Agresja u psa – przeczytaj dlaczego pies jest agresywny

agresywny pies

Agresja u psa to niestety dość powszechne zjawisko, które spędza sen z powiek nie jednego właściciela. Wymaga szybkiej reakcji, ponieważ niekontrolowana agresja może mieć katastrofalne skutki. W pierwszej kolejność należy ustalić, dlaczego pies jest agresywny i co ma wpływ na takie zachowanie. Co zrobić, gdy pies jest agresywny? I jak oduczyć psa agresji?

Agresja u psa wobec domowników

Agresja u psów to problem, z którym boryka się wielu opiekunów. Zapewne nie raz słyszałeś w telewizji lub radiu informację o tym, że pies zaatakował zarówno obcych ludzi, jak i swojego właściciela. Większość osób za takie zachowanie wini czworonożnego przyjaciela. Niestety niewielu z nich próbuje znaleźć przyczynę agresywnych zachowań. Rozwiązanie problemu agresji polega przede wszystkim na ustaleniu jego genezy i dopiero na tej podstawie, podejmuje się odpowiednie kroki. W wielu przypadkach okazuje się, że nagła agresja u psa, tak naprawdę nie była nagłą, a wywołaną np. przez inne bodźce. Na jej nasilenie wpływa m.in. wychowanie, środowisko, a także genetyka. Pojawia się również wtedy, gdy do psa lub jego przedmiotów np. zabawki, miski z jedzeniem, zbliżają się ludzie. W wielu sytuacjach agresja to objaw chęci dominacji, efekt współzawodnictwa lub konfliktu. Agresja u psów objawia się:

  • warczeniem,
  • unoszeniem warg,
  • szczekaniem,
  • podgryzaniem,
  • skakaniem,
  • kłapaniem zębami,
  • gryzieniem.

Dlaczego pies jest agresywny wobec domowników? Powodów może być kilka:

  • walka o dominację w stadzie – psy są zwierzętami stadnymi, a więc są przyzwyczajone do walki o dominację w stadzie. Walka ta może przejawiać się w agresywnych zachowaniach, takich jak szczekanie, warczenie, pokazywanie zębów. Dotyczy to nie tylko pokazania swojej pozycji wśród przedstawicieli swojego gatunku, ale również wobec opiekuna,
  • stosowanie niewłaściwych metod karcenia – w przypadku stosowania metody awersyjnego szkolenia czworonoga, szkolenie czworonoga może rozwinąć zachowania konfliktowe oraz agresje,
  • zmiany – pies atakuje właściciela również w przypadku zmian w środowisku czworonoga, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. To np. przeprowadza, zamieszkanie nowej osoby (pojawienie się dziecka), pojawienie lub odejście zwierzęcia, zmiana właściciela.
Przeczytaj:  Psia mowa, czyli co mówi Twój pies? Interpretacja zachowań psa

Co zrobić gdy pies jest agresywny wobec właściciela

Agresja to jedno z najbardziej niepożądanych zachowań, jakie zaobserwujesz u pupila. Co zrobić gdy pies atakuje właściciela? Przede wszystkim:

  1. Unikaj sytuacji, które wyzwalają u futrzanego przyjaciela agresję.
  2. Rozpocznij terapię behawioralną, opierająca się na systemie pożądanego zachowania.
  3. Jeżeli pies dobrze się zachowuje, nagradzaj go ulubionym smakołykiem, pochwałą, dobrym słowem. Pod żadnym pozorem tego nie ignoruj! Wręczając mu nagrodę, utrwalasz w nim pożądane zachowanie.
  4. W sytuacji, gdy pies atakuje właściciela, przerwij atak, ale nie karć zwierzęcia, ponieważ w ten sposób tylko wzmocnisz agresję.
  5. Znajdź zastępcze zachowanie, aby odwrócić uwagę pupila od agresji. Doskonale sprawdzi się zabawa zaraz po przerwaniu agresywnego zachowania.
  6. Zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu. Zapewnij mu długie spacery, dzięki którym wybiega się, a jednocześnie odreaguje.
  7. Jeśli masz taką możliwość, to wycofaj się ze stresującej psa sytuacji.

Pies agresywny dla obcych

Zdarzają się sytuacje, że pies atakuje obcych ludzi. Przyczyną może być samoobrona chęć obrony opiekuna. Zdarza się, że pupil źle zrozumie intencje innego człowieka wobec właściciela i myśli, że druga osoba chce go skrzywdzić. Poprzez akt agresji chce obronić swojego Pana. Zachowania agresywne u psa wobec obcych pojawiają się w momencie naruszenia terytorium czworonoga przez osoby spoza stada.

Co zrobić gdy pies jest agresywny

Agresja u psa to dość trudny temat, który wymaga od właściciela zachowania spokoju, zaangażowania oraz konsekwencji w działaniu. Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć problem. Dlatego należy poświęcić sporo czasu zwierzakowi w procesie wychowania. Co w sytuacji, gdy zaniedbałeś ten proces lub przygarnąłeś psa dorosłego, a on jest agresywny? Jak oduczyć psa agresji?

  1. Znajdź przyczynę agresji. Agresja u psów ma różne podłoże. Jeśli zaadoptowałeś psa, zapewne jego agresja ma wiązek z traumatyczną przeszłością. W takiej sytuacji czeka Cię ciężka praca, która może wymagać nawet pomocy specjalisty. Co wcale nie oznacza, że wykluczenie niepożądanych zachowań jest niemożliwe.
  2. Ucz psa zasad i reguł. Mają być one jasno określone i sprecyzowane. Trzymaj się ich.
  3. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nagła agresja u psa może sygnalizować problemy zdrowotne. Niektóre czworonogi stają się agresywne pod wpływem bólu, dyskomfortu oraz pogarszającego się samopoczucia, które wiąże się z urazami oraz chorobami. Jeśli do tej pory pies był spokojny i nie wykazywał agresji, warto przebadać go pod kątem różnych schorzeń.
Przeczytaj:  Potrzeby psiego juniora – o jakich warto pamiętać?

Agresja u szczeniaka

Agresja u szczeniaka wydaje się czymś mało spotykanym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że młode psy również wykazują agresywne zachowania. Zdarza się, że gryzą po rękach, po nogach. Najczęściej jest to wynik nudy, chęci zwrócenia uwagi na siebie. Pamiętaj również o tym, że szczenię ma ograniczoną formę komunikacji. Chcąc przykuć uwagę opiekuna, szczeka, drapie oraz gryzie. To jego sposób na pokazanie, że w danej chwili się zwyczajnie nudzi. W takiej sytuacji od razu należy reagować. Niestety wielu właścicieli małych, futrzanych przyjaciół pozwala im na podgryzanie nogi, wkłada ręce do mordki w celu zabawy. W ten sposób szczeniak uważa, że gryzienie jest normalne. Dlatego już od samego początku ucz pupila, że takie zachowania są niepożądane. Naucz go komendy „zostaw”, aby nie próbował zaczepiać Cię w ten sposób.

Kastracja psa a agresja

Zachowania agresywne u psa mogą mieć również podłoże hormonalne. Ze względu na dużą podaż hormonów, zwierzę przejawia skłonności do walki z innymi osobnikami swojego gatunku, a także właścicielem, który jest dla niego członkiem stada. U takich zwierząt zaleca się kastrację, która zmniejsza podaż hormonów. Po wykonaniu zabiegu czworonogi są nieco łagodniejsze i przyjaźniej nastawione

Pies atakuje dziecko

Zdarza się, że pies zachowuje się agresywnie w stosunku do dziecka. Nie przepada za ego obecnością, warczy, a nawet podgryza. Skąd to się bierze? Relacja pies-dziecko wymaga zachowania ostrożności oraz trzymania się do kilku zasad. Pierwszą, a jednocześnie najważniejszą jest to, że dziecko nie powinno nigdy zostawać z czworonogiem samo. Dziecko może nieświadomie lub niechcący pociągnąć psa za ogon, sierść, włożyć palec w oko, a zaskoczony psiak może zareagować w różny sposób. Nawet delikatne złapanie zębami za rękę może uszkodzić skórę maluszka. Ponadto, dzieci poruszają się w błyskawicznym tempie, do tego są głośne, co sprawia, że pies jest skołowany, bo wszystko jest dla niego nieprzewidywalne. W związku z tym może zaatakować. Nie w formie złośliwości czy nienawiści, a po prostu zaskoczenia, lęku, strachu. Pamiętaj również, że wszelkie warczenie zwierzaka czy kłapanie zębami to nie przejaw agresji, a danie sygnału ostrzegawczego, że coś psu się nie podoba. Aby zwierzę ograniczyło agresywne zachowania względem dziecka, postaraj się, aby pies kojarzył obecność malucha z czymś przyjemnym. Przebywając z dzieckiem, nie ignoruj psa, a zaproś go do wspólnej zabawy. Niech nie czuje się odrzucony.

Przeczytaj:  Pies zjadł trutkę na szczury - co zrobić? Objawy zatrucia

Zachowania agresywne u psów – Jak oduczyć psa agresji

W pierwszej kolejności musisz zapewnić czworonogowi, a także innym zwierzętom oraz ludziom bezpieczeństwo. W związku z tym wyprowadzaj psa na smyczy klub szelkach. Przyda się również kaganiec fizjologiczny podczas spaceru. W miarę możliwości postaraj się ograniczyć kontakt z innymi zwierzętami. I oczywiście rozpocznij szkolenie, jak najszybciej się da, aby wyeliminować zachowania agresywne u psa. Naukę najlepiej rozpocząć z młodym psem, ponieważ wtedy jest najprościej. Co wcale nie oznacza, że dorosły pies się nie nauczy. Jak oduczyć psa agresji? Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, a także doświadczonym psim behawiorystą. Pomogą Ci znaleźć przyczynę niepożądanego zachowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.