Cavalier king charles spaniel – charakter, wygląd i opis rasy

cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel prawdziwy towarzysz rodziny. Cechuje się inteligencją, wrażliwością, a do tego jest niewielkich rozmiarów. Przykuwa wzrok swoimi wielkimi, słodkimi oczami oraz jedwabiście miękką sierścią. Za co jeszcze można pokochać tego królewskiego zwierzaka?

Historia i pochodzenie cavalier king charles spaniela

Cavalier king charles spaniel to bez wątpienia pies związany z arystokracją. Niestety nie ma jednej teorii co do tego, skąd wywodzi się rasa. Według niektórych przodkiem tej rasy był czarny hiszpański pies na trufle. Z kolei według innych teorii, jego przodkiem był pies z Dalekiego Wschodu i czerwony spaniel z Włoch czy terenów Malty.

Pierwsze zmianki o tej rasie pochodzą z XIII wieku. Choć był to pies myśliwski, to wraz z upływem czasu spędzał więcej czasu na dworach i salonach niż na polowaniu.

Z tego względu wpisano go do sekcji psów ozdobnych i do towarzystwa. Przyjęło się, że rodowód rasy sięga XVI. Wówczas był on pupilem angielskich królów, stąd jego przydomek „cavalier”.

Z czasem stał się popularny w Europie. Z kolei w 1945 roku cavalier king charles spaniel został oficjalnie zatwierdzony przez British Kennel Club.

Charakter Cavalier king charles spaniela

Cavalier king charles spaniel to rasa, która jest absolutnie pozbawiona agresji. Psy są bardzo łagodne oraz przyjacielskie, dzięki czemu są idealnym kompanem dla rodzin.

Tym bardziej że cechuje je wyjątkowa wrażliwość oraz cierpliwość, czyli cechy, które powinien mieć każdy zwierzak, wychowujący się z maluchami. Nie mają również problemu z akceptacją innych zwierząt.

Cavalier king charles spaniel to pies domowy i towarzyski. Warto jednak mieć na u wadze, że ich przodkowie byli myśliwymi, polującymi na drobne ptactwo. Z tego względu mają jeszcze instynkt łowiecki, dzięki czemu bardzo chętnie aportują, a także biorą udział w sportach m.in. agility.

Cavalier king charles ma umiarkowany temperament oraz naturę. Uwielbiają zabawę, a także są świetnym towarzyszem podczas uprawiania sportu. Rasa to sprawdzi się także jako dogoterapeuci i wykorzystywane są również jako psy, odwiedzające dzieci w szpitalach.

Spaniele królewskie to także niezwykle mądre psy, które chętnie się uczą i szynko opanowują nowe umiejętności.

Przeczytaj:  Wyżeł weimarski - charakter, wygląd i opis rasy

Są bardzo ufne nie tylko do swojego właściciela, ale również i obcych. To urocze, ale jednocześnie niebezpieczne. Dlatego warto zachować ostrożność.

uroczy cavalier king charles spaniel

Wygląd Cavalier king charles spaniela

Cavalier king charles spaniel to niewielkich rozmiarów pies, który charakteryzuje się małą głową, która ma płaski stop i czaszkę między uszami. Oczy są duże i szeroko rozstawione o ciemnej pigmentacji.

Zachwyca długimi uszami z gęstym, lejącym się włosem. Przedstawiciele tej rasy mają duże fafle, nadające uśmiechniętego wyrazy pyska. W [połączeni z czarnym, okrągłym noskiem tworzą obraz wesołego i pozytywnego psiaka.

Czworonogi te mają sylwetkę wpisaną w prostokąt. Grzbiet jest prosty, a ogon stanowi jego przedłużenie. Łapy są mocno owłosione. Niewątpliwą zaletą królewskiego spaniela jest przepiękny, jedwabisty i miękki włos, który układa się w pióra.

Rasa to występuje w kilku rodzajach umaszczenia: cały rudy, czarne podpalane, tricolor – białe i czarne łaty na kasztanowo-rudym tle, blenheim – kastanowo-rude łaty na biało-perłowym tle oraz pożądana biała plama w kształcie rombu pomiędzy uszami.

Wzorzec – 136

Klasyfikacja FCI: Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa. Sekcja 7 Angielskie spaniele ozdobne.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Wielkość: Wysokość w kłębie: 30-35 cm.

Waga: Dorosłe osobniki osiągają wagę od ,45 do 8 kg.

Maść i szata: Cavalier king charles spaniel ma gładką, jedwabistą, długą sierść, pozbawioną loków i obfite pióra. Szata nietrymowana. Występuje w kilku umaszczeniach. Czarne podpalane – kruczoczarne tło z podpalaniem na policzkach, nad oczami, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej oraz pod spodem ogona.

Ruby – jednolity czerwony kolor bez żadnych znaczeń. Blenheim – kasztanowo-rudy kolor na perłowo-białym tle, a między uszami plama w kształcie rombu. Trójkolorowe – równo rozmieszczone łatwy czarne i białe z podpalanymi znaczeniami na policzkach, nad oczami, wewnątrz uszu, na spodzie ogona oraz wewnętrznej stronie kończyn.

Podatność na choroby: Cavalier king charles spaniel jest narażony na wiele schorzeń. To rasa Kaufen Alfaprost (Hytrin) Online on rezept, wykazująca predyspozycje do choroby MVD.

To wada zastawki, która może doprowadzić do niewydolności serca. Rasa ta ma również predyspozycje do takich chorób jak: dysplazja stawów łokciowych, suche oko, syringomyelia, epizodyczne upadania (EFS)

Długość życia: Cavalier king charles spaniel żyje od 9 do 14 lat. Są jednak psy, które żyją dłużej.

Cena Cavalier king charles spaniela: Cavalier king charles spaniel kosztuje od 1800 do 4500 złotych. Te tańsze pochodzą zazwyczaj z pseudohodowli, co jest niezalecane. Jeśli zdecydujesz się na cavaliera, koniecznie kup go z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce.

Przeczytaj:  Psy rasowe na sprzedaż. Gdzie szukać swojego nowego pupila?

Takie hodowle muszą przestrzegać rygorystycznych zasad m.in. szczepienie i odrobaczanie szczeniąt, tatuowanie albo czipowanie. Ponadto, dobry hodowca wykonuje psom testy genetyczne, a następnie dobiera pary hodowlane w taki sposób, aby wykluczyć schorzenia, na które podatne jest ta rasa.

Żywienie/Odżywianie cavalier king charles spaniela

Cavalier king charles spaniel ma ogromny apetyt, a jednocześnie jest podatny na tycie. Z kolei otyłość niesie za sobą choroby serca, na które przedstawiciele tej rasy są szczególnie narażone. Z tego względu należy uważać, aby go nie przekarmić.

Psy powinny dostawać dziennie 2-3 porcje o stałej godzinie. Jednocześnie należy dbać o odpowiednią dawkę ruchu. Trzeba uważać z podawaniem smakołyków. Podczas szkoleń używać ich sporadycznie, a nagradzać miłym słowem oraz gestem.

Cavalier king charles spaniel powinien dostawać pełnoporcjowe jedzenie dla psów małych ras. Posiłki należy dostosować do wieku, masy ciała, zakresy aktywności fizycznej, a także aktualnego stanu zdrowia. Eksperci z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają dietę mieszaną, która składa się z pełnoporcjowego posiłku mokrego i suchego w proporcji 1:1, biorąc pod uwagę masę produktów.

To pozwala na otrzymanie zbilansowanego pożywienia, utrzymanie prawidłowej masy ciała i dostarcza składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonoga.

dziecko z cavalierem

Zdrowie – choroby typowe dla rasy cavalier

Cavalier king charles spaniel wykazuje predyspozycje do wielu chorób. Wśród nich wyróżnia się:

  • choroby narządu ruchu takie jak: dysplazje stawów, zwichnięcie rzepki oraz dystrofia mięśni,
  • choroby serca w tym przewlekła endokardioza zastawki dwudzielnej, na która cierpi aż 1/3 psów tej rasy,
  • otyłość,
  • choroby ze strony układu nerwowego m.in. syringomyelia, jamistość rdzenia kręgowego,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym: przewlekłe zapalenie trzustki,
  • choroby metaboliczne – cukrzyca,
  • choroby hormonalne, w tym nadczynność tarczycy.

Ze względu często występujące problemy z sercem, które niejednokrotnie kończą się zgonem, zaleca się systematyczne badania serca raz w roku. W przypadku wykrycia wady, lekarz weterynarii leczy psa, aby opóźnić rozwój choroby.

Cavalier king charles spaniel – dla kogo?

Cavalier king charles spaniel to pies, który doskonale sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i domach. Ze względu na wrażliwość, przyjacielsko, odnajdzie się u rodzin z dziećmi. Nie mają tendencji do dominacji i świetnie dogadują się również z innymi zwierzętami.

Cavalier king charles spaniel to pies, który tak naprawdę będzie odpowiednim towarzyszem dla każdego. jedynym warunkiem jest to, aby nie spędzał on czasu w samotności, ponieważ ceni sobie kontakt z opiekunem. Cechuje się łagodnością oraz cierpliwością, jednocześnie dostosowując się do stylu życia swojego właściciela.

Przeczytaj:  Pinczer średni - charakter, wygląd i opis rasy

Może być kompanem miłośnika sportu, jak i towarzyszyć podczas spaceru osobom starszym.

Przedstawiciele tej rasy bardzo szybko przywiązują się do opiekuna i nie lubią samotności. Z tego względu nie będą dobrym wyborem dla osób, które spędzają więcej czasy poza domem. Cenią sobie kontakt z ludźmi.

Nie będą dobrze czuć się w domu, w którym opiekun jest wobec nich obojętny i wyklucza z życia rodzinnego. Cavaliery nie są wymagające, ale ich dzień powinien obejmować sen, zabawę z właścicielem oraz pieszczoty i czułości.

Pielęgnacja cavaliera

Pielęgnacja Cavalier king charles spaniela wymaga systematycznego czesania, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Szczególną uwagę zwróć po spacerach, ponieważ w sierść mogą wplątać się listki i gałązki. Do pielęgnacji używać zwykłego grzebienia albo szczotki z naturalnego włosia. Nie tylko wypielęgnujesz sierść czworonoga, ale jednocześnie zapewnisz mu relaksujący masaż.

A królewskie spaniele to uwielbiają. Co jakiś czas przeczesuj włosy szczotką pudlówką. Rób to subtelnie, ponieważ ma ona ostre igiełki. Psa należy regularnie kąpać, stosując specjalne szampony i odżywki, dzięki którym sierść zachowa miękkość i będzie pięknie wyglądać.

Ze względu na długie uszy psy te podatne są na infekcje zarówno słuchu, jak i wzroku. Warto kontrolować uszy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości czy zmian skórnych, niezwłocznie skontaktować. U przedstawicieli tej rasy zdarzają się również problemu stomatologiczne.

Dlatego bardzo ważna jest higiena jamy ustnej, polegająca na szczotkowaniu zęby oraz podawaniu specjalnych przysmaków dentystycznych. Opiekun powinien regularnie przycinać psy pazurów, a także kontrolować gruczoły okołoodbytowe.

dorosly cavalier

Wady i zalety cavalier king charles spaniela

Zalety Cavalier king charles spaniela

  • szybko przywiązuje się do opiekunów,
  • jest wiernym towarzyszem,
  • nie ma w sobie agresji,
  • ufny w stosunku do ludzi,
  • żywy i energiczny.

Wady Cavalier king charles spaniela:

  • źle znosi samotność,
  • jest delikatny, a więc trzeba uważać, aby inne zwierzę nie zrobiły mu krzywdy,
  • ze względu na ufność, potrafi przywitać np. złodzieja jako przyjaciela

Ciekawostki o cavalier king charles spanielu

Najstarszy cavalier, nazwany Tuppence, miał 19 lat i 4 miesiące.

Cavalier king charles spaniel wyróżnia się charakterystyczną plamką w kształcie rombu, która zlokalizowana jest na głowie, pomiędzy uszami.

Spaniele królewskie są bardzo łagodne i pozbawione agresji. Z tego względu często wykorzystywane są w dogoterapii.

Najsłynniejszy Cavalier king charles to Dash, pupil królowej Wiktorii. Żył on 10 lat, a w 1840 roku został pochowany w parku królewskim Windsorów. Na nagrobku wyryty jest epitafium autorstwa królowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.