Chrapanie u psa – dlaczego pies chrapie?

pies spi i chrapie

Chrapanie u psa to dość powszechne zjawisko. Zwłaszcza jeśli Twój pupil należy do psów z krótkimi pyskami. Zdarza się jednak, że głośne i nagłe chrapanie psa może świadczyć o problemach zdrowotnych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Dlaczego pies chrapie? Sprawdź przyczyny.

Dlaczego pies chrapie?

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć, ze Twój pies chrapie podczas snu. Możliwe, że było na tyle głośne, że Cię obudziło. Nie ma w tym nic dziwnego. Chrapanie Okazuje się, że chrapanie u psa może mieć różne podłoże. Ma to związek z wiekiem pupila, jego stanem zdrowia, stylem życia, a także rasą. Niektóre rasy są predysponowane do chrapania. To te psy, które mają skrócone kufy i płaski pysk tzw. rasy brachycefaliczne. Należą do nich m.in.:

 • buldogi francuskie,
 • buldogi angielskie,
 • bullmastify,
 • shar peie,
 • bulteriery,
 • boksery,
 • pitbulle,
 • mopsy,
 • pekińczyki,
 • shih-tzu,
 • file brasileiro,
 • cavaliery,
 • cane corso.

Dlaczego pies chrapie? Warto zacząć od tego, że budowa ciała psa, tak samo, jak i człowieka, pozwala na wydawanie z siebie dźwięków, które nazywamy chrapaniem. Ma to miejsce w sytuacji, gdy następuje nierówny przepływ powietrza w układzie oddechowym czworonożnego przyjaciela w czasie drzwi. Pomiędzy nosem a tchawicą tworzy się blokada. Podniebienie miękkie psa i języczek drżą, a także i dotykają nasady nosa. Powietrze mając utrudniony przepływ, powoduje charakterystyczny dźwięk.

Warto zaznaczyć, że dźwięk może być różny. Jeden pies chrapie cicho, drugi głośniej, choć należy pamiętać, że intensywność wiąże się także ze stopniem problemu. Jeżeli chrapaniu nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy, a samo wydawanie dźwięku nie jest uciążliwe, prawdopodobnie nie masz się czym martwić. Inaczej, gdy pies chrapie bardzo głośni, a do tego pojawiają się inne symptomy wskazujące na problemy zdrowotne. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj:  Pchły u psa - jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na pchły u psa

Chrapanie psa – jakie są przyczyny?

Chrapanie u psa nie zawsze sygnalizuje problemy zdrowotne psa. Może wynikać jedynie z rasy, wieku psa. Co więcej, może być, dokładnie tak jak i ludzi, po prostu efektem zmęczonego dnia albo pozycją spania np. na plecach. Poniżej przedstawiamy główne przyczyny chrapania u psów:

1. Nadwaga

Bardzo często pies chrapie, ponieważ ma nadwagę. Dzieje się tak, bo dodatkowe kilogramy powodują duży ucisk na drogi oddechowe. W takiej sytuacji chrapanie psa sygnalizuje dużo poważniejszy problem, jaką jest nadwaga, prowadząca do otyłości. Jeżeli Twój pies ma za dużo kilogramów, twoim zadaniem jest poprawić jego stan zdrowia poprzez utratę wagi. Otyłość u psów to poważna choroba, która niesie za sobą wiele negatywnych skutków od chrapania. Prowadzi do wielu schorzeń, takich jak m.in. cukrzyca.

2. Budowa ciała

Tak jak już wspomnieliśmy, budowa ciała czworonoga, a dokładnie specyfika budowy pyszczka, ma wpływ na chrapanie. Psy ze spłaszczoną kufą wykazują tendencję do chrapania podczas snu. Leży to w fizjologii pupila, także jako właściciel nie jesteś w stanie tego zwalczyć. Należy jednak bacznie obserwować pupila, czy nie występują inne niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o problemach zdrowotnych. warto również spróbować złagodzić intensywność chrapania. Świetnie sprawdzi się oczyszczacz oraz nawilżacz powietrza.

3. Zła jakość powietrza

Dlaczego pies chrapie? Okazuje się, że przyczyną może być zła jakość powietrza. Twój pupil może chrapać, gdy w pomieszczeniu, w którym śpi powietrze jest zbyt suche. Najczęściej obserwuje się to w okresie zimowym, czyli wtedy, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. To z kolei sprawia, że poziom wilgotności jest obniżony. Dlatego zaleca się zakup nawilżacza powietrza. Nie tylko zapewni lepszy sen czworonożnemu przyjacielowi, ale i wszystkim domowników. Poza powietrzem chrapanie psa może wywoływać również kurz w mieszkaniu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się oczyszczacz powietrza.

4. Infekcja

Jeżeli zwierzę jest przeziębione, a przede wszystkim wtedy, gdy ma katar, następuje niedrożność górnych dróg oddechowych, co powoduje chrapanie u psa. Infekcja może również doprowadzić do powiększenia się migdałków, które naciskają na tchawice, a tym samym powodują jej zwężenie, co również przyczynia się do wydawania dźwięków.

Przeczytaj:  Czym i jak karmić psa, aby był zdrowy?

5. Wiek

Chrapanie psa związane jest również z jego podeszłym wiekiem. Starsze czworonogi są osłabione, zmęczone, co z kolei skutkuje chrapaniem.

6. Choroby

Zdarza się, że chrapanie u psa sygnalizuje poważne problemy zdrowotne.

7. Alergia i nadwrażliwość

W wyniku alergii mogą zwężać się drogi oddechowe, co skutkuje chrapaniem.

8. Ciało obce

Zdarza się, że czworonożny przyjaciel połknie ciało obce, które utknie w gardle lub wciągnie je nosem. Pupil może normalnie funkcjonować, ale objawem jest właśnie świszczenie, sapanie albo chrapanie.

9. Reakcja na lekarstwa

leki m.in. wyciszające, uspokajające, rozluźniające mogą wywoływać skutki uboczne, w tym chrapanie.

10. Nietypowa pozycja snu

Co ciekawie, chrapanie u psa może spowodować pozycja do snu. Okazuje się, że spanie na plecach albo z głową zwieszoną przez krawędź kanapy czy łóżka, przyczynia się do wydawania dźwięków. Wiąże się to z naciskiem na gardło, opadnięciem języka na podniebienie albo przytkaniem nozdrzy. Wystarczy, że pies zmieni pozycję i problem z chrapaniem znika. Taką sytuacją nie należy się martwić. To normalne zjawisko.

Niezależnie od tego, dlaczego pies chrapie, należy go bacznie obserwować. W przypadku nasilenia chrapania, zwiększenia intensywności i pojawienia się innych niepokojących objawów, niezwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz weterynarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, zbada psa i ewentualnie zleci badania. Na ich podstawie potwierdzi diagnozę. Może okazać się, że chrapanie to symptom poważnej choroby

Chrapanie u psa – kiedy należy się niepokoić?

Zazwyczaj chrapanie psa nie jest powodem do zmartwień. Nie powinieneś się również martwić, gdy zdecydowałeś się na rasę ze spłaszczoną kufą. Niestety są sytuacje, które wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii. Kiedy należy zabrać pupila na wizytę kontrolną?

Przede wszystkim wtedy, gdy chrapanie nie jest wynikiem budowy ciała psiaka, nie jest spowodowane żadną infekcją ani wiekiem. Do gabinetu weterynaryjnego niezwłocznie udaj się, jeśli pupil nagle zaczął głośno chrapać, o ile nie jest to przeziębienie czy suche powietrze. Pod żadnym pozorem nie bagatelizuj problemu. Lepiej chuchać na zimne, tym bardziej że może być to objaw poważnej choroby.

Przeczytaj:  Czym karmić psa? Praktyczny poradnik karmienia psa

Sposoby na chrapanie u psa

Chrapiące psiaki potrafią być uciążliwe. Zwłaszcza gdy śpią z Tobą razem w łóżku. Choć może to zabrzmieć zabawnie, warto rozważyć zakup stoperów do uszu, które dostaniesz w aptece. Z pewnością pozwolą Ci zasnąć. Jeżeli okaże się, że chrapanie psa nie jest wynikiem poważnych problemów zdrowotnych, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które warto wdrożyć do codzienności:

 1. Spróbuj zrezygnować ze spania z psem, który chrapie. Jeśli pupil do tej pory spał na łóżku, może być to bardzo trudne i wymagać czasu, ale pozwoli Ci się lepiej wyspać. Najlepiej nauczyć psiaka spania w legowisku. Innym sposobem jest również zmiana łóżka. Jeśli masz kanapę w salonie, na której nie śpi, zaproponuj mu spanie właśnie tam jako alternatywę do sypialnianego łóżka.
 2. Systematycznie sprzątaj legowisko pupila z kurzu, alergenów oraz sierści. Regularnie pierz w pralce, jeżeli tak zaleca producent.
 3. Nie dopuść do tego, aby pies miał nadwagę. Jeżeli przytyje kilka kilogramów, od razu udaj się do lekarza weterynarii, aby pomógł Ci w procesie odchudzania psa. Da Ci wskazówki dotyczące racjonalnego żywienia oraz aktywności.
 4. Dostosuj legowisko do wielkości psa. Posłanie powinno być na tyle duże, aby pupil mógł swobodnie, a jednocześnie komfortowo spać na boku. Wygodne posłanie zapewni mu lepszą pozycję do snu, a tym samym lepszy sen.
 5. Zainwestuj w nawilżacz i oczyszczacz powietrza. Nawilżacz doskonale sprawdzi się w okresie grzewczym, czyli jesienią i zimą.
 6. Zachęcaj psa do spania na boku.
 7. Unikaj palenia papierosów w domu, a także kadzideł oraz świec zapachowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.