Choroby serca dotykają nie tylko ludzi, ale również i psy. Zaburzenia układu krążenia występują niezależnie od wieku, rasy i płci. Pierwsze objawy choroby serca u psa mogą pojawić się w wieku szczenięcym. Im szybciej się rozpozna chore serce u psa, tym większa szansa na poprawę pracy serca, a tym samym wydłużenie życia czworonoga. Jakie są objawy choroby serca u psa?
Choroby serca u psa – jakie mogą być?
Psy, tak jak i ludzie chorują na serce. Choroba serca u psa dotyka zarówno szczenięta, jak i osobniki w średnim wieku oraz seniorów. Dlatego niezwykle istotne jest, aby systematycznie odwiedzać klinikę weterynaryjną. Nie tylko wtedy, gdy coś się dzieje, ale również profilaktycznie. U regularnie osłuchiwanego zwierzęcia, zwiększa się szansa na wykrycie zaburzeń ze stronu układu krążeniowego. A im szybciej wykryje się niewydolność serca u psa, tym szybciej zostanie wdrożone leczenie, a tym samym wzrośnie jego długość życia.
Osłuchiwać należy szczególnie szczenięta, u których można wykryć chorobę, a także u starszych zwierząt, które są narażone na schorzenia układu krążeniowego. U szczeniąt rozpoznaje się wady wrodzone zazwyczaj w pierwszych dwóch latach życia. Występują one w sercu oraz dużych naczyniach krwionośnych. Chore serce u psa to skutek nieprawidłowego rozwoju organów w życiu płodowym. W praktyce oznacza to, że pies rodzi się z chorym sercem. W skrajnych przypadkach czworonogi obumierają w trakcie ciąży.
Warto dodać, że wady te nie muszą być dziedziczne. To, że szczenię choruje, to nie znaczy, że rodzice również są chorzy. Wiele z nich pojawia się na skutek innych czynników. Jednak w przypadku hodowli zaleca się, aby dokonano u psów kompleksowych badań przed dopuszczeniem do rozrodu. Dzieje się tak, ponieważ niektóre rasy są predysponowane do chorób serca. A chore serce u psa dopuszczonego, to większa szansa na to, że szczenię również będzie chore. Wrodzone choroby serca u psa to m.in.:
- ubytki w przegrodzie międzykomorowej (VSD) – rasy predysponowane to m.in. akita inu, chow chow, beagle oraz buldog angielski,
- ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD) – narażone są boksery, samojedy oraz dobermany,
- podzastawkowe zwężenie aorty (SAS) -do ras predysponowanych zalicza się m.in. boksery, buldogi angielskie, samojedy, nowofunlandy, golden retrievery, owczarki niemieckie,
- przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA) – narażone są osobniki następujących ras: szpic, cocker spaniel, chihuahua, pudel, owczarek niemiecki, cocker spaniel, nowofuland,
- zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej (PS) – rasy predysponowane to m.in. labrador, beagle, bokser, cocker spaniel, nuldog angielski, west highland white terrier oraz bullmastiff.
Oprócz wad wrodzonych wyróżnia się wady nabyte. Są to wady, które rozwijają się z wiekiem. Mogą pojawić się również w wyniku infekcji bakteryjnych, zapalenia mięśnia sercowego, a także innych schorzeń, które nie mają związku z układem krążenia oraz sercem. Najczęściej rozpoznaje się je u starszych osobników, choć zdarza się, że zostaną zdiagnozowane u psów w okresie 3 roku życia. Nabyte choroby serca u psa to:
- endokardioza zastawki dwudzielnej (mitralnej) – to najczęściej pojawiająca się wada wrodzona. Zwykle dotyka przedstawicieli małych ras. Do predyspowanych ras zalicza się m.in. jamniki, maltańczyki, cavalier king charles spaniele. Ta choroba serca u psa wymaga szybkiego leczenia, ponieważ może doprowadzić do niewydolności układu oddechowo-krążeniowego,
- kardiomiopatia rozstrzeniowa – dotyka głównie psy ras dużych oraz olbrzymich, takich jak dobermany, boksery, dogi oraz owczarki niemieckie. W wyniku tego schorzenia, można zauważyć powiększone jamy serca oraz zmniejszoną siłę skurczową, co z kolei zaburza przepływ krwi. Powiększone serce u psa uciska na drogi oddechowe, a tym samym wywołuje kolejne objawy. Ta choroba serca u psa jest jedną z najgroźniejszych i w niektórych przypadkach kończy się śmiercią. Do głównych symptomów zalicza się m.in. kaszel, niechęć do aktywności, osłabiona kondycja. W późniejszym stadium pojawia się obrzęk płuc, który zagraża życiu czworonoga,
- arytmia u psa – arytmia u psa to zaburzenia przewodnictwa impulsów w sercu.
Objawy choroby serca u psa – jakie są?
Objawy wady wrodzonej mogą być zauważalne już w pierwszych tygodniach życia czworonoga. Można zaobserwować, że szczenię jest aktywne i znacznie słabsze niż pozostałe młode. Nie jest to jednak regułą, ponieważ wada może nie ujawniać się nawet przez kilka miesięcy. Wtedy pupil będzie tak samo radosny i aktywny, jak jego rodzeństwo. Natomiast wady nabyte są zazwyczaj dość długo skrywane i dają o sobie znać po dość długim czasie.
Dlatego tak ważne są kontrolne wizyty profilaktyczne, a także osłuchiwanie zwierzęcia podczas np. szczepień. Za każdym razem, gdy jesteś u weterynarza, niech osłucha psa. A Ty bądź czujny na jakiekolwiek zmiany w zachowaniu pupila. Główne objawy choroby serca u psa to:
- Zmniejszona aktywność fizyczna – choroba serca u psa objawia się zmniejszonym wysiłkiem fizycznym. Możesz zaobserwować u pupila zmniejszoną ekscytację, gdy wracasz z pracy do domu czy w momencie, gdy wychodzicie na spacer.
- Kaszel – chore serce u psa objawia się również kaszlem. Pupil zachowuje się w taki sposób, jakby chciał coś odkrztusić. Ataki kaszlu pojawiają się podczas nawet niewielkiego wysiłku np. na spacerze, wchodząc po schodach, w stanie ekscytacji, ale również i bez przyczyny. najczęściej obserwuje się je nocą oraz nad ranem.
- Ospałość – chore serce u psa osłabia jego organizm. W związku z tym możesz zaobserwować, że pies śpi zdecydowanie więcej niż wcześniej.
- Brak apetytu – zwierzę zaczyna wykazywać niechęć do jedzenia. Nawet do ulubionych przysmaków.
- Utrata wagi – brak apetytu powoduje utratę wagi.
- Omdlenia – niewydolność serca u psa może prowadzić również do omdleń.
- Szybszy i płytki oddech – obserwując bacznie pupila, możesz również zauważyć, że ma szybszy i bardziej płytki oddech.
- Siny język – chore serce u psa można rozpoznać przez język. Występuje wtedy siny język u psa.
Problemy oddechowe zauważalne są przede wszystkim latem, gdy temperatura jest wysoka. niestety upały nie sprzyjają czworonogom ze schorzeniami ze strony układu krążeniowego.
Arytmia u psa – co zrobić?
Arytmia serca u psa to jedna z najczęściej występujących chorób. Arytmią określa się zaburzenia przewodnictwa impulsów w mięśniu sercowym. Ich przyczyn jest kilka. W wielu przypadków ta choroba serca u psa jest wynikiem wad, które już istnieją. Zdarza się jednak, że pojawia się jako pierwsza i prowadzi do zmian w sercu. Ponadto, arytmia serca u psa pojawia się także w wyniku:
- zaburzeń m.in. hormonalnych, elektrolitowych,
- poważnych chorób np. nowotworów.
W związku z tym arytmia obejmuje bardzo szeroki zakres kardiologii. Jej zdiagnozowanie, znalezienie przyczyny, a także leczenie nie należy do najłatwiejszych i wymaga dokształcania się. Głównymi objawami arytmii są omdlenia i utrata przytomności. Zdiagnozowanie choroby wymaga zazwyczaj całodobowego badania EKEG, tzw. holter. Umożliwia poznanie przyczyny problemu.
Siny język u psa – co oznacza?
Siny język u psa to jeden z objawów, który świadczy o problemach z sercem. Jeżeli zauważysz siność języka, a także inne symptomy wskazujące na chore serce u psa, koniecznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz weterynarii w pierwszej kolejności przeprowadzi z Tobą wywiad. Zapyta o przebyte choroby. Postaraj się powiedzieć mu jak najwięcej, ponieważ informacje te pomogą mu postawić diagnozę. Następnie przeprowadzi badanie kliniczne, osłucha psa oraz zleci badania takie jak EKG, echo serca, badania laboratoryjne czy RTG.
Wyniki tych badań pozwolą postawić mu prawidłową diagnozę. Leczenie zależy od tego, jaka choroba serca u psa została zdiagnozowana oraz jej stopnia zaawansowania. W leczeniu kluczową rolę odgrywa systematyczne przyjmowanie leków, odpowiednia dawka ruchu, a także odpowiednio zbilansowana dieta. Bardzo ważne są również wizyty kontrolne u w gabinecie weterynaryjnym.
Tętno u psa – jakie powinno być?
Tętno u psa to jeden z parametrów, które pozwalają na wykrycie choroby serca. Tętno u czworonogów różni się w zależności od wieku oraz rasy. Prawidłowe wygląda następująco:
- do 120 uderzeń na minutę u psów ras małych,
- do 90 uderzeń na minutę u przedstawicieli ras średnich,
- do 60 uderzeń na minutę u ras dużych.
Natomiast u szczeniąt jest to do 180 uderzeń na minutę. Przyśpieszone tętno u psa to jeden z objawów chorób serca. U ras małych będzie to 180 uderzeń na minutę, u średnich 160, a u dużych 120. A u szczeniąt wynosi 220 uderzeń na minutę. Jeśli chcesz sprawdzić bicie serca pupila, wystarczy, że położysz palce na lewej stronie klatki piersiowej. To właśnie tam wyczujesz najsilniejsze uderzenia.