Ile trwa cieczka u psa? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto decyduje się na sukę. Ruja u psa oznacza, że suczka może zajść w ciążę. To ciężki okres zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Pupilowi towarzyszą zmiany zarówno w ciele, jak i w zachowaniu. Kiedy psy mają cieczkę? Jak długo suka ma cieczkę i jakie są objawy cieczki? Dziś odpowiadamy na te wszystkie pytania.
Co to jest cieczka u suki?
Cieczka u suki, nazywana również rują, to nic innego jak etap cyklu rozrodczego samicy psa, który świadczy o osiągnięciu dojrzałości płciowej. Ruja u psa jest okresem, w którym może dojść do zapłodnienia samicy.
Cieczka u psów wiąże się ze zmianami, spowodowanymi wydzielaniem hormonów. Nie dotyczą one tylko i wyłącznie zmian w ciele, ale także i zachowaniu. Nie ma się czym martwić, ponieważ jest to naturalny proces.
To kiedy pierwsza cieczka się pojawi u suczki, zależy od organizmu psa. Najczęściej pojawia się, gdy zwierzę osiągnie docelowy rozmiar. Suczki małych ras szybciej osiągają rozmiar.
W rezultacie pierwsza cieczka może pojawić się już w okolicach ukończenia 6 miesiąca życia. Większe rasy później osiągają docelowy rozmiar. Dlatego cieczka u labradora i innych dużych ras pojawia się później, nawet w okolicach 2 roku życia.
Objawy cieczki u psa
Kiedy psy mają cieczkę, dochodzi do zmian w organizmie oraz zachowaniu zwierząt. Cieczka u psa dzieli się na 4 fazy i podczas trwania każdej z nich, można zaobserwować różne objawy cieczki:
Faza przedrujowa (łac. proestrus)
Każdy właściciel suki nie przeoczy początku tej fazy. Widoczne zmiany u suki to przede wszystkim:
- przekrwiony oraz obrzęknięty srom,
- wydzielanie się krwistej wydzieliny z pochwy.
Faza trwa od 7 do 10 dni, choć może zdarzyć się, że ten czas będzie wydłużony. Ilość krwistej wydzieliny uzależniona jest od organizmu suczki. U jednej mogą to być niewielkie ilości, które są ledwo co zauważalne.
Natomiast u innej ilość wydzieliny będzie tak duża, że suczka plami całe mieszkanie. Charakterystyczne dla tej fazy jest dojrzewanie pęcherzyków Graafa, a także przygotowywanie macicy na przyjęcie zapłodnionych jajeczek.
W trakcie fazy przedrujowej można zaobserwować również zainteresowanie samców. Choć suka jeszcze ich nie będzie dopuszczała ich do siebie. Cieczka u suki wywołuje zmiany w zachowaniu m.in. apatię, utratę apetytu, lizanie krocza, a także częste oddawanie moczu. Dzieje się tak, ponieważ zwierzę w ten sposób dystrybuuje feromony, informujące samców o gotowości suczki.
Ruja właściwa (łac. estrus)
Druga faza cieczki u psów trwa około 9 dni. Dochodzi wtedy do kilku owulacji, a sama suka jest gotowa do zapłodnienia. Podczas trwania tej fazy można zaobserwować wiotczenie sromu. Ponadto, wydzielina staje się rzadsza oraz jaśnienie – przybiera bladoróżową, a potem mleczną barwę.
Zamiast apatii, suczka staje się pobudzona, wykazuje i wykazuje ochotę na pieszczoty. Cechą charakterystyczną jest wyginanie przez nią grzbietu i odchylanie ogona. Do tego jest otwarta wobec samców. W fazie tej istnieje bardzo wysokie ryzyko zapłodnienia. Jeśli opiekun zaplanował rozród, to teraz jest na to najlepszy moment.
Faza porujowa (łac. metestrus)
W tej fazie ustępuje zarówno obrzęk sromu, jak i wydzielina z pochwy Natomiast zmiany następują w organizmie zwierzęcia, a odpowiadają za nie hormony. W tej fazie następuje produkcja progesteronu, który wspiera rozwój embrionalny, a także zagnieżdżenie się zarodka.
Okres bezrujowy (anestrus)
W fazie tej poziom hormonów stabilizuje się i nie ma możliwości, aby suczka zaszła w ciążę.
Co ile pies ma cieczkę?
Pierwsza cieczka u suki pojawia się w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Najczęściej jest to okres między 6 a 12 miesiącem życia. Zależy to od organizmu zwierzęcia oraz wielkości. Jeśli ruja u psa się nie pojawi w tym okresie, to wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ jest to oznaka patologii.
To, ile trwa cieczka u suki zależy od jej organizmu. To samo dotyczy tego, co ile pies ma cieczkę. Zazwyczaj występuje ona co 6-7 miesięcy. Natomiast u suk dużych ras może pojawiać się rzadziej, – raz na rok. W tym okresie bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie doszło do zapłodnienia.
W trakcie spacerów koniecznie trzymaj pupila na smyczy. Staraj się unikać miejsc, które są skupiskiem psów, a wybieraj takie, w których nie będzie inny pies. jeśli masz ogród czy idziesz na działkę, nie spuszczaj suczki z oczu. Aby zapobiec nieplanowanej ciąży, zaleca się kastrację. Po zabiegu suczka jest bezpłodna.
Ile razy w roku suka ma cieczkę?
Cieczka u suki pojawia się zazwyczaj co 1-2 razy w roku. U większych ras psów zazwyczaj. Natomiast u mniejszych raz może występować nawet do 3 razy w ciągu roku. Pierwsza cieczka pojawia się w pierwszym roku życia psa, między 6 a 12 miesiącem. Ruja u psa wiąże się z problemem utrzymania czystości w domu, ze względu na występowanie krwawienia. Pupil może poplamić dywany, łóżko czy meble.
Na ten czas możesz zaopatrzyć suczkę w specjalne majtki, które posiadają wymienne wkładki higieniczne. Pamiętaj jednak, aby nie nosiła ich przez cały dzień. Majtki uniemożliwią jej utrzymanie higieny, co może skutkować infekcją. Jeśli pies śpi na łóżku, warto rozłożyć stare ręczniki i koce.
Ile trwa cieczka u suki?
Nie ma wątpliwości, że wielu właścicieli suczek, zastanawia się nad tym, co ile suka ma cieczkę. Okazuje się, że to, ile trwa ruja u psa – uzależnione jest m.in. od jego wielkości. Przyjęło się jednak średnią, która wynosi 3-4 tygodnie.
Warto jednak pamiętać, że to ile trwa cieczka u suki, zależy od długości poszczególnych faz. Jeśli jednak cieczka u psów wydłuża się lub występuje zbyt rzadko, warto skonsultować się z weterynarzem.
Należy mieć również świadomość, że niektórych suk pojawia się tzw. cicha ruja. Taka cieczka u suki jest praktycznie bezobjawowa. I choć krwawienie prawie nie występuje, to jednak może zajść ona w ciążę. Dlatego niezwykle istotne jest zachowanie czujności nie tylko wtedy, gdy widoczne są objawy cieczki, ale również wtedy, gdy ich nie ma.