Co dać psu na rozwolnienie? Sprawdzone sposoby na biegunkę u psa

pies z biegunka

Biegunka u psa to jeden z powodów wizyty w gabinecie weterynaryjnym. W wielu przypadkach nie stanowi powodu do obaw i przechodzi samoistnie. Niestety zdarza się, że jest objawem groźnej choroby. Co dać psu na rozwolnienie? Czy można podać psu stoperan i inne leki z ludzkiej apteczki?

Co dać psu na biegunkę?

Biegunka polega na częstszym oddawaniu kału, który dodatkowo ma zwiększoną zawartość wody. Jego konsystencja może być pastowana, a nawet i całkowicie wodnista. Biegunkę dzieli się na:

  • ostrą – trwa ona krócej niż 7 dni,
  • przewlekłą – trwa powyżej 3 tygodni.

Towarzyszyć mogą jej również inne objawy, takie jak wymioty, brak apetytu, gazy, burczenie w brzuchu, utrata masy ciała, także krew w kale. Rozwolnienie u psa pojawia się z różnych przyczyn. Niektóre z nich nie są powodem do paniki. Inne świadczą o poważnych problemach zdrowotnych. Biegunka pojawia się:

  • na tle pokarmowym – zatrucia, przejedzenie, złej jakości karma, nietolerancja pokarmowa lub nagła zmiana karmy,
  • na tle zakaźnym – biegunka pojawia się wskutek pasożytów np. glist, tasiemców, bakterii i wirusów m.in. koronawirusa czy wirusa nosówki,
  • przy niedrożnościach – w przypadku połknięcia ciała obcego oraz wgłobienia,
  • jako symptom choroby np. przy cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zapaleniu trzustki, chorobie nerek,
  • przy zatruciach,
  • przy alergiach pokarmowych,
  • po podaniu niektórych leków.

Biegunka stanowi zagrożenie dla zdrowia psa, ponieważ może prowadzić do odwodnienia. Dlatego wymaga niezwłocznej reakcji i konsultacji z lekarzem weterynarii.

Biegunka u psa – domowe sposoby

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać psu leków z ludzkiej apteczki bez konsultacji z lekarzem weterynarii. W ten sposób możesz wyrządzić pupilowi ogromną krzywdę. Lekarz weterynarii musi ustalić, dlaczego pojawiło się rozwolnienie u psa. W tym celu robi badania krwi, RTG i inne, bada psa fizykalnie i przeprowadza wywiad z właścicielem.

Przeczytaj:  Co to jest lęk separacyjny u psa i jak sobie z nim radzić?

Dopiero na tej podstawie stawia diagnozę. Pies mógł zatruć się trutką, zjeść zepsute mięso lub zarazić się chorobą zakaźną. Jeśli chcesz pomóc swojemu zwierzakowi, to przede wszystkim:

  • Zagwarantuj mu spokój, aby mógł odpoczywać,
  • Umów się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym,
  • Zadbaj o to, aby pupil miał cały czas dostęp do świeżej wody,
  • Stosuj profilaktykę, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się chorobami zakaźnymi.

Biegunka u psa pojawia się w wyniku zmiany karmy. Zdarza się to przede wszystkim wtedy, gdy zmieniasz zarówno producenta, jak i źródło białka. Dlatego jeśli chcesz zmienić karmę pupilowi, to powinieneś robić do stopniowo.

Najpierw dodawaj nową karmę w małych ilościach do tej, którą czworonóg jadł do tej pory. Z dnia na dzień zwiększaj ilość nowej karmy, a starej zmniejszaj. Jeśli pies dobrze na nią zareaguje, możesz ją wprowadzić już na stałe.

Rozwolnienie wynika również ze zjedzenia nieświeżego jedzenia czy ludzkiego. Rozwolnienie u psa pojawia się także wskutek zjedzenia nieświeżego lub ludzkiego jedzenia. Pilnuj pupila, aby nie miał dostępu do ludzkiego jedzenia.

Nie dawaj mu resztek z obiadów, ponieważ może być na coś uczulony, co w efekcie wywoła rozwolnienie i inne nieprzyjemne skutki. Psy powinny dostawać karmę, która jest przeznaczona dla nich. Posiada odpowiednią dawkę cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu.

Leki na rozwolnienia dla psa – co można mu podać?

Co podać psu na biegunkę? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Przede wszystkim zaleca się, jak w przypadku innych dolegliwości, stosowanie leków weterynaryjnych, które są zarejestrowane i specjalnie przeznaczone dla futrzanych przyjaciół.

Dlatego warto wyposażyć się w leki dla pupila i stworzyć psią apteczkę, aby mieć zawsze pod ręką najpotrzebniejsze tabletki.

Dzięki temu możesz błyskawicznie zareagować i podać czworonogowi lekarstwo, zanim wyruszcie do kliniki weterynaryjnej.  Jeśli zdarzy się, że nie masz żadnego leku, istnieje kilka lekarstw z ludzkiej apteczki, które można podać pupilowi. Warto skontaktować się telefonicznie z lekarzem weterynarii, aby podał Ci dokładną dawkę.

Przeczytaj:  Robaki u psa - główne objawy i jak sobie radzić z pasożytami?

Smecta dla psa

Smecta-dla-psa

Jeśli zastanawiasz się, co podać psu na rozwolnienie, a masz w domu smectę, to śmiało możesz przygotować lek dla swojego czworonożnego przyjaciela. Smecta dla psa jest bezpieczna. Wystarczy podać odpowiednią dawkę. Należy podać 1 saszetkę na około 15 kg masy ciała pupila.

Jeżeli pies waży powyżej 30 kilogramów, możesz mu podać dwie saszetki. Zawartość saszetki trzeba wymieszać z wodą i podać pupilowi do pyska.

Stoperan dla psa

stoperan-dla-psa

W leku znajdziemy substancję czynną loperamid. W takim razie czy można podać psu stoperan? Tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nigdy na własną rękę! Loperamid podaje się w dawce 0,04-0,08 mg na kilogram masy ciała. Warto jednak mieć na uwadze, że leku nie można podawać:

  • szczeniętom,
  • psom, które cierpią na niedrożność jelit,
  • psom, które mają ostre, bakteryjne zapalenie jelit.

Loperamid dla psa

Loperamid-dla-psa

Loperamid dla psa nigdy nie powinien być stosowany bez konsultacji z lekarzem, ponieważ lek może spowodować pogorszenie stanu pupila. Co więcej, niektóre rasy wykazują zwiększoną wrażliwość na leki weterynaryjne, w tym na liperamid.

A to wszystko przez mutację genu MDR1, czyli białka transportowego, znajdującego się na komórkach wyścielających ściany naczyń krwionośnych. Odpowiada on za prawidłowe wchłanianie leków.

Zatrzymuje lek i związki toksyczne w naczyniach krwionośnych w mózgu. W sytuacji, w które białko ulega mutacji, a więc uszkodzeniu, to niestety traci swoją niezwykle ważną funkcję. Wskutek tego przestaje pełnić rolę bariery krew-mózg.

W efekcie substancje przedostają się bez żadnego problemu do tkanki mózgowej, czego przyczyną może być wystąpienie symptomów neurotoksycznych.

Loperamid może spowodować niepożądane objawy m.in. u owczarka australijskiego, owczarka szkockiego długowłosego, owczarka angielskiego, owczarka niemieckiego, border collie, owczarka staroangielskiego, owczarka szetlandzkiego, silken windhounderów.

Węgiel dla psa

wegiel-na-biegunke-dla-psa

Węgiel leczniczy dla psa to bezpieczny lek, który zaleca się przede wszystkim przy podejrzeniu zatrucia oraz infekcjach bakteryjnych.  A to wszystko ze względu na silne wiązanie toksyn.

Przeczytaj:  Krew w moczu u psa - co robić kiedy pies sika krwią?

Problem jest tylko taki, że chcąc podać węgiel, dawka wychodzi naprawdę bardzo spora. W weterynarii stosuje się zasadę 1 gram węgla (1000 mg_ na 1 kilogram masy ciała). W praktyce oznacza to, że węgiel aktywny dla psa jest słaby, ponieważ pies ważący około 10 kilogramów, musiałby przyjąć aż 30 (każda po 300 mg) tabletek!

Nifuroksazyd dla psa

Nifuroksazyd-dla-psa-na-biegunke

Nifuroksazyd dla psa to lek, który opatentowano w 1966 roku. Co ciekawe, jego mechanizm do dziś nie jest całkowicie znany. Lek ten nie wchłania się z przewodu pokarmowego. W efekcie działa w zainfekowanej strefie jelit, nie zmieniając przy tym flory bakteryjnej jelit.

Nifuroksazyd dla psa

Na przestrzeni lat, od momentu opanentowania nifuroksazydu, przeprowadzono badania nad jego działaniem. Ich celem było przede wszystkim sprawdzenie skuteczności w biegunce podróżnika, czyli kwestia profilaktyczna.

Podano go zdrowym uczestnikom rajdu samochodowego w Maroko. W wyniku tych badań wyszło, że 77% osób, które zażyło lek, nie miało biegunki albo trwała ona maksymalnie 72 godziny. Lek ten zaczęto stosować również w weterynarii.

Dzięki ograniczone wchłanialności traktuje się go jako bezpieczny specyfik na biegunkę u czworonoga. Choć warto zaznaczyć, ze nie jest wcale bardzo skuteczny. Nie działa na wszystko np.  na szczepy bakterii Salmonelli.

Jak podawać nifuroksazyd psu? Nifuroksazyd dla psa to jeden z najczęściej podawanych leków przez opiekunów czworonogów. Podobnie, jak w przypadku innych leków, nie wolno podawać go bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Nifuroksazyd dla psa działa zazwyczaj dopiero po kilku dniach podawania leku. Zaleca się, aby kuracja nie trwała dłużej niż 7 dni.

Rekomenduje się dawkowanie leku od 11 do 250 mg na 15 kilogramów wagi ciała. Dawka powinna zostać podzielona na co najmniej 2 porcje w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.