Burczenie w brzuchu u psa – co może oznaczać bulgotanie w psim brzuchu?

burczenie w brzuchu psa

Wielu opiekunów czworonogów myśli, że burczenie w brzuchu u psa jest tylko i wyłącznie przyczyną głodu. Niestety nie zawsze tak jest. Psu jeździ w brzuchu z niegroźnych, jak i bardzo poważnych powodów. Jeśli zdarza się to rzadko i ustępuje, nie ma powodu do zmartwień. Jednak w sytuacji, gdy przelewanie w brzuchu u psa trwa dłużej i towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty, biegunka, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Burczenie w brzuchu u psa – co może oznaczać?

Odgłosy, które dobiegają z brzucha, przypominają przelewanie i bulgotanie w brzuchu psa. Takie niepokojące dźwięki powstają w sytuacji, gdy przesuwają się płyny i gazy w jelitach pupila. Należy mieć jednak świadomość, że proces ten przebiega zazwyczaj bez żadnego dźwięku.

Jeżeli słychać przelewanie w brzuchu u psa, to znaczy, że zawartość jelit przesuwa się szybciej niż normalne, tym samym sprawiając czworonożnemu przyjacielowi dyskomfort. Bulgotanie w brzuchu psa może mieć kilka przyczyn, do których zalicza się:

  • odczuwanie głodu – wynika nie tylko z niedostarczenia dostatecznej ilości pokarmu, ale także niewłaściwej ilości posiłków czy źle zbilansowanej diety. W efekcie w jelitach gromadzi się duża ilość gazu, powodująca charakterystycznie przelewanie. Trwa to do momentu, aż pies dostanie porcję jedzenia,
  • źle zbilansowaną dietą – odpowiednio zbilansowana dieta opiera się na podawaniu pupilowi wysokiej jakości karm, które bogate są w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta psa powinna zawierać również odpowiednią ilość błonnika.

Bulgotanie w brzuchu u psa jako jeden z objawów

Bulgotanie w brzuchu psa może wystąpić razem z innymi objawami, takimi jak:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • utrata apetytu,
  • senność i osowiałość,
  • nadmierne pragnienie
Przeczytaj:  Odleżyny u psa - czym są i jak leczyć?

W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do gabinetu weterynaryjnego. Są to symptomy, które wskazują na poważne dolegliwości. Mogą świadczyć o chorobach jelit, układu pokarmowego, zaburzeniu jelit, zapaleniu trzustki, chorobach wątroby, zapaleniu żołądka i jelit, o chorobach pasożytniczych, a także być objawem nowotworów.

Co zrobić aby psu nie bulgotało w brzuchu?

Jeżeli zaobserwujesz, że psu burczy w brzuchu, treść pokarmowa przelewa się, a choroby układu pokarmowego wykluczono, możesz samodzielnie pomóc pupilowi. W tym celu stosuj się do kilku skutecznych sposobów, dzięki którym zmodyfikujesz dietę oraz wspomożesz prawidłowego funkcjonowanie pracy jelit czworonoga:

  • Usuń ziarna zbóż z diety psa – usunięcie ziaren zbóż powinno korzystnie wpłynąć na układ pokarmowy czworonożnego przyjaciela. Staraj się nie kupować karm, które w składzie mają mąkę kukurydzianą. Nie ma ona wartości odżywczych, a przyczynia się do powstawania gazów jelitowych, a w efekcie powoduje przelewanie w brzuchu psa,
  • Podawaj posiłki bogate w błonnik – odpowiednia ilość błonnika pozytywnie wpłynie na pracę jelit oraz załagodzi dolegliwości,
  • Włącz do diety pestki dyni – są one bardzo ważnym składnikiem psiej diety, ponieważ zapewniają porcję cennych witamin oraz kwasów tłuszczowych. Ponadto dynia łagodzi bóle żołądka, jelit, zaparcia oraz wzdęcia. Wystarczy je wymieszać z oliwą i podać pupilowi,
  • Włącz enzymy do diety czworonoga – w tym celu koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który wybierze je indywidualnie do potrzeb psa,
  • W razie konieczności zastosuj środki farmakologiczne – lekarz weterynarii może zalecić również leki zobojętniające nadmiar kwasu żołądkowego, co zmniejsza nieprzyjemne objawy.

Pies wymiotuje i burczy mu w brzuch – co to może oznaczać?

Jeżeli zdarzy się, że pies wymiotuje i burczy mu w brzuchu, a do tego jest apatyczny i ospały, bezzwłocznie zabierz pupila do gabinetu weterynaryjnego. Przelewanie w brzuchu psa i inne dolegliwości, mogą wskazywać na poważne choroby. Weterynarz dokładnie zbada psa, zleci badania, które pomogą mu postawić diagnozę.

Przeprowadzi również z Tobą dokładny wywiad.

Na podstawie wyników badań weterynarz postawi diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że im szybciej zgłosisz się do lekarza weterynarii, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on poddany odpowiedniemu leczeniu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko rozwinięcia się niebezpiecznej dla zdrowia czworonoga choroby.

Przeczytaj:  Przepuklina u psa - wszystkie rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie

Pies je trawę i burczy mu w brzuchu – co to może oznaczać?

Zapewne zdarzyło Ci się zaobserwować, że Twój pies je trawę. Na ten temat jest wiele opinii. Niektórzy uważają, ze takie zachowanie, psy odziedziczyły po przodkach.

Panuje również przekonanie, że pupila może boleć brzuch i w ten sposób chce sprowokować wymioty. Co w takim razie robić, gdy pies je trawę i burczy mu w brzuchu? Przede wszystkim bacznie obserwować czworonożnego przyjaciela.

Zastanów się, czy zjadł coś, co mogłoby spowodować niestrawność. A może zmieniłeś mu karmę? Może zdarzyć się, że w nowej karmie nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych, które posiadała poprzednia karma, a jedzenie trawy to odpowiedź na brak witamin czy minerałów.

Jeżeli psu burczy w brzuchu przez dłuższy okres, intensywniej je trawę, a dodatkowo towarzysza inne objawy, to warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.