Choroby skóry u psa – rodzaje, objawy i przyczyny

weterynarz bada psa

Choroby skóry u psów to problem, z którym boryka się wielu opiekunów czworonogów. Zmiany skórne u psa mogą być skutkiem pasożytów, alergii pokarmowych, a także i czynników autoimmunologicznych. Niezależnie od przyczyny, choroby skórne psów wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii, a w razie konieczności odpowiedniego leczenia. Jakie choroby skórne u psa pojawiają się najczęściej?

Choroby skórne psów – jak powstają?

Wszelkie zmiany skóry u psa mogą, choć nie muszą, świadczyć o problemach zdrowotnych. Przybierają one różną postać. Możesz zauważyć ropne krosty u psa, zaczerwienienie, wyłysienie czy owrzodzenie. Czerwona skóra u psa i każdy inny objaw  należy skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ ich bagatelizowanie może mieć bardzo przykre konsekwencje.

Zmiany skórne u psa mogą powstawać w wyniku:

  • alergii np. pokarmowych, na pyłki,
  • pasożytów,
  • bakterii, wirusów i grzybów,
  • wahania gospodarki hormonalnej,
  • schorzeń wewnętrznych, np. chorób nowotworowych,
  • spadku odporności,
  • utraty wody w organizmie,
  • zaburzeń behawioralnych.
  • zmiany preparatów np. szamponu,
  • zbyt częstych kąpieli,
  • kontaktu z różnymi rodzajami detergentów,
  • uszkodzeń mechanicznych np. drzazga,
  • oparzeń słonecznych,
  • kontaktu z bodźcem uczulającym np. rośliną.

Najczęściej występujące choroby skóry u psa to:

  • hot spot,
  • grzybica skóry,
  • świerzb,
  • nużyca,
  • alergie pokarmowe,
  • grzybica skóry.

Do głównych objawów choroby skóry u psów zalicza się świąd. Mogą pojawić się także ropne krosty u psa, wyłysienie, zaczerwienienie,

Warto dodać, że niektóre rasy psów, wykazują predyspozycje do konkretnych zmian skórnych. Należą do nich m.in. buldogi angielskie, mopsy, bakterie oraz drożdże bardzo często lokują w fałdach skóry, powodując zmiany skórne u psa.

Przeczytaj:  Kleszcz u psa - objawy, leczenie, powikłania

Rodzaje chorób skórnych u psa

Ropne krosty u psa

Ropne krosty u psa to jeden z objawów zmian skórnych. Krosty u psa na skórze pojawiają się w przypadku atopowego zapalenia skóry, a także nużycy. Najczęściej są oznaką infekcji na tle pasożytniczym.

Grudki na skórze psa

Grudki na skórze psa są jednym z często pojawiających się symptomów zmian skórnych u psa. Mogą one świadczyć m.in. o pasożytach zewnętrznych. Należą do nich pchły, kleszcze wszy, a także roztocza. Głównym objawem jest uporczywy świąd, któremu towarzysza grudki na skórze psa, a także strupki, pęcherzyki oraz rumień. Zaatakowany przez pasożyty pupil, drapie się, ociera o różne przedmioty oraz liże, w celu wyeliminowania swędzenia.

Aby zminimalizować ryzyko pasożytów, należy regularnie kontrolować sierść pupila. Warto stosować również profilaktykę w postaci specjalnych środków. Grudki na skórze u psa pojawiają się również jako jeden z symptomów nużycy. Towarzyszą im zaskórniki oraz zaczerwienione wyłysienie. Nużyca jest chorobą, która powstaje w wyniku roztoczy. Może być miejscowa lub uogólniona.

Czerwona skóra u psa

Czerwona skóra u psa to jeden z niepokojących objawów. Zmian skórnych. Może wskazywać na hot spot, w wolnym tłumaczeniu „gorąca plama”. To zapalenie skóry u psa, które może być wywołane bakterią, reakcją alergiczną na pokarm, pasożytami zewnętrznymi, a także stanem zapalnym zewnętrznego przewodu słuchowego.

Strupki na skórze psa

Strupki na skórze u psa pojawiają się m.in. u psów, u których zdiagnozowano świerzb. To choroba pasożytnicza. Zmiany skórne u psa obserwuje się w okolicach uszu, pyska, stawów skokowych oraz na łokciach. Objawem jest również  charakterystyczny świąd, który jest bardzo uciążliwy dla pupila.

Co więcej, strupki na skórze psa mogą nie tylko być objawem choroby skórne, ale również stanowić pozostałości po ukąszeniach owadów.

Czernienie skóry u psa

Zmiany skórne u psa mogą mieć różne objawy, które uzależnione są od rodzaju choroby, jej stopnia zaawansowania, a także wieku pupila. Jednym z symptomów może być czernienie skóry u psa.

Przeczytaj:  Nowotwór u psa - objawy i leczenie raka

Czarne plamy na skórze pupila mogą w wielu przypadkach oznaczać niegroźne plamy pigmentacyjne. Warto jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ są one także objawem choroby skóry psów.

Zapalenie skóry u psa

Zapalenie skóry u psa to dość powszechna dolegliwość. Wyróżnia się:

  • atopowe zapalenie skóry – przewlekła choroba, która charakteryzuje się skłonnością do nawracania. Do objawów zalicza się m.in. strupki na skórze psa, ropną wydzielinę, pęcherze, rumienie, świąt, a także zapalenie spojówek,
  • ropne zapalenie skóry u psa – wywoływane przez bakterię, reakcję alergiczną na pożywienie, stan zapalny ucha wewnętrznego, pasożyty. Co więcej, może być wynikiem reakcji na szczepienie.

Domowe leczenie atopowego zapalenia skóry ogranicza się to unikania kontaktu z czynnikiem, który wywołuje zmiany skórne. Stosuje się również specjalne preparaty. Natomiast ropne zapalenie skóry u psa wymaga konsultacji z lekarzem, aby mógł zalecić odpowiednią antybiotykoterapię.

Ropne zapalenie skóry u psa

Ropne zapalenie skóry u psa  to schorzenie, które ma głównie podłoże bakteryjne. Wywołuje je także:

  • alergia pokarmowa,
  • stan zapalny ucha wewnętrznego,
  • pasożyty.

Co więcej, może być wynikiem reakcji na szczepienie. Ropne zapalenie skóry u psa leczy się poprzez podawanie antybiotyków. Dodatkowo stosowane są leki przeciwbólowe. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny Polega on na nacięciu skóry i opróżnieni zbiornika ropy.

Atopowe zapalenie skóry u psa

Psy są narażone na wiele chorób, które występują u człowieka. Jednym z nich jest atopowe zapalenie skóry u psa. To reakcja alergiczna, która wywołują m.in.:

  • środki czystości oraz różnego rodzaju detergenty,
  • ugryzienia owadów i pasożytów zewnętrznych np. meszek,
  • roztoczy, które bytują na skórze pupila,
  • pyłki.

Atopowe zapalenie skóry u psa objawia się dokuczliwym świądem oraz rumieniem. W efekcie czworonogów wygryza oraz wylizuje miejsce, w którym doszło do zmian skórnych. W ten sposób dochodzi do wtórnych infekcji, nawracających zmian skórnych.

Przeczytaj:  Zapalenie trzustki u psa - objawy, leczenie i rekonwalescencja

Niestety atopowe zapalenie skóry u psa nie jest uleczalne. Leczenie  tej dolegliwości polega przede wszystkim na wyeliminowaniu alergenów z otoczenia pupila oaz poprawy jakości jego życia.

Atopowe zapalenie skóry u psa może mieć charakter całoroczny albo nawracający. W drugim przypadku pojawia się w okresie, gdzie występuje czynnik uczulający np. pylenie traw. Jeśli podejrzewasz atopię u swojego pupila, koniecznie wybierz się do weterynarza. Lekarz wykluczy inne choroby skórne psów.

Po przeprowadzeniu badań i postawieniu diagnozy zaleci odpowiednie leczenie. W związku z tym, że choroba ma charakter przewlekły – zwierzę wymaga stałego leczenia.

Domowe sposoby na leczenie atopowego zapalenia skóry u psa

Atopowe zapalenie skóry u pas jest trudne w leczeniu, ponieważ nie istnieje metoda terapeutyczna, która pozwoliłaby na całkowite jej zwalczenie. Jeśli u zwierzaka stwierdzono atopie, przede wszystkim należy unikać alergenów.

Warto stosować również specjalne szampony, które łagodzą świąd, usuwają alergeny i mikroorganizmy, a do tego odpowiednio nawilżają skórę. Po konsultacji z lekarzem weterynarii można stosować szampony antyseptyczne i przeciwłojotokowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.