Bezpańskie psy to niestety dość powszechne zjawisko w naszym kraju. Codzienne na ulicy można spotkać czworonogi, które nie mają stałego domu. Co zrobić ze znalezionym psem? I gdzie zgłosić bezdomnego psa?
Co zrobić ze znalezionym psem?
Idziesz na spacer i nagle widzisz, że po ulicy błąka się bezdomny pies. Nie masz pojęcia co z nim zrobić? Przede wszystkim nie bagatelizuj sprawy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak masz zachować się w takiej sytuacji. Przede wszystkim:
1. Zachowaj szczególną ostrożność
Znaleziony pies może być przestraszony i zestresowany, a w rezultacie bać się Ciebie. Zdarza się, że bezpańskie psy wykazują agresję, bo np. skrzywdził ich człowiek. Podchodź do niego bardzo ostrożnie, cały czas mówiąc łagodnie, aby poczuł się bezpiecznie. Nie rób żadnych gwałtownych ruchów, nie krzycz na niego ani go nie próbuj złapać, ponieważ może uciec. Jeżeli stwierdzisz, że znaleziony pies jest zbyt agresywny i obawiasz się, że Cię ugryzie, zadzwoń po Inspektora organizacji prozwierzęcej albo Straż Miejską.
2. Upewnij się, że zwierzę jest bezdomne
Sprawdź, czy ma obrożę, a na niej dane kontaktowe. Jeżeli jest zapisany numer telefonu, zadzwoń i zapytaj, czy czasem piesek nie uciekł, powiedz, gdzie jesteś i poczekaj, aż właściciel go odbierze. Niektóre przychodnie weterynaryjnego dodatkowo dają psom, które zostały zaszczepione na wściekliznę, specjalną zawieszkę. Znajdziesz wtedy na niej informację o gabinecie, w którym zwierzę zaszczepiono. Nie ma żadnego obowiązku, aby właściciel ją zawiesił na obroży, ale niektórzy tak robią. Możesz również zobaczyć, czy gdzieś w pobliżu nie ma żadnej osoby, która szukałaby czworonoga. Warto dodać ogłoszenie w mediach społecznościowych na grupach danego miasta. To bardzo skuteczny sposób.
3. Sprawdź, czy znaleziony pies nie jest ranny
Jak już podejdziesz do czworonoga, w miarę możliwości postaraj się sprawdzić, czy nie jest ranny. Jeżeli okaże się, że krwawi, nie może wstać lub chodzić, niezwłocznie zadzwoń do lekarza weterynarii.
4. Poinformuj lokalne władze
Gdy masz pewność, że jest to bezpański pies, poinformuj władze lokalne. Zawiozą one zwierzę do pobliskiego schroniska. Jeżeli pies ma mikroczip z danymi opiekuna, to schronisko odszuka go i poinformuje, że pupil czeka na odbiór u nich w placówce.
Bezpański pies – gdzie zgłosić?
Zgodnie z obowiązującym prawem, obowiązek sprawowania opieki nad bezdomnymi psami, odpowiedzialna jest gmina. Według Ustawy o ochronie zwierząt, zapewnienie opieki bezpańskim zwierzętom, a także ich wyłapywanie należy do zadań gminy. Jeżeli znajdziesz wałęsającego się czworonoga, to możesz go zgłosić do straży miejskiej. Przyjedzie i odwiezie psa w odpowiednie miejsce. Bezpańskie psy możesz zgłosić na policję albo bezpośrednio do schroniska. Dodatkowo zgłoś sprawę do Eko patrolu, o ile działa on w Twojej miejscowości. Zanim gdziekolwiek zadzwonisz, zrób na wszelki wypadek zdjęcie psa.
Niektóre mogą się przestraszyć i uciec. Jeśli podejrzewasz, że znaleziony pies ma dom, bo kojarzysz go z ogłoszenia w internecie czy tablicy ogłoszeniowej, poinformuj opiekunów zaginionego czworonoga. Warto dodać, że nie wolno zabierać bezpańskich psów do domu. Jeśli okaże się, że ma on właściciela, to zabranie go do swojego mieszkania, można uznać za kradzież. Oczywiście możesz go wciąć, aby go zabezpieczyć, ale tylko pod warunkiem, że zawiadomisz o fakcie odpowiednie służby lub właścicieli pupila.
Co stanie się z bezdomnym psem po zgłoszeniu?
Po przyjeździe służb, znaleziony piez zostanie odwieziony do schroniska, z którym gmina podpisała umowę. Warto dodać, że nie musi to być wcale najbliższe schronisko. Zapytaj, gdzie przetransportuje się zwierzaka. Taka informacja będzie dla Ciebie ważna, jeśli chcesz umieścić ogłoszenie o psie w internecie. Może okazać się, że ma on dom i ktoś właśnie go szuka. Pamiętaj, że opiekunowie mogą sobie rościć prawa do czworonoga przez okres 2 lat od momentu, w którym przebywa pod opieką innej osoby. Dopiero po upływie tego czasu, zwierzę przez zasiedzenie jest własnością osoby, która go znalazła.