Białaczka u psa – jak ją rozpoznać? Objawy i leczenie psiej białaczki

weterynarz bada psa

Białaczka u psa to jedna z chorób, która jest problematyczna w zdiagnozowaniu. Leczenie bywa trudne a do tego nie ma pewności, że pupil przeżyje. Jakie są objawy białaczki u psa i co należy o niej wiedzieć?

Białaczka u psa – na czym polega?

Białaczka to gwałtowny i bardzo agresywnie postępujący proces, którego cechą charakterystyczną jest nadmierny, niekontrolowany i nienormalny rozrost komórek blastycznych (blastów) w szpiku kostnym i krwi. Natomiast blastami określa się słabo zróżnicowane komórki, z których powstają m.in.  erytrocyty, trombocyty oraz leukocyty. W wielu przypadkach zmiany nowotworowe mają swój początek w śledzionie albo grasicy.

Wtedy komórki nowotworowe atakują szpik kostny oraz krew. Białaczka jeden z najczęściej występujących nowotworów komórek krwi u czworonogów. Niestety jej przyczyny występowania  nie są do końca znane. Jednakże na podstawie przypadków klinicznych, wyróżnia się białaczkę ostrą i przewlekłą, a biorąc pod uwagę pochodzenie komórek nowotworowych, białaczkę szpikową i limfatyczną.

Białaczka szpikowa u psa

Z białaczką szpikową mamy do czynienia w sytuacji, gdy dochodzi do rozrostu kiedy mamy do nowotworowych i zmutowanych komórek szpiku kostnego. Burzą one nie tylko procesy krwiotwórcze, ale mogą również uszkadzać inne narządy wewnętrzne. Białaczka ta występuje w postaci ostrej lub przewlekłej. W przypadku ostrej postaci choroby gwałtownie rosną granulocyty, monocyty, a także komórki linii megakariocytarnej i erytroidalnej.

To wszystko prowadzi m.in. do niedokrwistości oraz obniżenia liczby płytek krwi. Natomiast przewlekła białaczka charakteryzuje się wzrostem niedojrzałych komórek lini granulocytarnej, monocytarnej, erytroidalnej lub trombocytarnej. W przeciwieństwie do ostrej jej przebieg jest wolniejszy, a  rokowania lepsze.

W przypadku ostrej białaczki i nie podjęcia leczenia, pies umiera w ciągu 1-2 miesiąca. Natomiast w przewlekłej postaci choroby zwierzę może żyć nawet i 3 lata. Ponadto, przewlekła białaczka szpikowa występuje bardzo rzadko, a należy do niej m.in.: czerwienica prawdziwa, trombocytoza samoistna, a także przewlekłe białaczki granulocytarne.

Przeczytaj:  Robaki u psa - główne objawy i jak sobie radzić z pasożytami?

Białaczka limfoblastyczna u psa

Białaczka limfoblastyczna wiąże się z rozrostem komórek nowotworowych w szpiku kostnym. W rezultacie prawidłowe komórki przemieszczają się albo zanikają. W przypadku tego procesu chorobowego, może dojść do zajęcia innych organów, takich jak:

  • wątroba,
  • śledziona,
  • węzły chłonne,
  • apatia.

Ostra białaczka limfobatyczna pojawia się u psów między drugim a dwunastym rokiem życia i najczęściej dotyka czworonogi ras dużych oraz olbrzymich.  Ponadto, do czynników, które sprzyjają występowaniu tej jednostki chorobowej, zalicza się m.in. promieniowanie jonizujące, czynniki chemiczne, wirusy, które są związane z rozwojem nowotworu.

Objawy białaczki u psa

Białaczka należy do chorób, która bardzo często w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. A objawy nasilają się dopiero w późniejszym stadium choroby. W związku z  tym wykrycie choroby czasami jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Do najbardziej charakterystycznych symptomów białaczki należą:

  • powiększone węzły chłonne m.in. na szyi, pod żuchwą, w pachwinach, okolicach łopatki,
  • zaburzenia pracy jelit, a także innych narządów,
  • spadek apetytu oraz masy ciała.

Białaczkę wykrywa się na podstawie badań szpiku kostnego. W przypadku ostrej odmiany choroby, wyniki wskazują m.in. na niedokrwistość, małopłytkowość, granulocytopenię oraz limfopenię. Przy białaczce szpikowej można zaobserwować biegunkę, wymioty, utratę apetytu, a także gorączkę.

Rokowania w przypadku białaczki u psa

Rokowania białaczki niestety są zazwyczaj niekorzystne. Weterynarz może wprowadzić leczenie:

  1. Indukcyjne – eliminacja komórek chorobowych
  2. Konsolidujące – usuniecie komórek nowotworowych,
  3. Podtrzymujące – przeciwdziałanie ponownemu pojawieniu się choroby,
  4. Wspomagające – polepszenie komfortu życia psa

Warto dodać, że stosowanie leków, które mają na celu hamowanie rozrostu komórek nowotworowych, nie sprawi, że pies wyzdrowieje. Tego typu leki przejściowo wstrzymuję rozwój choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.