Otyłość to przypadłość, która dotyka coraz więcej czworonożnych przyjaciół. Może prowadzić do wielu poważnych chorób, które wiążą się z długotrwałym leczeniem. A co , jeśli Twój pupil jest chudy? Czy wychudzony pies jest oznaką problemów zdrowotnych?
Chudy pies – czy trzeba się tym martwić?
Nadwaga to problem, który spotyka się nie tylko u ludzi, ale również u psów. Tak samo jak otyłość, tak i wychudzenie pupila niesie za sobą poważne konsekwencje w postaci wielu chorób. Niedowaga to nic innego jak zbyt niska masa czworonoga w stosunku do jego rozmiaru. Skąd wiedzieć, że pies za mało waży? Właściciele psów rasowych mają ułatwione zadanie. Wystarczy, że porównają wygląd swojego pupila z innymi osobnikami tej samej rasy.
Ponadto, psy rasowe posiadają wzorzec, który określa ich budowę, proporcję, a także prawidłową wagę. Oczywiście do każdego czworonoga należy podchodzić indywidualnie, ponieważ na ostateczną wagę wpływa wiele czynników, takich jak chociażby aktywność fizyczna, a także budowa.
Niektóre psy np. charty, ratlerki czy yorh shir terriery są z natury szczupłe i może wydawać się, że są niedożywione. Pod żadnym pozorem nie wolno tych ras próbować utuczyć, ponieważ można zrobić im krzywdę. Ich szczupła sylwetka to ich znak rozpoznawczy. Natomiast inne rasy np. bulteriery, mopsy czy buldogi mają ciężką budowę i nie będą wyglądać lekko i smukle. To ich uroda i nie wolno ich na siłę odchudzać.
Dlatego nie wolno porównywać wzorca jednej rasy z inną, ponieważ solidna budowa u jednych jest normalna, a u drugich świadczy o nadwadze. Jeśli uważasz, że Twój pies jest zbyt chudy, zabierz go na kontrolną wizytę do gabinetu weterynaryjnego albo udaj się na konsultację do psiego dietetyka. Na podstawie m.in. wzorca rasy sprawdzą czy zwierzę ma prawidłową wagę, czy jest wychudzone.
Wychudzony pies – jakie są przyczyny?
Wychudzony pies jest podatny na wiele chorób. Dlatego niezwykle ważne jest ustalenie przyczyny niedowagi u czworonoga. Nie musisz od razu panikować, ale bacznie obserwuj swojego pupil. Zwróć uwagę na apetyt, co je w ciągu dnia, a także jak często. Nagła utrata wagi może być objawem poważnych chorób. Tym, bardziej, gdy pojawiają się inne symptomy, takie jak utrata apetytu, wymioty czy biegunka. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Weterynarz dokładnie przebada zwierzę i zleci ewentualne badania, które ułatwią mu postawienie diagnozy. Chudy pies może świadczyć o:
- nieodpowiednich proporcjach – wystarczy wprowadzić odpowiednio zbilansowaną dietę. Pamiętaj, że nieprawidłowe żywienie wpływa na ogólny stan psiaka, pogorszenie samopoczucia, stanu jego sierści,
- pasożytach – jeśli podejrzewasz, że Twój czworonożny przyjaciel może mieć pasożyty, koniecznie udaj się do kliniki weterynaryjnej,
- chorobach metabolicznych,
- nowotworach,
- zaburzenia układu trawienia,
- alergie pokarmowe.
Nigdy nie diagnozuj pupila samodzielnie ani za pomocą internetu. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna utraty masy ciała, psa musi zobaczyć lekarz weterynarii.
Wychudzony pies – objawy
Zastanawiasz się, jak wygląda wychudzony pies? Oto sygnały, które świadczą o tym, że pupil za mało waży:
- żebra oraz miednica pupila są widoczne gołym okiem,
- skóra jest bardzo cienka,
- oczy są zapadnięte.
Ponadto, mogą towarzyszyć również inne symptomy, takie jak apatia, posmutnienie, brak chęci do jakiejkolwiek aktywności, wspólnej zabawy. Tak chudy pies jest niedożywiony, a więc przyjmuje za mało jedzenia.
Chudy pies – jak rozpoznać, że pies jest za chudy?
Najlepszym sposobem na określenie prawidłowej wagi psa jest wizyta u psiego dietetyka lub konsultacja z lekarzem weterynarii. Jednak sylwetkę możesz ocenić samodzielnie bez pomocy specjalisty. Prawidłową wagę pupila możesz zbadać:
- Dotykając żeber. Przyłóż rękę do boku czworonożnego pupila na wysokości jego łokcia. Jak tylko dotkniesz, poczujesz delikatne zagłębienie pomiędzy żebrami. Nie może być ono ani zbyt widoczne, ani pokryte zbyt cienką warstwą skóry. Pamiętaj, że jeśli czujesz żebra, to wcale nie znaczy, że pupil jest za chudy! U szczupłych zwierząt to naturalne. Najważniejsze, aby nie rzucały się w oczy.
- U szczupłych czworonogów dodatkowo sprawdza się kręgosłup, łopatki oraz miednicę. podobnie, jak w przypadku żeber, są wyczuwalne, ale niewidoczne.
- Oceń psa z boku. Prawidłową budowę psiaka najlepiej ocenia się z boku. Postaraj się, aby pupil spokojnie stanął. Z boku powinieneś widzieć podkasanie brzucha, a
- Spójrz na psa z góry. Powinieneś zauważyć delikatne zwężenie za żebrami, które przypominać będzie klepsydrę. Taka budowa jest jak najbardziej pożądana. Jeżeli doły lędźwiowe są zbyt zapadnięte, to znaczy, że pupil jest zbyt chudy.
Musisz zdać sobie sprawy, że ani gruby, ani chudy pies nie jest okazem zdrowia. Tylko utrzymywanie odpowiedniej wagi, dobrze zbilansowana dieta i zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu zapewni pupilowi długie życie i uchroni go przed wieloma chorobami, takimi jak zwyrodnienia stawów, cukrzyca czy chorobami serca. Warto również wykonywać kontrolne badania, dzięki którym można wykryć ewentualne nieprawidłowości.