Co warto wiedzieć o FIP?

koty w maseczkach

Rozwinięcie skrótu FIP to Feline Infectious Peritonitis, tym terminem oznacza się zapalenie otrzewnej kotów. To niebezpieczna, zakaźna choroba wirusowa o podłożu immunologicznych. Jest wywoływana szczepami koronawirusa kotów. Podobnie jak w przypadku zakażeń u ludzi, skutki mogą być śmiertelne. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zagadnienia.

Feline Infectious Peritonitis – jak rozprzestrzenia się choroba?

Wirusy Feline Infectious Peritonitis mogą być przenoszone takimi drogami, jak płyny ustrojowe – wydzielina z dróg oddechowych, a także jamy ustnej, czy odchody. Niebezpieczne drobnoustroje przedostają się poprzez wdychanie lub spożywanie wymienionych rzeczy. Niestety, Feline Infectious Peritonitis może być również przenoszony z matki na nienarodzone lub małe kocięta.

Które grupy zwierząt są najbardziej narażone na infekcję FIP?

Oprócz wymienionych czynników są również inne aspekty, które mają wpływ na to, czy zwierzak może się zarazić FIP. Jednym z najbardziej znaczących jest to, czy przebywa w dużej grupie kotów. Jeżeli populacja jest liczna, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do zachorowania Feline Infectious Peritonitis.

Inną grupą zwierząt, przy której zakażenie jest bardziej prawdopodobne, to małe kocięta i starsze czworonogi. Są to także koty z wirusem białaczki kotów FeLV lub niedoborem odporności FIV.

Symptomy świadczące o zakażeniu FIP

W przypadku zakażenia wirusem Feline Infectious Peritonitis zwierzęta zazwyczaj cierpią na gorączkę, utratę wagi, zmęczenie, czy brak apetytu. W niektórych przypadkach infekcja Feline Infectious Peritonitis wiąże się również z obrzękiem jamy brzusznej, żółtaczką, czy zaburzeniami pracy nerek, wątroby lub problemami ze wzrokiem. Warto pamiętać, że w każdym z wymienionych przypadków, należy niezwłocznie udać się do specjalisty – weterynarza, żeby prawidłowo zdiagnozował chorobę.

Przeczytaj:  Woda w płucach u psa - wszystkie przyczyny oraz leczenie

Co zrobić, jeżeli kot zachoruje na Feline Infectious Peritonitis?

Rozwiązaniem jest stosowanie środków, które dotyczą opieki wspomagającej – łagodzenia objawów za sprawą dobrego odżywiania i leków przeciwbólowych. Niestety Feline Infectious Peritonitis jest śmiertelną chorobą, a po zakażeniu zwierzę może przeżyć tylko do kilku tygodni.

Na rynku jest również dostępna szczepionka na FIP. Istnieje od 2002 roku, jednak niewielu lekarzy ją rekomenduje, ze względu na niską skuteczność. Aktualnie w laboratoriach są prowadzone badania, które pozwolą skutecznie zmagać się z tym wirusem. Więcej informacji na temat FIP można zdobyć, odwiedzając stronę https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/kot/zakazne-zapalenie-otrzewnej-u-kotow-feline-infectious-petronitis-fip/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.