Border collie – charakter, wygląd i opis rasy

Border Collie to pies, który uważany jest za jedną z najmądrzejszych ras na świecie. A do tego jest urodziwy. Nic dziwnego, że cieszy się tak ogromną popularnością. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zakup, koniecznie sprawdź najważniejsze informacje!

Charakter Border Collie

Border Collie to pies, który od wielu lat jest w modzie. Z pewnością kojarzysz go z reklam telewizyjnych, filmów oraz seriali, które sprawiły, że stał się on bardzo popularny. Wbrew pozorom osobniki tej rasy nie są spokojne. To dość charakterne zwierzęta.

Osobniki tej rasy są żywiołowe. Tworzą silną więź z opiekunem i wszystkimi członkami rodziny. Warto mieć na uwadze, że potrzebują odpowiedniej dawki ruchu oraz rozrywkę. Obie potrzeby musza być zapewnione, aby pies stał się wiernym i oddanym przyjacielem. Wbrew pozorom psy tej rasy nie będą dobre dla rodzin z dziećmi, ponieważ wykazują tendencję do zaganiania wszystkiego, co się rusza.

Border Collie to pies, który wymaga codziennej aktywności, aby spożytkować nadmiar energii. Niezwykle ważna jest dla niego stymulacja umysłowa. Wymaga przynajmniej jednego, długiego spaceru, który jest pełny aktywności. Pies musi się wybiegać. Możesz mu rzucać piłkę, uczyć komend oraz nowych sztuczek. Ważne, aby miał ruch. W przeciwnym razie nie tylko będzie znudzony, ale również mogą pojawić się problemy behawioralne. W efekcie zwierzę się psoci.

Przedstawiciele tej rasy są bardzo inteligentne. To czuje i bystre psy pasterskie. Bardzo szybko się uczą. Ze względu na temperament, szkolenie wymaga zaangażowania i różnorodności, aby pies się nie znudził. Psy lubią połączenie nauki z zabawą.

Psy nie lubią samotności. Są narażone na lęk separacyjny, dlatego zaleca się je osobom, które spędzają więcej czasu w domu niż poza nim.

Border Collie to pies swojej rodziny. Ufa im, ale za to zachowuje dystans do obcych, a przeważnie ich ignoruje. Psy tej rasy uwielbiają gonić. Co ciekawe, nie jest to instynkt myśliwski, a „pastuchowa” natura.

Historia i pochodzenie border collie

Bordie Collie to potomek roboczych Collie, które były trzymane w hrabstwach, leżących na pograniczu Anglii i Szkoci. W XIX wieku rasa ta funkcjonowała pod nazwa working sheepdog, czyli pracujący owczarek. Nazwę zmieniono w 1915 roku i od tamtej pory jest to Border Collie.

Przeczytaj:  Wyżeł włoski krótkowłosy - charakter, wygląd i opis rasy

Początkowo przedstawiciele tej rasy pełniły funkcję zaganiacza oraz pasterza wiec. ich zadaniem było pilnowanie stada w zagrodach i otwartych terenach. Ze względu na szybkość, zwinność, bystrość i posłuszeństwo nadawały się do tego idealnie.

Wygląd Border Collie

Border Collie to średniej wielkości pies, który charakteryzuje się proporcjonalną budową. Charakteryzuje się harmonijnym wyglądem o eleganckich liniach. Jego budowa jest mocna, co zapewnia odpowiednią wytrzymałość.

Osiąga około 53 cm. Ma gładką, średniej długości sierść o umaszczeniu czarno-białym, choć spotykana jest także mieszanka takich kolorów jak brąz, błękitno-marmurkowy, tricolor (czarno-biały z podpaleniami) oraz rudy.

mlody border collie

Wzorzec – 297

Klasyfikacja FCI: Grupa 1. Psy pasterskie i zaganiające, sekcja 1 Psy pasterskie.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Wielkość: Wysokość w kłębie: Dorosły pies osiąga wysokość 53 cm, suka nieco mniej

Waga: Psy i suki 14-20 kg.

Maść i szata: Border Collie ma gładką, średniej długości sierść. Najczęściej spotyka się w umaszczeniu czarno-białym. Występują również w następujących umaszczeniach: czarno-biały z podpaleniami (trójkolorowy), niebieski marmurkowy, niebieski marmurkowy z podpaleniami, czerwony trikolor.

Border Collie ma dwie odmiany sierści: średnio długą oraz krótką. W obu przypadkach włos okrywy jest gesty, średniej twardości. Podszerstek jest miękki oraz gęsty, dając ochronę podczas niepogody. Średnio długa sierść tworzy grzywę oraz pióro na ogłowie Z kolei na głowie, uszach, tylnych i przednich nogach sierść jest krótka i gładka.

Podatność na choroby: Przedstawiciele rasy Border Collie nie mają tendencji do pojawienia się problemów zdrowotnych, dzięki czemu żyją nawet do 15 lat. Zaleca się, aby osobniki miały wykonane badania na obecność genu MDR1, ponieważ jego nosiciele są wrażliwi na leki m.in. iwermektynę. Wśród problemów zdrowotnych, które najczęściej pojawiają u borderów, wymienia się dysplazję stawu biodrowego, atrofię siatkówki, padaczkę, anomalię oka collie (CEA).

Długość życia: Border Collie żyją do 15 lat.

Cena Border Collie: Szczenięta rasy Border Collie kosztują około 6000 – 7000 złotych. Z kolei za szczeniaki z rodowodem Związku Kynologicznego w Polsce z elitarnych hodowli, gdzie psy są przystosowane do wzięcia udziału w wybiegach, należy zapłacić nawet 9000 złotych.

Żywienie/Odżywianie border collie

Przedstawiciele rasy Border Collie potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety bogatek w składniki odżywcze.

Karma musi być dobrana do wieku, masy ciała, a także zakresu aktywności. Dla szczeniąt wybieraj pokarm dedykowany szczeniakom. Border Collie mają spory apetyt, dlatego nie powinny mieć stałego dostępu do pożywienia. Posiłki podawaj im w ściśle wyznaczonych porach.

Przeczytaj:  Wyżeł niemiecki długowłosy - charakter, wygląd i opis rasy

Pamiętaj, że psy tej rasy są psami pracującymi, a więc dieta powinna być dopasowana do ich codziennej aktywności. Wybieraj wysokiej jakości karmy. Możesz również rozważyć dietę BARF. Jeżeli zwierzę trenuje sporty kynologiczne, niezbędna będzie konsultacja kaloryczności posiłków z żywieniowcem.

Zdrowie – choroby typowe dla rasy border collie

Border Collie nalezą do ras, które są dość odporne. Żyją nawet do 15 roku życia. Na ich dobre zdrowie wpłynęła przede wszystkich ich popularność. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na wybór hodowli. Dzięki temu masz pewność, że szczenięta przeszły wszystkie potrzebne badania genetyczne. Pies powinien mieć wykonane badania na obecność genu MDR1, ponieważ jego nosiciele są wrażliwi na leki m.in. iwermektynę.

Najczęściej spotykane choroby o borderów to:

  • dysplazja stawu biodrowego,
  • atrofia siatkówki,
  • padaczka,
  • anomalia oka collie (CEA).

Choć bordery są bardzo energicznymi psami, które kochają aktywność, to wymagają one odpoczynku. Przetrenowanie może doprowadzić do osteochondrozy, a nawet i zapaści powysiłkowej.

border collie na spacerze

Border Collie – dla kogo?

Border Collie to niezwykle aktywne psy. Z tego względu będą idealnym towarzyszem osób, które uprawiają sport. Jeśli biegasz, jeździsz na rowerze czy chodzisz po górach, to przedstawiciel tej rasy będzie dla siebie świetnym towarzyszem! Pamiętaj jednak, że ruch to nie wszystko.

Bordery wymagają również pracy, nauki, a także nowych wyzwań. Nie wystarczy mu tylko bieganie za rowerem czy krótki bieg. Wśród zabaw i sportów, które border collie uwielbia, wyróżnia się:

  • frisbee,
  • canicross,
  • agility,
  • dog diving,
  • obedience,
  • coursing,
  • wypasanie,
  • dogtrekking.

Border Collie to pies swojego opiekuna. Potrzebuje kontaktu z właścicielem oraz ciągłej aprobaty. Absolutnie nie nadaje się do kojca. Nie lubi zostawać sam w domu. Co prawda, na kilka godzin zostanie, ale jeśli masz go zostawiać codziennie na kilka godzin, to nie będzie to dobry wybór, ponieważ psy są narażone na lęk separacyjny.

Ze względu na to, że jest to żywiołowa rasa, która potrzebuje ruchu, nie będzie dobrym wyborem dla osób starszych. Tym bardziej że brak aktywności może spowodować skłonności do niszczenia rzeczy.

Border Collie są przyjazne do dzieci. Jednak nie są typową rasą dla dzieci. Maluszek nie będzie w stanie zapanować nad czworonogiem ani go wychować. Rasa ta potrzebuje doświadczonego i konsekwentnego w działaniach właściciela.

Bordery akceptują inne zwierzęta, zarówno psy, jak i koty, a nawet króliki. Wymaga to odpowiedniej socjalizacji, która rozpoczyna się już we wczesnym etapie.

Przeczytaj:  Labradoodle czy wilczak czechosłowacki? Wady i zalety tych ras

Border Collie to rasa, która cieszy się ogromną popularnością. Dzięki temu nie ma problemu ze znalezieniem szczeniaka. Niestety duży popyt ma też wady, ponieważ niektóre hodowle dbają bardziej o wygląd czworonoga niż o jego zdrowie psychiczne i fizyczne.

Dlatego podczas wyboru hodowli zwróć uwagę na to, czy hodowla: przeprowadza badania genetyczne, specjalizuje się w konkretnych liniach np. sprzedaje psy na wystawy, do sportu. Dobry hodowca nie będzie zalecał rasy dla rodzin z dziećmi i powie wprost o tym, że jest to rasa wymagająca, która potrzebuje uwagi właściciela oraz właściwego podejścia.

Border Collie sprawdzi się zarówno w domu, jak i mieszkaniu/ jednak w obu przypadkach musisz zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. W przypadku mieszkania w domu nie wystarczy tylko bieganie po ogródku, ponieważ rasa wymaga różnorodnych bodźców, dzięki którym pies spożytkuje swoją energię.

Pielęgnacja border collie

Wbrew pozorom pielęgnacja border collie wcale nie jest pracochłonna i wymagająca. Psy krótkowłose, jak i osobniki o dłuższej sierści intensywnie linieją, szczególnie w okresie jesiennym i na wiosnę. Z tego względu bordery wymagają systematycznego wyczesywania. Dzięki temu nie musisz martwić się nadmiarem sierści w łóżku, na meblach czy dywanach.

Ponadto, w ten sposób zapobiegasz powstawaniu kołtunów. U psów ze średnio długim włosem występuje grzywa, którą należy wyczesywać kilka razy w tygodniu. Z kolei psy o gładkim włosie wystarczy tylko raz.

Warto zainwestować w metalową szczotkę oraz furminator. Narzędzia te doskonale sprawdzą się rozplątywaniu kołtunów. Zimą nie trzeba specjalnej garderoby, ponieważ podszerstek chroni przed niską temperaturą. Zadbaj również o szczotkowanie psich zębów. Ponadto, psy wymagają regularnego podcinania pazurów, a także dbania o higienę uszu.

border collie z wlascicielka

Wady i zalety border collie

Zalety Border Collie

  • są bardzo inteligentne,
  • szybko się uczą,
  • są przyjazne,
  • są pracowite,
  • są przyjazne.

Wady Border Collie

  • mają skłonność do niszczenia rzeczy,
  • są narażone na lęk separacyjny,
  • nie nadają się do rodzin z dziećmi.

Ciekawostki o border collie

Border Collie przez długi czas służył do zaganiania owiec. Border Collie brały udział w zawodach w zaganianiu owiec. Pierwsze odbyły się w 1873 roku w Walii. Co więcej, Sheepdogs trials należy do dyscyplin sportów kynologicznych, które są rozgrywane do dziś. Psy tej rasy są bardzo posłuszne, ale jednocześnie niezwykle wymagające.

Potrzebują różnorodnych form ruchu.

Psy o marmurkowym umaszczeniu mają hipnotyzujące niebieskie oczy. Border Collie to rasa, która uznaje się za najmądrzejszą na świecie. Co ciekawe, właścicielką rasy była m.in. Królowa Wielkiej Brytanii Wiktoria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.