Co można podać psu na ból? Leki przeciwbólowe dla psa

pigulka dla psa

Ból u psa spowodowany jest różnymi czynnikami. Nie zawsze musi być wynikiem poważnych schorzeń. Czasami jest skutkiem niegroźnych schorzeń. Jak uśmierzyć ból u psa? I co podać psu na ból?

Jak uśmierzyć ból u psa?

Psy, tak samo jak człowiek, odczuwają ból. Jednak odkrycie go u ludzi jest o wiele łatwiejsze. Gdy coś Ciebie boli, mówisz o tym. Natomiast zwierzę ukrywa ból, dopóki nie będzie on tak silny, że nie będzie mógł sobie z nim poradzić. W takiej sytuacji zaobserwujesz zmiany w zachowaniu czworonoga, które są bardzo charakterystyczne. Oczywiście zależą one przede wszystkim od źródła, miejsca bólu. Jednak najczęściej są to:

  • Jęki spowodowane odczuwaniem bólu,
  • Nadmierne lizanie,
  • Dyszenie,
  • Warczenie przy dotknięciu miejsca bólu,
  • Ślinienie.

W przypadku bólu gardła, pies będzie miał trudności z jedzeniem. Zauważysz, że wypluwa on kęsy i nie może nic zjeść. Tego nie da się przegapić, zwłaszcza gdy pupil wcześniej z niecierpliwością czekał na posiłek. Natomiast ból ucha objawia się przez przekrzywienie głowy na jedną stronę, nadmierne drapanie okolic ucha, a także potrząsanie głową. Jeśli psu dolega ból brzucha, wygnie grzbiet do góry, będzie się pokładał.

Zauważysz również brak apetytu, a także apatię. Pupil nie będzie chętny do wspólnych zabaw. Jeśli którykolwiek z objawów Cię niepokoi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Co przeciwbólowego dla psa się sprawdzi? Niech nie wpadnie Ci do głowy pomysł, aby podać tabletki przeciwbólowe dla psa bez nadzoru lekarza weterynarii. W ten sposób możesz wyrządzić psu krzywdę! Zastanawiasz się jak uśmierzyć ból u psa? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Przeczytaj:  Kwarantanna szczeniaka - czym jest i ile trwa?

Tabletki przeciwbólowe dla psa? Co można podać psu na ból?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że ból u psa wywołuje u Ciebie, jako opiekuna, smutek oraz zmartwienie. Zastanawiasz się wtedy, jaki lek przeciwbólowy dla psa będzie najlepszy. Taki, który omówisz z lekarzem weterynarii. Ludzie bardzo często podają psu tabletki z własnej apteczki, traktują czworonogi jako ten sam gatunek. Nic bardziej mylnego. Oczywiście niektóre tabletki przeciwbólowe dla psa to dokładnie te same, które i Ty używasz. Jednak nie wszystkie.

Każdy lek musi być podany po konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ nawet najmniejsza dawka leku, który nie nadaje się dla zwierząt, może być toksyczna i prowadzić do przykrych konsekwencji m.in. podrażnienia przewodu pokarmowego, wrzodów żołądka, niewydolności nerek czy problemów z wątrobą

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne których NIE podawać psu

Leki przeciwzapalne dla psa i przeciwbólowe, które znajdziesz w swojej apteczce, mogą być bardzo niebezpieczne dla pupila i powodować wiele problemów zdrowotnych. tabletki przeciwbólowe dla psa, których nie wolno podawać zwierzęciu bez konsultacji z lekarzem to:

Aspiryna dla psa

Aspiryna dla psa jest toksyczna. Co więcej, znajduje się ona na liście leków NLPZ lub niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Czworonogi są bardzo wrażliwe na leki z tej klasy. Ich przyjmowanie może powodować krwawienie, owrzodzenie i wiele innych niepożądanych działań.

Ibuprom dla psa

Ibuprom dla psa nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie wolno go stosować u psów, które mają problemy z krzepliwością krwi, nadżerki oraz owrzodzenia przewodu pokarmowego. Są również niezalecane u psów z upośledzeniem nerek, wątroby oraz funkcji mięśnia sercowego. Mogą spowodować biegunkę, senność, ataksję, krwawe wymioty oraz osłabienie.

Ketanol dla psa

Ketanol zawiera substancję zwaną ketoprofenem. Nie może być podawany psu bez zgody lekarza weterynarii.

Przeczytaj:  Dysplazja u psa - objawy, leczenie, profilaktyka

Opokan dla psa

Opokan to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Jego substancją czynną jest meloksykam, którą stosuje się w leczeniu psów. Chcesz podać opokan dla psa? Pod żadnym pozorem nie podawaj leku pupilowi bez konsultacji z weterynarzem.

Paracetamol dla psa

Paracetamol, tak jak i aspiryna dla psa jest lekiem toksycznym i nie można podawać psu na własną rękę. Ma toksyczny wpływ na wątrobę, a także na krew. Stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia czworonoga.

Jeśli nie wiesz jaki lek przeciwbólowy dla psa będzie najlepszy, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Nie masz jak dojechać? Zadzwoń do kliniki, podaj nazwę leku i zapytaj o możliwość podania go czworonogowi. Lekarz weterynarz zabroni podać lek przeciwbólowy dla psa albo wyrazi zgodę i zaleci odpowiednią dawkę.

Może także podać ci leki przeciwbólowe dla psa bez recepty, gdyby okazało się, że nie masz żadnych w domu. Pamiętaj tylko o tym, aby samemu nie leczyć bólu psa! Możesz narazić jego zdrowie, a nawet i życie.

Jakie leki przeciwbólowe można podać psu?

Jaki lek przeciwbólowy dla psa? Niezależnie od przyczyny bólu, pamiętaj, że tabletki przeciwbólowe dla psa przepisuje tylko i wyłącznie weterynarz! Jeśli się zdarzy, że nie masz możliwości iść do gabinetu weterynaryjnego, to, zamiast podawać leki przeciwbólowe dla psa na własną rękę, zadzwoń do lekarza weterynarii.

Na podstawie dokładnego wywiadu telefonicznego z Tobą, postara się postawić wstępną diagnozę i dobrać odpowiedni lek przeciwbólowy dla psa, który zmniejszy ból i zminimalizuje dyskomfort. Co przeciwbólowego dla psa może przepisać lekarz weterynarii? W zależności od źródła bólu oraz jego poziomu lekarz może zalecić:

  • Leki przeciwbólowe dla psa bez recepty – mogą to być nawet leki, które dostaniesz w aptece. Pamiętaj, że każdy lek przeciwbólowy dla psa, przeznaczony dla człowieka, możesz podać tylko i wyłącznie za pozwoleniem lekarza weterynarii!
  • Weterynaryjne leki przeciwbólowe – czyli substancje mające właściwości zapobiegania lub leczenia różnorodnych chorób występujących u zwierząt. Znajdują się one w każdym gabinecie weterynaryjnym. Jeśli weterynarz zaleci Ci podanie właśnie ich, postaraj się dotrzeć do kliniki, by je kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.