Apatia u psa – dlaczego pies jest osowiały i smutny? Przyczyny i objawy

smutny pies lezy na ziemi

Niektóre czworonogi czasem tracą ochotę na wspólną zabawę i pieszczoty i spędzają więcej czasu na swoim legowisko. Jeśli trwa to chwile, nie ma w tym nic dziwnego. Natomiast, gdy towarzyszy temu spadek energii i masz wrażenie, że pies jest smutny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Apatia u psa może być symptomem poważnych problemów zdrowotnych lub psychicznych.

Apatyczny pies – jak rozpoznać problem?

Apatia u psa to nic innego jak stan obojętności. Apatyczny pies nie odpowiada ani na bodźcie fizyczne, ani na fizyczne. Brakuje mu zarówno energii, jak i entuzjazmu. Większość czasu spędza na swoim legowisko, nie mając ochoty na zabawę i pieszczoty.

Osowiałość u pupila świadczy o jego złym samopoczuciu. Natomiast przyczyn jest wiele. Psy, tak jak i ludzie, mają gorsze dni. Na niektóre czworonogi negatywnie wpływa pogoda. Podczas upałów można zaobserwować, że pies jest bardziej śpiący, nie ma zbyt wiele energii. Dotyczy to przede wszystkim zwierzęta z gęstym futrem.

Śpiący pies bez energii po szczepionce również nie powinien Cię niepokoić. To normalne, u niektórych nawet odrobaczenie tak działa. Pies jest smutny również, gdy wyczuwa, że idziecie do kliniki weterynaryjnej. Większość pupili boi się weterynarza. Nawet po zwykłej, kontrolnej wizycie występuje apatia u psa. To naturalne. Zmęczony i śpiący pies może być po podróży, długim i wyczerpującym spacerze.

Zdarza się, że jego dieta jest nieprawidłowo zbilansowana i zbyt uboga w substancje odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W takiej sytuacji wystarczy konsultacja z weterynarzem i dobranie odpowiedniej karmy.

Pies jest smutny i osowiały również, gdy zbyt dużo zje. Smutek związany jest z odczuwanym dyskomfortem, a spadek energii wiąże się z tym, że jego organizm skupia się na trawieniu pożywienia. Apatię wywołują również hormony.

Przeczytaj:  Nietrzymanie moczu u psa - przyczyny i leczenie

Osowiały pies – jakie mogą być przyczyny?

Osowiały i śpiący pies w większości przypadków wskazuje na pogorszenie stanu zdrowia bądź kondycji. Jeśli wcześniej pupil zachowywał się normalnie i stał się osowiały z dnia na dzień, należy go obserwować, aby zauważyć inne zmiany zachowaniu czy symptomy choroby.

Jeżeli apatia u psa minie na drugi dzień, to pupil miał po prostu zły dzień. Zwróć także uwagę m.in. na pogodę. W upalne dni osowiały pies to normalność. Zwierzęta źle znoszą upały, tym bardziej, gdy mają ciemne i bardzo gęste futro.

Jednak, gdy pojawią się inne objawy, takie jak brak apetytu u psa, gorączka, biegunka, wymioty lub częstsze oddawanie moczu, to prawdopodobnie pupil na coś choruje. W takiej sytuacji nie zwlekaj i niezwłocznie udaj się z psem do gabinetu weterynaryjnego.

To samo tyczy się sytuacji, gdy pupil z dnia na dzień staje się osowiały, ponieważ  apatyczny i smutny pies wskazywać na poważną chorobę. Osowiały pies wskazuje m.in. na:

  • choroby układu pokarmowego,
  • niestrawność,
  • choroby nerek,
  • boreliozę i babejszozę,
  • problemy z uzębieniem np. kamień nazębny.

Jeżeli zauważysz kilka niepokojących symptomów lub apatia u psa utrzymuje się dłużej niż 2 dni, niezwłocznie zabierz pupila do weterynarza.

Dlaczego pies może być smutny? Przyczyny

Smutny pies może wskazywać nie tylko na problemy zdrowotne, ale również psychiczne. Jeżeli pies jest smutny, apatyczny, może okazać się, że cierpi na depresję. Wywoływana jest ona m.in. nadmiernym stresem lub tęsknotą za właścicielem.

Zdarza się, że czworonóg nie potrafi poradzić sobie z rozstaniem z właścicielem, który umarł. Apatia u psa pojawia się również w momencie pojawienia się dziecka w domu. Czworonóg czuje się zazdrosny, zepchnięty na drugi plan.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby traktować czworonoga w taki sposób, jak się traktowało przed narodzinami maluszka. Należy oswoić pupila z nową sytuacją i pokazać, ze nadal jest członkiem rodziny, nic nie stracił, a zyskał kolejną osobę do zabawy i kochania.

Przeczytaj:  Psy z zespołem downa - czy naszych pupili dotyczą choroby genetyczne?

Taki stan jest dość częsty również u psów, dotkniętych traumatycznymi wydarzeniami m.in. gdy ich właściciel je bił i się znęcał. Apatia u psa pojawia się, gdy trafi do schroniska. Zanim pupil ponownie komuś zaufa, musi minąć wiele dni, a nawet miesięcy. Do tego czasu jest osowiały, niechętny do wspólnych zabaw.

Osowiały pies – objawy weterynaryjne

Apatia u psa objawia się przede wszystkim brakiem energii, niechęcią do zabawy oraz pieszczot. Pies jest smutny, nie ma ochoty na to, co na co dzień sprawia mu radość. Większość czasu spędza na swoim posłaniu. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej bądź towarzyszą inne objawy jak gorączka, wymioty, brak apetytu, koniecznie zawieź pupila do kliniki weterynaryjnej.

Niestety czworonogowi może dolegać tak naprawdę wszystko, ponieważ apatia u psa to objaw wielu, różnych chorób. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Pamiętaj, aby powiedzieć mu wszystko, łącznie z innymi symptomami. Możesz mu również zasugerować przyczynę problemu np. gdy pies zjadł za dużo lub zjadł coś, czego nie powinien. Następnie weterynarz zbada psa.

Wymaca jego brzuch, aby sprawdzić, czy nie jest opuchnięty, sprawdzi białka oczu oraz śluzówki wokół pyska. W przypadku zmiany kolor opuchlizny będzie miał podstawę do postawienia diagnozy. Skontroluje również stan futro oraz skóry, aby zobaczyć czy wypada sierść, są na skórze rany bądź pasożyty zewnętrzne, takie jak kleszcze lub pchły. W razie konieczności zleci również dodatkowe badania, jak badanie krwi, badanie moczu i kału, a także inne, które będą zależne od podejrzenia.

Na podstawie wyników postawi diagnozę. Jeśli okaże się, że apatyczny pies to objaw choroby, zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Może się również zdarzyć, że osowiały pies wcale nie świadczy o problemach zdrowotnych, a ma podłoże psychiczne. Apatia u psa pojawić się mogła w wyniku, chociażby tęsknoty za opiekunem np. gdy zaczniesz chodzić do pracy. W takiej sytuacji musisz dać mu czas i cały czas tłumaczyć, że wrócisz.

Przeczytaj:  Choroby stawów u psów - reumatyzm, zapalenia, zwyrodnienia

Staraj się również okazywać mu więcej uwagi, określić godziny wspólnych zabaw oraz spacerów. A może da radę przygarnąć drugiego zwierzaka, aby pupil nie czuł się samotny? Gdy wychodzisz do pracy, zostaw na jego posłaniu swój T-shirt.  Jego zapach będzie mu o Tobie przypominał. Po przyjściu z pracy podaruj mu ulubiony smakołyk lub nową zabawkę. Niech wie, że zawsze wracasz i dbasz o niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.