Ciąża u psa – kompendium wiedzy o ciąży i porodzie psa

labrador

Ciąża naszego pupila budzi wiele pytań i wątpliwości. Nic dziwnego, ponieważ ciąża u psa to istotne wydarzenie, które przygotowuje do wydania na świat potomstwa. Wiedza na temat jej przebiegu i ewentualnych powikłań umożliwia zapewnienie zwierzęciu jak najlepszej opieki.

Po czym poznać, że suka jest w ciąży?

Wiele osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z tym tematem, nurtuje, jak sprawdzić, czy pies jest w ciąży. Samodzielne jej rozpoznanie może być trudne, jednak do charakterystycznych objawów należy zaliczyć: powiększone sutki (około 25-30 tygodnia) i przybieranie na wadze. Utrata apetytu, rozdrażnienie to kolejne symptomy, jakimi objawia się ciąża u psa. Jak rozpoznać jednoznacznie i mieć pewność, że suka jest w ciąży?  W tym celu najlepiej udać się do weterynarza, który wykona odpowiednie badania. Tym bardziej że objawy ciąży u niektórych suk pojawiają się późno.

Powiększony brzuch i ciemniejsze sutki – to po czym można poznać, że suka jest w ciąży. W późniejszym okresie dochodzi również do wzrostu apetytu i zwiększenia masy ciała. Pies staje się ociężały, zdarza się, że niechętnie wychodzi na spacery. Dopiero ostatni etap ciąży staje się oczywisty dla właściciela, jednak dla bezpieczeństwa suki i jej miotu najlepiej jak najwcześniej poddać ją diagnozie. Dziewięć tygodni to dokładnie tyle, ile trwa ciąża u psów, ale wykonanie diagnostyki powinno przypadać na 3-4 tydzień po kryciu.

Objawy nie są widoczne od razu, a czasem pozostają wręcz niezauważalne, więc diagnostyka w gabinecie weterynaryjnym jest najlepszym sposobem na to, jak poznać, że pies jest w ciąży. W ten sposób możemy również wykluczyć ciążę urojoną, która jest częstym problemem. Niejednokrotnie objawy kliniczne są takie same, a to samo dotyczy również zachowania. Ciąża u psa może być rozpoznana przez lekarza weterynarii na 3 sposoby:

  • badanie USG
  • badanie radiologiczne
  • badanie poziomu relaksyny (hormon produkowany przez ciężarne suki)
  • badanie przy pomocy aparatu Dramińskiego (tester ciąży dający szybki wynik)

Każda z tych metod jest precyzyjna i pozwala również uzyskać szczegółowe informacje, na przykład o liczbie szczeniąt w miocie oraz ich wieku. Zmiany             w zachowaniu czy powiększony brzuch mogą wskazywać na wiele dolegliwości i nie są na tyle wiarygodnym wyznacznikiem, po czym poznać, że pies jest w ciąży.

Przeczytaj:  Co zrobić po ugryzieniu psa? Procedura krok po kroku

Ile trwa ciąża psa?

Ciąża u suki trwa około 9 tygodni. Czas trwania ciąży wynosi od 56 do około 65 dni. Zasadą jest to, że im mniej szczeniąt, tym krótsza jest ciąża u psa. Ile trwa dokładnie, jest to podyktowane stanem zdrowia suki, liczebnością miotu i występowaniem ewentualnych komplikacji. Rozwój ciąży postępuje nierównomiernie, dlatego ciężko jest podać precyzyjną liczbę dni. Sprawą indywidualną jest to, ile psy chodzą w ciąży. Ma na to wpływ wiele czynników, a wśród tymi, które mają największy wpływ i mogą wydłużyć lub skrócić ciążę należą występujące i ewentualne powikłania.

Często pierwsze objawy ciąży pojawiają się dość późno i już wtedy właściciel powinien ustalić, ile trwa ciąża psa. W ten sposób możliwe jest monitorowanie płodów i prawidłowa ocena przebiegu ciąży. Pozwoli nam to w odpowiedni sposób przygotować się do nadejścia potomstwa i zapewnić suce odpowiednie warunki. W ten sposób będzie ona również spokojniejsza. Na pytanie, ile suka jest w ciąży, można odpowiedzieć, biorąc pod uwagę 3 długości:

  • 63 dni od momentu owulacji
  • 65 dni od wzrostu progesteronu i przedowulacyjnego wyrzutu LH
  • 57 dni od początku fazy diestrus

Ciąża u psa dzień po dniu

Fazy i ściśle określony przebieg – tym charakteryzuje się ciąża u psa. Dzień po dniu można rozpisać jak, przebiega ten okres.

Dzień 1

Inaczej nazywany dniem 0 jest po prostu dniem owulacji, która jest konieczna do skutecznego krycia.

Dzień 2

Zazwyczaj wtedy następuje krycie, choć nie jest to regułą. Zależy to od tego, kiedy suka zaakceptuje samca. Owulacja sprawia, że krycie jest skuteczne i najlepiej, aby wtedy doszło do kopulacji. Zdarza się, że krycie powtarza się kilka dni później.

Dzień 4

To dzień zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Oznacza to rozpoczęcie ciąży.

Dzień 7

To kolejny ważny dzień w przebiegu ciąży. Zarodki przemieszczają się w płynie macicy.

Dzień 16

Około tego dnia następuje zagnieżdżenie się zarodków w macicy.

Dzień 22

Następuje rozwój zarodka i wtedy wykształcają się, na przykład uszy.

Dzień 25

Ciąża u psów następuje od około 3 tygodni od momentu krycia i wtedy należy umówić się na wizytę u lekarza weterynarii. Badanie USG pozwala poznać liczebność miotu i ocenić przebieg rozwoju szczeniąt.

Przeczytaj:  Czy pies może jeść truskawki SPRAWDŹ!

Dzień 30

Od około 30. dnia zarodek coraz bardziej zaczyna przypominać psa.

Dzień 35

Przełomowy dzień, w którym zarodek staje się płodem. Ma uformowane uszy i powieki. Następuje także rozdzielenie palców.

Dzień 45
To kolejny ważny dzień, ponieważ właśnie wtedy u psa pojawia się sierść, a szkielet ulega mineralizacji. Około 5 dni później płody są widoczne na zdjęciu rentgenowskim.

Dzień 53

Wtedy jako właściciele powinniśmy się zatroszczyć o przygotowanie rzeczy do porodu. Dzień później następuje laktacja, a w 55 dniu płody zaczynają już reagować na dotyk.

Ciąża u psa tydzień po tygodniu

Wiele osób często zastanawia się, ile trwa ciąża u psa. Ten okres można podzielić na 9 tygodni, czyli około 65 dni od momentu zapłodnienia.     Psia ciąża rozpoczyna się w momencie zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Następnie dochodzi do rozwoju płodu, aby w końcu na świat przyszło potomstwo. Suka w ciąży oznacza intensywne 9 tygodni, w których można wyszczególnić konkretne fazy. Ich znajomość pozwoli nam lepiej poznać organizm zwierzęcia tak, aby była bezpieczniejsza ciąża u psa. Objawy różnią się w zależności od suki i konkretnego tygodnia.

1 i 2 tydzień

To przede wszystkim owulacja, która jest konieczna do krycia. Czasem krycie trzeba powtarzać aż do momentu, w którym dojdzie do zapłodnienia. W tych tygodniach następuje również przemieszczanie się zarodków w macicy.

3 tydzień

Około 16- 18 dnia dochodzi do zagnieżdżenia zarodków w macicy suki. Powstają obrzęki i zgrubienia.

4 tydzień

To czas, w którym można wykonać pierwsze badanie USG. Dzięki niemu będzie można zobaczyć tarczki zarodkowe i pierwsze serca płodów.

5 tydzień

W tym czasie następuje wzrost płodu i wzrasta masa ciała suczki.

6 tydzień

Masa ciała suki ulega zwiększeniu, a także można u niej zaobserwować powiększenie i ściemnienie gruczołów mlekowych. Suka zaczyna więcej jeść i potrzebuje większego kojca.

7 tydzień

W tym tygodniu ruchy szczeniąt w brzuchu suki stają się wyraźnie wyczuwalne. Pojawia się wtedy ucisk na pęcherz moczowy, który sprawia, że suka potrzebuje częstszych spacerów. Powinny być jednak krótkie i podczas nich trzeba unikać intensywnych zabaw i skoków.

8 tydzień

Suka może być podirytowana, ponieważ ruchy płodów stają się coraz bardziej wyczuwalne. Rozdrażnienie można zaobserwować szczególności u tych suk, dla których jest to pierwsza ciąża. Należy pamiętać, że pies w ciąży powinien  przyjmować pokarm energetyczny i z dużą zawartością minerałów.

Przeczytaj:  Paszport dla psa - jak i gdzie wyrobić? Czas trwania i koszt

9 tydzień

Ostatni tydzień to moment porodu. W 60. dniu ciąży płody są już całkowicie ukształtowane i gotowe do samodzielnego życia poza organizmem matki. W tym okresie u suczki pojawia się większe zmęczenie, a także zwiększone pragnienie. Dlatego należy zadbać, aby suczka zawsze miała zapewniony dostęp do świeżej wody. Należy wziąć pod uwagę, że ciąża u psa tydzień po tygodniu opisana tutaj zawiera omówienie najważniejszych zmian. Jednak mogą się one różnić w zależności od suki.

Ciąża urojona u psa

Zmiany w zachowaniu suczki, a także w jej wyglądzie nie zawsze muszą oznaczać ciążę. Powszechnym problemem jest ciąża urojona u suk. W szczególności dotyczy ona niewykastrowanych suczek, ale nie wyklucza to jej obecności u kastrowanych przede wszystkim starszych suk. U suk niekastrowanych możemy wyszczególnić cykl rujowy składający się z 4 faz: anestrus, proestrus, estrus i metestrus. To właśnie ta ostatnia faza przyczynia się do wystąpienia ciąży urojonej, ponieważ dochodzi wtedy do produkcji progesteronu. To on jest nazywany inaczej hormonem ciążowym i występuje niezależnie od tego, czy suczka jest zapłodniona.

Ciąża urojona pojawia się u psów nie bez powodu i nie ma związku wyłącznie z poziomem hormonów. Dużą rolę odgrywa stan emocjonalny, który zmienia się najczęściej podczas pojawienia się innej ciężarnej suki lub młodego zwierzęcia w domu. Można wtedy zaobserwować u suczki przejawy agresji lub rozdrażnienia. Ciąża urojona u psa to przede wszystkim takie objawy kliniczne jak:

  • lizanie się po brzuchu i sutkach
  • nabrzmiałe gruczoły sutkowe
  • znoszenie na posłanie zabawek i traktowanie ich jak szczenięta (specyficzne przenoszenie ich w pysku, układanie się wokół zabawek)
  • często w sutkach pojawia się mleko
  • zmiany apetytu

Do najczęstszych zmian zachowania należy jednak zmniejszona chęć do aktywności. Suka przywiązuje się na tyle do legowiska, że nie chce nawet wychodzić na spacer. Zaczyna znosić zabawki i traktować je jak szczenięta.

Najchętniej wybiera miękkie i pluszowe lub piszczące zabawki, ponieważ ten dźwięk utożsamia z piszczącymi szczeniętami. Jest to jeden z najczęstszych objawów jej występowania. Ciąża urojona jest kłopotliwa zarówno dla samego psa, jak i właściciela. Niejednokrotnie wymaga nie tylko pomocy behawiorysty, ale również włączenia leczenia farmakologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.