołasz obowiązkowi, jakim jest opieka nad czworonogiem, możesz stworzyć dom tymczasowy dla pupila z fundacji lub ze schroniska. Dom tymczasowy to odpowiednik rodziny zastępczej. Polega na tym, ze przygarniasz do domu pod opiekę czworonożnego pupila. W czasie,  w którym pies u Ciebie przebywa, schronisko lub fundacja, nadal szukają mu stałego domu.

Co więcej, pokrywają również koszty leczenia. Wiele placówek zapewnia również karmę. Domy tymczasowe są świetnym rozwiązaniem, szczególnie dla zwierząt z lękiem separacyjnym, dla których pobyt w schronisku jest zbyt traumatycznym doświadczeniem. A także dla bardzo schorowanych zwierząt, które wymagają intensywnej opieki, podawania regularnie leków i nie powinny przebywać w skupiskach zwierząt. Jak adoptować psa z domu, jeśli przebywa u Ciebie na zasadzie domu tymczasowego? W momencie, gdy stwierdzisz, ze jesteś gotowy na posiadanie psa, wystarczy, ze poinformujesz o tym fundacje lub schronisko.

Następnie podpiszecie umowę adopcyjną, a zamiast domu tymczasowego pupil zyska dom na stałe. Innym rozwiązaniem jest jeszcze wirtualna adopcja psa. Jak adoptować psa wirtualnie? Wystarczy wybrać schronisko, które umożliwia taką opcję i wpłacać co miesiąc dowolną kwotę, która zostanie przeznaczona na utrzymanie albo leczenie konkretnego czworonoga. Co więcej, możesz również odwiedzać adoptowanego wirtualnie psa i szukać mu stałego domu na własną rękę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.