Wielu właścicieli psów karmi czworonogi ludzkim jedzeniem. Niestety nie jest to dobry pomysł. Psy są odmiennym gatunkiem, mają inny układ trawienny, a tym samym zupełnie inaczej trawią pożywienie. Co więcej, niektóre produkty są trucizną dla futrzanego przyjaciela. Czego nie może jeść pies? I czego nie wolno dawać psu do jedzenia?
Czego nie mogą jeść psy?
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie jeden właściciel traktuje pupila jak członka rodziny. Zwierzę śpi na łóżku, zabierane jest na wakacje, a opiekunowie dbają o niego, jak o własne dziecko. Niestety dość często zdarza się, że za bardzo uczłowieczają psy, dając im ludzkie jedzenie. Wbrew pozorom nie jest to dobry gatunek. Zacznijmy od tego, że pies jest odmiennym od człowieka gatunkiem.
Choć jego anatomia może przypominać człowieka, bo ma również układ pokarmowy, to jest on odmienny od ludzkiego. Istnieje kilka produktów, które dla człowieka są smaczne i zdrowe, a dla zwierzęcia stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia. W takim razie czego pies nie może jeść? Przede wszystkim:
- Ksylitol – jeśli zastanawiasz się, czego nie dawać psu, to z pewnością będzie to ksylitol oraz produkty ze słodzikiem. Choć dla ludzi jest nieszkodliwy, to dla czworonoga jest niebezpieczny, ponieważ uszkadza wątrobę. Układ krwionośny psa w błyskawicznym tempie wchłania słodzik. W rezultacie trzustka produkuje dużo insuliny, co powoduje nagły spadek poziomu cukru we krwi. taka sytuacja może wywołać zapaść, a nawet i śmierć pupila,
- Pestki niektórych owoców – pestki jabłek, brzoskwini, moreli oraz wiśni zawierają substancje, które w organizmie czworonoga powodują powstanie cyjanowodoru. Ten z kolei blokuje oddychanie komórkowe. Pies może stracić przytomność, dostać zapaści. Co więcej, ciężkie zatrucie może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Warto dodać, że zatrucie wspomnianym cyjanowodorem następuje tylko i wyłącznie po połknięciu przez psa pękniętych pestek albo ich rozgryzieniu. W całości nie stanowią trucizny. Jednak mogą być przyczyną niedrożności jelit,
- Orzechy macadamia – przyjmuje się, ze toksyczna dawka dla czworonoga to 2,4g na kg masy ciała. Zjedzenie orzechów ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, nerwowego oraz mięśni. Pies może mieć problem z poruszaniem się, pojawia się obrzęk, ból łap i brzucha, a nawet i gorączka oraz drgawki.
Ponadto, nie należy podawać psu resztek ze stołu. Nie wolno traktować jego żołądka jako śmietnik.
Jakie produkty są trucizną dla psa?
Niektóre produkty, które dla ludzi są pyszne, zdrowe, dla psów mogą okazać się ostatnim spożytym jedzeniem. To te, które zawierają toksyczne substancje dla czworonożnego przyjaciela. Należy do nich:
- Czekolada i kakao – oba produkty zawierają teobrominę. Substancja ta to najsilniejsza trucizna dla psów. Spożycie jej nawet w niewielkich ilościach jest bardzo niebezpieczne dla pupila. Ta toksyczna substancja powoduje przyśpieszenie pracy serca, rozluźnienie mięśni gładkich, a także rozszerza naczynia krwionośne. Ze względu na to, że wydala się z organizmu bardzo wolno, niebezpieczna jest nie tylko wtedy, gdy pies zje czekoladę jednorazowo, ale również wtedy, gdy podaje mu się w niewielkich ilościach przez dłuższy okres czasu. Najwięcej tej toksycznej substancji znajduje się w czekoladzie gorzkiej, a najmniej w białej. Śmiertelna dawka teobrominy dla czworonożnego przyjaciela wynosi od 250 do 500 mg/kg. Pamiętaj jednak, że odnotowano śmiertelne przypadki po zjedzeniu mniejszych ilości. Jeżeli okaże się, że Twój pupil skonsumował czekoladę lub kakao, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Każda sekunda ma tutaj znaczenie! Jeżeli nie miną 4 godziny, weterynarz sprowokuje wymioty, co automatycznie zwiększy szansę na wyzdrowienie czworonoga. Zatrucie teobrominą może pojawić się nawet w ciągu godziny od spożycia czekolady lub kakao. Może spowodować ono uszkodzenie nerek, śpiączkę, a w skrajnych przypadkach śmierć psa i to nawet po 6 godzinach po zjedzeniu produktów,
- Winogrona i rodzynki – to kolejna trucizna dla czworonoga. Do zatrucia dochodzi po spożyciu nawet około 10 winogron. Zatrucie winogronami i rodzynkami może doprowadzić do niewydolności oraz uszkodzenia nerek, a w efekcie do śmierci czworonoga. Pierwsze symptomy zatrucia widoczne są w ciągu 12-24 godzin od spożycia owocu.
- Awokado – awokado cechuje się bogactwem wartości odżywczych. O ile jest dobrym wyborem dla ludzi, o tyle dla psów nie. W awokado znajdziemy persin. To środek grzybobójczy, który stanowi zagrożenie dla życia zwierzęcia. Prowadzi on do problemów z usuwaniem wody z organizmu, co z kolei może doprowadzić do obrzęku płuc. Gdy płyn zgromadzi się wokół serca, utrudnia jego pracę, a tym samym prowadzi do niewydolności krążeniowej.
Jeżeli Twój pupil spożyje to, czego nie wolno dawać psu do jedzenia, niezwłocznie udaj się do weterynarza. Najlepiej, gdy zwierzę otrzyma pomoc lekarza weterynarii w ciągu 2 godzin od spożycia trucizny. W takiej sytuacji prowokuje się wymioty, które pomogą w usunięciu toksyn, przed dostaniem się ich do krwioobiegu. Podaje się również węgiel.
Czosnek dla psa jest wyjątkowo szkodliwy
Czego nie powinny jeść psy? Z pewnością czosnku. Może to nieco zdziwić, bo roślina ta jest doskonałym dodatkiem do makaronów, sosów, dań mięsnych oraz wegetariańskich. Ponadto, znana jest ze swoich cennych właściwości zdrowotnych, które docenia wiele osób. Czosnek działa antybakteryjnie i jest zalecany podczas choroby oraz osobom o obniżonej odporności. Ma również działanie przeciwpasożytnicze.
Regularnie spożywany, wspomaga walkę z owsikami, glistami oraz tasiemcami. Znajdziemy w nim witaminy (m.in. B1, B2, C) oraz składniki mineralne. To bogate źródło antyoksydantów. W takim razie dlaczego pies nie może spożywać czosnku? Przede wszystkim pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. Nie wszystko, co jest dobre dla człowieka, będzie również zdrowie dla czworonożnego przyjaciela.
Pomimo tego, że czosnek charakteryzuje się wieloma prozdrowotnymi właściwościami, nie powinien znaleźć się w diecie pupila. Czosnek, tak jak i cebula, zawiera tiosiarczany. Dla ludzi nie są szkodliwe, ale dla zwierzęcia już tak. Uszkadzają one krwinki czerwone, przez co mogą spowodować wiele poważnych zaburzeń zdrowotnych, które zagrażają zdrowiu czworonoga . Powodują:
- anemię hemolityczną, objawiającą się szybkim oddechem, sennością, ciemnym zabarwieniem moczu i bladością błoń śluzowych,
- wymioty,
- biegunkę,
- utratę apetytu,
- ból brzucha,
- odwodnienie.
Według badań do zatrucia u czworonoga dochodzi dopiero po zjedzeniu dużej ilości czosnku. Za toksyczną dawkę przyjęło się 15-30 g na kilogram masy ciała pupila. Na podstawie tych danych pies, który waży około 20 kilogramów, musiałby zjeść aż pół kilo czosnku. To raczej niemożliwe, ale warto wziąć pod uwagę, że każdy organizm reaguje inaczej na substancje toksyczne. Zależy to od stany zdrowia czy wieku zwierzęcia. Dlatego warto unikaj podawania czosnku, aby nie było żadnego problemy.
Czego nie dawać psu do jedzenia?
Odpowiednio zbilansowana dieta czworonoga zapewnia mu dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które odpowiadają za prawidłowy rozwój, a także funkcjonowanie organizmu. Na rynku istnieje wiele gotowych pełnowartościowych karm. Pomimo tego, właściciele psów decydują się przygotowywać im posiłki samodzielnie. To bardzo fajne rozwiązanie, o ile posiada się wiedze na temat żywienia psów. Niestety ludzie mają w zwyczaju uczłowieczać psa i podają mu wszystko, co sami jedzą. To błąd, ponieważ są produkty, które albo są toksyczne dla czworonoga, albo po prostu niebezpieczne. W takim razie czym nie karmić psa? Produkty zakazane to:
1. Kości po obróbce termicznej
Czego nie powinny jeść psy? Przede wszystkim kości, które poddano po obróbce termicznej. Kości same w sobie budzą już wiele kontrowersji. Podawanie ich ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jak jest w rzeczywistości? Każdy rodzaj kości, nie tylko drobiowej, jak się przyjęło, poddany obróbce termicznej, stwarza zagrożenie dla pupila.
2. Sól
W psiej misce nie powinny lądować również potrawy z solą. Nawet kilka łyżek może doprowadzić do zapalenia układy pokarmowego, a także uszkodzenia wątroby lub mózgu. Dlatego jeśli samodzielnie przygotowujesz pupilowi jedzenie, to gotuj mu mięso bez dodatku soli i innych przypraw.
3. Przyprawy
Przyprawy takie jak chilli, pieprz czy ziele angielskie podrażniają układ trawienny psa. Mogą spowodować biegunki, wymioty, wzdęcia oraz inne problemy gastryczne. Dlatego nie zaleca się solenia ani przyprawiania mięsa, które przygotowujesz dla pupila
Co może jeść pies?
Wiesz już, czego nie powinny jeść psy. Czas na wskazanie tego, co może jeść pies. Najlepszym wyborem są gotowe karmy dla psów dobrej jakości. Stanowią one pełnowartościowy posiłek dla czworonoga, posiadają odpowiednią ilość witamin, minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także odpowiednią dawkę tłuszczy, węglowodanów, białka. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne przygotowywanie pożywienia, musisz wiedzieć, czym nie karmić psa i co może jeść pies. Do produktów, które warto włączyć do diety zalicza się:
- Mięso – stanowi ono podstawowe źródło białka, czyli budulca organizmu. Świetnie sprawdzi się kurczak, indyk czy wołowina. Mięso należy gotować bez gości! Warto zadbać oto, aby dieta była urozmaicona. Raz możesz ugotować pierś z kurczaka, raz z indyka. Każdy rodzaj mięsa i każda część jest źródłem innych cennych dla organizmu czworonoga witamin i minerałów. Dlatego warto zadbać o zróżnicowane posiłki,
- Ryż, makaron, kasza – czyli węglowodany, które są niezbędne w diecie czworonoga. Zapewniają pupilowi energię, a także uczucie sytości.
- Warzywa – domowe jedzenie należy uzupełnić również o porcję warzyw. Oczywiście nie wszystkie będą dobrym wyborem. Czego nie mogą jeść psy? Czosnku oraz cebuli. Warto również ograniczyć warzywa strączkowe i kapustne, ponieważ powodują wzdęcia. Natomiast doskonale sprawdzi się marchewka, seler, pietruszka, buraki, dynia,
- Owoce – możesz podać swojemu czworonożnemu przyjacielowi jabłka (bez pestek!), gruszki, banany.