Border Terrier – charakter, wygląd i opis rasy

Border Terrier

Border terrier to pies, który będzie idealnym towarzyszem żadnych przygód osób. Zachwyca swoim niebanalnym wyglądem, przez który mylony jest z mieszańcem. Dopiero po przyjrzeniu się, można zauważyć wyrazisty pyszczek!

Charakter border terriera

Wbrew pozorom Border terriery nie mają takiego nudnego charakteru, jakby mogło się wydawać. To niezwykle radosne psiaki, które uwielbiają przygody. Z nimi nie ma miejsca na nudę. Zawsze są gotowe na nową przygodę. Do tego są radosne i żywiołowe. Są bardzo odporne i wytrzymałe, więc z miłą chęcią potowarzyszą Ci podczas biegania czy długiego spaceru.  Świetnie poradzą sobie w psich sportach, ponieważ wyróżniają się szybkością oraz ogromną siłą. A to wszystko dlatego, że podczas polowań, musiały nadążyć za koniem. Dzięki temu są w stanie bardzo szybko biec.

Jednocześnie psy tej rasy są bardzo inteligentne, dzięki czemu w szybki sposób nauczysz pupila podstawowych komend. Możesz je połączyć z zabawą, co pozwoli nie tylko na przeprowadzenie szkolenia, ale przede wszystkim stworzenie wyjątkowej relacji między wami. Ponadto, czworonożny przyjaciel wybiega się i spożytkuje energię.

Co ważne, Border teriery nie mają słoności ani do agresji, ani do uporu. Z tego względu przystosowują się do obecności ludzi, zwierząt. Tworzą wyjątkową więź ze swoimi opiekunami i mają dobre relacje również z dziećmi. Są bezkonfliktowe, jednak mają swoje zdanie i potrafią postawić na swoim. ze względu na instynkt myśliwskich chętnie gonią za królikami i wiewiórkami. Jednak socjalizacja i zapoznanie ich z innymi zwierzętami domowymi sprawia, że Border terriery żyją z nimi w zgodzie.

Psy tej rasy lubią szczekać na coś, co ich zainteresuje, ale nie jest to nadmierne.

Border terrier to pies lojalny. Jednak w stosunku do obcych osób zachowuje dystans. Nie jest zaczepmy wobec innych psów. Ze względu na silny instynkt łowiecki może się oddalić od swojego właściciela, gdy wyczuje trop.

Wygląd border terriera

Border terrier z wyglądu przypomina kundelka. A to dlatego, że u rasy tej cenione są bardziej cechy użytkowe niż prezencja. Inni porównują go do wydry. A to za sprawą nietypowej głowy, która cechuje się szeroką, krótką kufą, wyposażoną w mocne szczęki. Co ciekawe, taka służyła przodkom do przytrzymywania upolowanej zwierzyny.

Przeczytaj:  Pinczer średni - charakter, wygląd i opis rasy

Przedstawiciele tej rasy mają szorstką sierść, chroniąca go przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Uszy są złamane w kształcie litery V, nieduże i w ciemnym odcieniu. Border terriery cechują się silnym ciałem, które umożliwia osiągnięcie prędkości aż do 50 kilometrów na godzinę. Grzbiet jest dość krótki, ale za to silny. Z kolei kończyny umięśnione, bardzo mocne, a nogi długie.

Border Terrier na spacerze

Wzorzec – 277

Klasyfikacja FCI: grupa 3 – teriery, sekcja 1 teriery duże i średnie

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Wielkość: Wysokość w kłębie: psy sięgają ok 40 cm, a suki nie więcej niż 36 cm.

Waga: Dorosłe osobniki osiągają od 5,9 do 7,1 kg. Z kolei waga suki wynosi 5,1 do 6,4 kg

Maść i szata: Border Terrier ma szorstki i gęsty włos o przylegającym podszerstku. Może występować w kilku umaszczeniach: rudym, pszenicznym, grizzle (melanż szaro-rudy) z podpalaniem oraz niebieski z podpalaniem

Podatność na choroby: Border terrier to rasa, która cechuje się wyjątkowym zdrowiem oraz długowiecznością. Czworonogi potrafią dożyć piętnastu lat i to w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Nie mają większych problemów ze zdrowych, a także nie są podatne na żadne schodzenia o podłożu genetycznym. Najczęściej zdarza się, u przedstawicieli tej rasy występuje dysplazja stawów, choroby serca, zanik siatkówki i wywichnięcie rzepek kolanowych, ale jest to dość rzadkie zjawisko.

Długość życia: Border terrier żyje od 12 do nawet 15 lat, zachowując przy tym dobrą kondycję i zdrowie.

Cena Border terriera: Cena za szczeniaka rasy Border terriera zależy od miejsca rozrodu. Pies z certyfikowanej hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce kosztuje od 2000 do 3500 złotych.

Żywienie/Odżywianie border terriera

Border terrier, tak jak przedstawiciele innych ras, wymaga odpowiednio zbilansowanych posiłków, które zawierają wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. U szczeniąt można stosować dietę mieszaną, gdzie 50% stanowi karma mokra i 50% karma sucha. Dorosłe osobniki powinny otrzymywać około 3 posiłków dziennie o ustalonej porze. Porcja powinna zaspokajać indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne czworonożnego pupila, na które składa się m.in. wiek, stan zdrowia, aktywność fizyczna. Warto kierować się zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu karmy dla psów lub skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Border terrier ma bardzo szybki metabolizm, dzięki czemu psy spalają energię w krótkim czasie. Dlatego warto podawać im mniejsze porcje, ale za to częściej. Zadbaj również oto, aby zwierzę miało cały czas dostęp do świeżej wody.

Smakołyki możesz podawać psu w formie nagrody, gdy wykona dobrze polecenie w ramach szkolenia.

Przeczytaj:  Psy, które nie gubią sierści (nie linieją) - 12 ras psów

Aktywnym psom, szczególnie tym, którzy uprawiają psie sporty, powinno podawać się wysokokaloryczną karmę o zwiększonej zawartości białka.

Kupując karmę dla pupila, weź pod uwagę jego wiek. Dla szczeniąt przeznaczona jest karma „junior”. Z kolei dla dorosłych osobników jest linia „adult”.

Zdrowie – choroby typowe dla border terriera

Border terrier to rasa, która cieszy się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Nierzadko psy dożywają piętnastu lat, zachowując przy tym dobry stan zdrowia oraz kondycję. Nie są podatne na choroby o podłożu genetycznym. Chorują na epilepsję i występują u nich problemy z oczami, jednak jest to bardzo rzadkie zjawisko.

Ze względu na to, że są to psy aktywne, ryzyko nadwagi jest niewielkie. Należy jednak pamiętać o zrównoważonym żywienie. Wszelkie dolegliwości zdrowotne pojawiają się głównie wskutek nieprawidłowego żywienia oraz zmian starczych.

Border terrier – dla kogo?

Wbrew pozorom Border terrier nie będzie dobrym wyborem dla każdego. Przedstawiciele tej rasy ton wyjątkowo aktywne zwierzęta, które muszą mieć zapewnioną odpowiednią stymulację umysłową oraz fizyczną. Nie wystarczy im dłuższy spacer w ciągu dnia. Potrzebują ruchu na świeżym powietrzu i to niezależnie od warunków atmosferycznych. Z tego względu będą świetnym kompanem osób, które uprawiają sport i są aktywne. Natomiast nie sprawdzą się w przypadku starszych osób, ponieważ nie są to psy kanapowe.

Border teriery to psy pracujące, najlepiej odnajdą się u właścicieli, którzy są świadomi potrzeb tej rasy.

Border Terrier jest dość łatwy w szkoleniu, o ile jego opiekun jest zaangażowany w naukę i konsekwentny. Psy szybko się uczą i akceptują właściciela jako przywódcę stada. Zdarza się, że wystawią na próbę, ponieważ jako pies myśliwski wciąż lubi podejmować decyzje samodzielnie, a jednocześnie jest na swój sposób uparty.

Border terriery to psy stadne. Dlatego im więcej w domu osób, tym lepiej się czują. Dzięki temu są świetnymi psami rodzinnymi. Akceptują dzieci, ale ze względu na żywiołowość i impulsywność, zaleca się zachowanie szczególną ostrożności podczas zabawy psa z dzieckiem.

Odradza się ich w przypadku posiadania kotów i małych zwierząt, ponieważ mają silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Jeśli jednak mają dzielić mieszkanie z innymi zwierzętami, zaleca się prawidłowe przeprowadzenie socjalizacji w szczenięcym wieku.

Śmiało można stwierdzić, że Border terrier to pies dla doświadczonego opiekuna, który poświęci mu czas i posiada wiedzę na temat pracy ze zwierzęciem.

Najlepiej będą się czuły w domu z ogródkiem, ale jeśli zapewnisz mu codzienną dawkę ruchu, to w mieszkaniu również się odnajdzie.

Przeczytaj:  Wyżeł włoski szorstkowłosy - charakter, wygląd i opis rasy

Psy tej rasy nie należą do szczekliwych, ale za to źle znoszą samotność. Dlatego nie będą odpowiednie dla opiekunów, którzy większość czasu spędzają poza domem.

szczeniaki border terriera

Pielęgnacja border terriera

Border terrier ma krótką i gęstą sierść, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy systematyczne trymowanie. Ponadto, przedstawiciele tej rasy nie tracą wiele sierści. Czesanie należy wykonywać raz w tygodniu, aby pozbyć się zabrudzeń i zanieczyszczeń, a przy okazji sprawdzić, czy zwierzę nie ma zmian skórnych lub pcheł. Pupila kąpie się, gdy jest taka potrzeba. Nie ma konieczności częstych kąpieli.

Pamiętaj również o codziennym myciu zębów, regularnej kontroli uszu oraz oczu. Do higieny jamy ustnej doskonale sprawdzą się specjalne pasty oraz szczoteczki do zębów dla psów, które zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. W profilaktyce stosuje się także zabawki w postaci węzłów bawełnianych. W razie potrzeby należy przyciąć pazury.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Wady i zalety border terriera

Zalety Border teriera:

  • przy odpowiedniej socjalizacji nie ma problemu z akceptacją innych psów, a nawet i zwierząt,
  • sprawdza się jako pies rodzinny,
  • radosny,
  • przyjacielski,
  • inteligentny,
  • nie jest szczekliwy,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • wierny,
  • czujny.

Wady Border teriera:

  • jest bardzo żywotny,
  • wymaga dużo ruchu

border terrier w ogrodzie

Historia i pochodzenie border terriera

Border terrier pochodzi ze wzgórz Cheviotu, które leżą na pograniczu Anglii i Szkocji. Co ciekawe, w tych okolicach powstały również inne rasy użytkowe, zarówno pasterskie, jak i myśliwskie. Historia tej rasy sięga początków XVII wieku, gdzie w okolicach Cumberlandu, Northcumberlandu oraz Westmorlandu były cenionymi towarzyszami myśliwych na koniach w polowaniu na leśne kuny oraz lisy. Ceniono jest za szybkość, która pozwalała nadążyć za koniem oraz niewielkie rozmiary, które umożliwiały przedostanie się do lisiej nory.

Wygląd typowy dla tej rasy był na początku bagatelizowany, ponieważ skupiano się na cechach użytkowych. Hodowla Border terriera rozpoczęła się na początku XX wieku. Natomiast rasa została uznana przez Kennel Club w 1920 roku.

Ciekawostki

Pierwszy pies rasy Border terrier pojawił się w Polsce w 2000 roku. Jednak do dziś nie należy do popularnych ras.

Przedstawiciele tej rasy są bardzo szybkie i osiągają prędkość aż do 50 km/h, dzięki czemu nadążą nawet za koniem! Kiedyś rasa ta istniała pod nazwą reedwater terrier oraz coquetdale terrier.

Rasa ta zyskała popularność w Niemczech dzięki suczce rasy Border Terrier kanclerza Gerharda Schrödera, która miała na imię Holly.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.