Alergia u psa – rodzaje, objawy i leczenie psich alergii

drapiacy sie pies

Zaobserwowałeś u swojego pupila świąd? Do tego zwierzę ma matowe futro, a sierść wypada? Prawdopodobnie jest to uczulenie u psa. Pies alergik to zmora nie jednego właściciela. tym bardziej, że alergie u psa pojawiają się u coraz większej liczby czworonogów. Jakie są objawy i jak leczyć?

Alergie u psa – jakie mogą być?

Alergie u psa występują coraz częściej. Szacuje się, że choroba dotyka co piątego psa. Dotyka zwierzęta w każdym wieku, obie płci oraz różne rasy. Są jednak rasy predysponowane. Należą do nich m.in. dalmatyńczyki, labradory, shar-peie, foksteriery, teriery szkockie, boksery, mopsy, sznaucery miniaturowe, cocker spaniele, buldogi francuskie, buldogi angielskie, golden retrievery oraz dogi argentyńskie.

Alergia u psa to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Alergeny te nie są szkodliwe dla zwierząt. Jednakże źle ukierunkowany układ odpornościowy traktuje je jako trujące i szkodliwe, reagując obronnie. Alergia u psa przybiera różne postacie. Najczęściej spotykane rodzaje to:

  • alergia pokarmowa u psa – obserwuje się uczulenie u psa na dany składnik pożywienia czy też nietolerancję pokarmową. W niektórych przypadkach wystarczy dieta eliminacyjna, w innych konieczne są inne metody leczenia
  • alergia wziewna u psa – wywołana przez pyłki, pleśń, grzyby czy roztocza. Zwykle objawia się świądem. Widoczna jest także wysypka u psa, a nawet i problemy z oddychaniem oraz ataki astmatyczne,
  • alergia kontaktowa u psa – nazywana również kontaktowym zapaleniem skóry, powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry pupila z substancjami środowiskowymi. Ten rodzaj alergii ma podłoże immunologiczne, a ustalenie rodzaju kontaktowego zapalenia skóry jest bardzo trudne, a nawet i niemożliwe
  • alergiczne pchle zapalenie skóry ( APZS) – APZS powstaje na skutek kontaktu skóry czworonoga z pchlą śliną. Organizm psa reaguje na białko, występujące w ślinie pcheł. Co ciekawe, APZS może wystąpić przy styczności tylko z jednym pasożytem. Objawia się gwałtownym świądem. Poprzez nadmierne drapanie, powstają rany.
Przeczytaj:  Zapalenie trzustki u psa - objawy, leczenie i rekonwalescencja

Alergia u psa – jakie są objawy?

Alergie u psa nie zawsze występują od razu. Ciężko przewidzieć moment, w którym wykrywa się uczulenie u psa. Potrzeba wielkokrotnego albo ciągłego kontaktu czworonoga z alergenem, aby zauważyć objawy alergii. Najczęściej ujawnia się i jest diagnozowana w drugim albo trzecim roku życia zwierzęcia. Zwykle obserwuje się takie symptomy jak:

  • wysypka u psa,
  • silny świąd,
  • intensywny świąd,
  • krostki albo grudki,
  • rumień,
  • wylizywanie skóry,
  • nadżerki.

Może pojawić się również wydzielina z nosa oraz biegunka. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na głowie, uszach oraz wargach czworonogach. Można je zaobserwować również na brzuchu, bokach ciała, a także między palcami. Jeżeli zauważysz, że Twój pies ma powyższe objawy, konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Symptomy te mogą wskazywać na jedną, a nawet i większą ilość alergii. jeśli podejrzewasz uczulenie u psa, umów się na wizytę z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w alergiach. Dzięki tej specjalności lekarz szybko i prawidłowo zdiagnozuje problem, co przyśpieszy leczenie.

Alergia skórna u psa

Alergia skórna u psa to problem, który z roku na rok dotyka coraz większa liczbę czworonogów. Powoduje intensywny świąd. W efekcie pupil się drapie, a tym samym podrażnia skórę, co może prowadzić do powstawania ran. przyczyn alergii jest niestety wiele. Co robić?

1. Nie drażnij podrażnione skóry

Pierwsza, niezwykle istotna zasada przy alergiach to nie drażnienie podrażnionej skóry. jeśli pies zostaje poddany zabiegom pielęgnacyjnym takim jak rozczesywanie, strzyżenie czy trymowanie, to musi być to wykonane bardzo delikatnie.

2. Nie stosuj produktów, na które pies jest uczulony

Jeżeli znasz przyczynę uczulenia, zadbaj oto, aby pupilowi kontakt z alergenem.

3. Udaj się do weterynarza

Każda zmiana skórna wymaga interwencji weterynarza. Jeżeli zauważysz objawy, które wskazują na alergię, koniecznie zabierz psa do kliniki weterynaryjnej.

Alergie pokarmowe u psa – jakie pokarmy mogą uczulać?

Alergia pokarmowa u psa to zmora nie jednego czworonoga i jego opiekuna. Do najczęstszych alergenów pokarmowych zalicza się:

  • drób,
  • wieprzowinę,
  • nabiał i jaja,
  • zboża,
  • ziemniaki,
  • ryż,
  • produkty wysokoprzetworzone.

Ponadto, uczulenie u psa mogą wywołać dodatki do żywności m.in. konserwanty, barwniki oraz substancje odpowiadające za poprawę smaku. Alergia pokarmowa u psa wymaga odpowiedniej diety. Pies alergik nie może spożywać alergenów. Musisz wykazać się większa czujnością podczas zakupu karmy. Dobrze stosować specjalne, hipoalergiczne karmy, które są przeznaczony dla psów z alergią to . Weterynarz pomoże Ci ją wybrać.

Przeczytaj:  Robaki u psa - główne objawy i jak sobie radzić z pasożytami?

Alergia pokarmowa u psa – jakie daje objawy?

Alergia pokarmowa u psa objawia się:

  • intensywnym świądem,
  • biegunką,
  • bólem brzucha,
  • problemami żołądkowo-jelitowymi,
  • wymiotami,
  • swędzeniem,
  • stanami zapalnymi skóry,

Alergia pokarmowa u psa jest niestety dość trudna do zdiagnozowania. Sam obraz kliniczny nie pozwala stwierdzić czy pies ma alergię, czy jednak nietolerancję pokarmową. A oba problemy wymagają innych metod leczenia. Uczulenie u psa na pokarm lekarz weterynarii stwierdzi dopiero po przeprowadzeniu wnikliwego wywiady z opiekunem, a także zastosowaniu diety eliminacyjnej. Może też zlecić badania oraz testy alergiczne dla psa.

Alergia kontaktowa u psa – czym jest?

Alergia kontaktowa występuje wtedy, gdy w środowisku zewnętrznym występują alergeny, a pies ma z nimi bezpośredni kontakt. Może ją wywołać szereg czynników takich jak ludzkie kosmetyki, gumowa zabawka, proszek do prania, trawa czy obroża przeciwpchelna. Podobnie jak w przypadku alergii pokarmowej, i ten rodzaj jest trudny do zdiagnozowania. Główne symptomy to:

  • wysypka u psa,
  • intensywny świąd, najczęściej w miejscu bezpośredniego kontaktu z alergenem,
  • biegunka,
  • kichanie,
  • nadmierna wydzielina z nosa oraz oczu.

Alergia u psa – co podać psy aby mu ulżyć?

Alergie u psa, niezależnie od ich rodzaju, wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii. Po wykonaniu badań i zdiagnozowaniu przyczyny, weterynarz wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku ostrej alergii lekarz przepisze lekarstwa, których celem będzie złagodzenie objawów. Pamiętaj, aby nigdy nie podawać leków samodzielnie! Większość leków ludzkich nie nadaje się dla zwierząt. Pod żadnym pozorem nie dawaj pupilowi leków n a alergię, które są przeznaczone dla ludzi. lekarstwa może zalecić i przepisać tylko i wyłącznie weterynarz. Alergia pokarmowa u psa jest leczona kilkoma metodami, w tym dietą eliminacyjną.

Lekarz może zlecić również odczulanie psa. To nic innego jak wprowadzenie do diety psa alergenu. Najpierw podaje się go w niewielkiej dawce, a później się ją zwiększa. Odczulanie psa to długi proces, trwający od roku do nawet dwóch lat. Pies alergik wymaga również stosowania odpowiedniej karmy, a w przypadku alergii kontaktowej, unikają styczności z alergenem.

Uczulenie u psa a wapno

Uczulenie u psa na daną substancję należy leczyć tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Pod żadnym pozorem nie podawaj mu leków samodzielnie. To weterynarz zaleci konkretne lekarstwa. Może on zaaplikować zastrzyk z wapnem, aby złagodzić objawy alergii.

Testy alergiczne dla psa – czy warto je robić?

Lekarz zdiagnozuje alergie u psa poprzez wywiad z Tobą, dokładne obejrzenie skóry czworonoga, a także stosując inne metody, takie jak:

  • zalecenie badania krwi,
  • wykonanie testu uczuleniowego (test śródskórny),
  • stosowanie diety wykluczającej (metodę tą wykorzystuje się w przypadku alergii oraz nietolerancji pokarmowych,
  • skorzystanie z klinicznego procesu eliminacji / diagnostyki wykluczającej.
Przeczytaj:  Psy z zespołem downa - czy naszych pupili dotyczą choroby genetyczne?

W większości przypadków lekarz weterynarii zaleca testy alergiczne dla psa. Są to testy z krwi i skórne. Próbki krwi określają, czy są w nich obecne przeciwciała na alergeny, a także jakiego rodzaju. Można je porównać do testów, które wykonuje się u ludzi. Najpierw pod skórę czworonoga podawana jest niewielka ilość alergenu. Następnie czeka się na pojawienie reakcji skórne. Jeżeli w miejscu podania substancji alergennej ukaże się bąbel, oznacza to, ze pupil jest uczulony na ten konkretny alergen.

Należy mieć jednak świadomość, że testy alergiczne dla psa nie są podstawowym źródłem informacji o alergii. Pokazują one sposób organizmu na substancję, która może potencjalnie uczulać, ale nie dają gwarancji, że jest to główna przyczyna pojawienia się alergii.

Reakcje alergiczne u psa – jakie są?

Wysypka u psa – co oznacza?

Wysypka u psa, która jest jednym z objawów alergii, jest bardzo uciążliwa dla czworonoga. Powoduje dyskomfort związany ze świądem. W rezultacie pies się drapie. Mogą powstać bolesne rany. Warto zaznaczyć, że wysypka pojawia się zarówno przy alergii pokarmowej, jak i wziewnej i kontaktowej. Najczęściej w okolicy brzucha, ale również i w innych miejscach. Jeżeli zauważysz krosty na ciele pupila, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii.

Pokrzywka u psa – co oznacza?

Pokrzywka u psa to reakcja alergiczna, powodująca swędzenie, która przybiera postaw czerwonawych guzków na skórze czworonoga. Najczęściej pojawiają się na pysku, uszach, łapach, nasadzie ogona oraz w okolicach pachwiny. Guzki te powodują świąd. Pokrzywka u psa jest odpowiedzią na :

  • niektóre produkty żywieniowe, które są częścią diety czworonoga,
  • niektóre leki,
  • rośliny,
  • ugryzienie np. pchły, roztocza.

Leczenie pokrzywki rozpoczyna się od znalezienia przyczyny. Dzięki temu można ograniczyć lub całkowicie wykluczyć alergeny. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą wywiad, zbada psa i wykona szereg badan, które pomogą mu ustalić przyczynę pojawienia się zmian skórnych. Następne zleci odpowiednie leczenie. Jeśli pokrzywka u psa jest wynikiem alergii pokarmowej, zacznie od diety eliminacyjnej.

Pies alergik będzie musiał zmienić dotychczasową dietę. Możliwe, że weterynarz zaleci mu stosowanie hipoalergicznej karmy. To bardzo ważne! Natomiast w przypadku alergii kontaktowej należy ograniczyć alergen np. w przypadku, gdy uczulenie u psa wywołuje obroża, będzie trzeba zastosować inny środek ochrony przed pasożytami. Na szczęście na rynku jest ich wiele, a weterynarz doradzi, co zrobić w takiej sytuacji, i która formę ochrony wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.