Agama brodata – wszystko o terrarium dla jaszczurki

agama brodata

Agama brodata to najpopularniejsza jaszczurka, którą możemy spotkać w polskich terrariach. Niestety, nie każde terrarium, w którym żyje gad jest odpowiednie – często bywa, że zbiornik jest za mały, lub nie posiada akcesoriów, takich lampa grzewcza i UVB. Takie braki i niedopatrzenia bezpośrednio wpływają na zdrowie agamy i jej nieprawidłowy rozwój. Jakie zatem są optymalne warunki dla jaszczurki i na co zwrócić uwagę przy zakupie terrarium dla agamy brodatej?

Terrarium dla agamy brodatej

Wybierając terrarium dla agamy należy pamiętać, żeby zawsze na pierwszym miejscu stawiać dobro i wygodę jaszczurki. Pójście na jakiekolwiek kompromisy może kończyć się rozwojem chorób u gada lub karłowaceniem. Odpowiednie terrarium dla agamy brodatej powinno mieć minimalne wymiary 120x60x60 cm. Dorosła jaszczurka osiąga długość do 50 cm, więc musi mieć możliwość swobodnego przemieszczania się w swoim lokum. To właśnie tam zwierzę będzie spędzać większość swojego życia, więc jeśli mamy możliwość, wybieg może być nawet większy i mieć długość 2 metrów. Jeśli chcemy zwiększyć przestrzeń życiową, warto stworzyć w terrarium ściankę strukturalną z półkami, na których agama będzie mogła się wylegiwać.

Do wyboru mamy kilka rodzajów terrariów, spośród których najpopularniejsze są terraria wykonane z płyty meblowej oraz terraria szklane. Terrarium z płyty meblowej lepiej izoluje ciepło od warunków zewnętrznych i jest z 3 stron zabudowane, więc da agamie większe poczucie bezpieczeństwa. Szkło jest słabszym izolatorem, więc jeśli wybierzemy terrarium szklane, warto zabudować je z kilku stron korkiem ekspandowanym lub wykonać ściankę strukturalną, która jednocześnie zasłoni ścianki i da dodatkową izolację.

Terrarium dla agamy brodatej powinno posiadać wentylację grawitacyjną, która będzie zapewniać stałą wymianę powietrza. Brak takiej wentylacji sprawi, że może dojść do niestabilnych warunków wewnątrz terrarium lub zbyt wysokich temperatur. Z tego względu na lokum dla agamy brodatej nie nadaje się akwarium.

Przeczytaj:  Jak przyzwyczaić psa do kojca?

Jakie warunki powinny panować w terrarium?

Po wyborze rodzaju terrarium kolejnym etapem będzie zapewnienie agamie odpowiednich warunków. Mikroklimat w zbiorniku powinien być podzielony na dwie strefy temperatur – chłodną i ciepłą. W chłodnej temperatura powinna wynosić 20-25 stopni, natomiast w ciepłej strefie dochodzić nawet do 40 stopni. By to zapewnić, konieczny będzie montaż lampy grzewczej o odpowiedniej mocy. Najlepiej kupić kilka żarówek o różnej mocy i dopasować, tak by bezpośrednio pod lampą, w miejscu gdzie będzie wygrzewać się agama brodata było 38-40 stopni.

Tuż obok lampy grzewczej należy umieścić lampę UVB, która emituje niezbędne dla gada promieniowanie UVB – najlepiej sprawdzi się świetlówka rurowa T5. Obie lampy stworzą tzw. wyspę ciepła, którą najlepiej zrobić na jednym krańcu terrarium, tak by dawać pełen gradient temperatur i powodować, że im dalej od lamp, tym chłodniej. W zależności od pory roku, obie lampy powinny pracować codziennie od 10 do 14 godzin. Na noc powinny gasnąć i powodować spadek do temperatury pokojowej.

Młode zwierzę będzie dość często przechodzić wylinkę, więc musimy zachować odpowiednią wilgotność – w tym celu wystarczy umieścić w terrarium miskę z wodą, która pod wpływem temperatury będzie parować. Wilgotność w terrarium powinna wynosić 50-60%.

agama brodata w terrarium

Wyposażenie terrarium – akcesoria i podłoże

Po skompletowaniu terrarium i lamp, należy pamiętać o zakupie akcesoriów, takich jak miski – jedna na pokarm, którym będą żywe owady i rośliny oraz druga na wodę, którą agama będzie pić. Jeśli chcemy mieć warunki w terrarium pod kontrolą, warto również zakupić termometr i higrometr. Najczęściej wybierane są elektroniczne urządzenia wielofunkcyjne, które jednocześnie pokazują temperaturę oraz wilgotność.

Bardzo ważną kwestią jest wybranie odpowiedniego podłoża do terrarium. Choć rodzajów ściółek terrarystycznych jest mnóstwo, bezpiecznych dla agamy jest jedynie kilka. Młode agamy warto trzymać na ręcznikach papierowych – z uwagi na częste wypróżnianie, będzie nam łatwiej sprzątać nieczystości. Dorosłe agamy najlepiej trzymać na stałym podłożu będącym mieszanką gliny wędkarskiej, piasku i wody. Po zaschnięciu i odparowaniu wody, mieszanka utworzy twardą skorupę, której agama nie będzie podjadać. Jeśli preferujemy sypkie podłoże, warto wybrać podściółkę z włókien roślinnych, np. Chipsi Ultra albo piasek. W tym drugim przypadku musimy jedynie obserwować, czy agama nie podjada podłoża, ponieważ jego nadmierna ilość w przewodzie pokarmowym może prowadzić do zaczopowania.

Przeczytaj:  Jak często karmić szczeniaka? Czym i ile razy dziennie?

Należy unikać takich podłóż jak drewienka bukowe, trociny i włókno kokosowe. Niektóre z nich mają właściwości pylące i będą drażnić śluzówkę gada, z kolei inne w przypadku połknięcia mogą prowadzić do zaczopowania, które w skrajnych przypadkach może wymagać interwencji chirurgicznej.

Gdzie kupić terrarium dla agamy?

Istnieje kilka miejsc, w których zaopatrzymy się w terrarium dla agamy brodatej:

  • Portale ogłoszeniowe – najczęściej znajdziemy tam używane terraria w okazyjnej cenie. Należy pamiętać, że używane terrarium należy po zakupie zdezynfekować, ponieważ nie mamy pewności, czy poprzedni lokator, który z nim mieszkał nie był leczony na pasożyty. Przemycie wodą z octem lub myjką parową wyeliminuje drobnoustroje.
  • Sklep terrarystyczny – wiele sklepów współpracuje z producentami terrariów, więc sprzedawca na miejscu doradzi w wyborze odpowiedniego zbiornika. Plusem takich miejsc jest możliwość kupna zbiornika od ręki.
  • Producent terrariów – możemy zgłosić się bezpośrednio do producenta terrariów dla zwierząt terrarystycznych, który wykona zbiornik pod nasze wytyczne. W takim przypadku będziemy musieli dłużej poczekać, czasami nawet do miesiąca, ponieważ budowa wraz z wykonaniem ścianki strukturalnej jest czasochłonnym procesem. Realizacje takich producentów najczęściej znajdziemy na Facebooku lub na stronie firmowej.

Terrarium możemy również wykonać samodzielnie – wówczas oprócz niskich kosztów (płacimy jedynie za same materiały) będziemy mieć satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

pomaranczowa agama brodata

Gdzie kupić agamę brodatą?

Ostatnim krokiem po kupnie i wyposażeniu terrarium jest zakup agamy brodatej. Najbezpieczniej i najlepiej kupić jaszczurkę w hodowli agam brodatych, takich jak np. hodowla Gady z brodą. Hodowca, który jest praktykiem będzie mieć wiedzą popartą doświadczeniem, więc oprócz samego zakupu, będziesz mógł liczyć na wsparcie także po sprzedaży jaszczurki. W takich miejscach znajdziesz największy wybór agam o różnych odmianach, np. red, orange, citrus, yellow. Zwierzęta są też pod stałą opieką weterynaryjną, więc masz pewność, że otrzymasz zdrową jaszczurkę.

Przeczytaj:  Wzdęty brzuch u psa - jak pomóc pupilowi?

Niesprawdzone źródła nie zawsze są dobrym pomysłem – najczęściej kontakt urywa się zaraz po zakupie, nie znamy też genetyki jaszczurki, a nawet zdarza się, że zwierzęta są zarażone pasożytami.

Choć na pozór wydawałoby się, że sklep zoologiczny będzie dobrym miejscem na zakup zwierzaka, niestety nie sprawdza się to w przypadku gadów. Wiele sprzedawców w sklepach zoologicznych posiada niską świadomość potrzeb poszczególnych gatunków i zdarza się, że jaszczurki są trzymane w zbyt małych terrariach, jako podłoże są stosowane drewienka bukowe lub agamy są niewłaściwie suplementowane. Zdecydowanie lepiej kupić zwierzę w sklepie terrarystycznym, ponieważ takie miejsca są prowadzone przez pasjonatów, które najczęściej współpracują z hodowcami lub samodzielnie prowadzą hodowlę jaszczurek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.