Ugryzienie przez psa niesie za sobą przykre konsekwencje, do których zalicza się rozwój groźnych chorób, takich jak sepsa czy wścieklizna. Zdarza się, że głęboka rana po ugryzieniu psa wymaga natychmiastowego udzielenia pierwszej pomocy. Dlatego niezwykle ważna jest znajomość jej zasad. Co zrobić gdy ugryzie pies?
Pogryzienie przez psa – dlaczego się zdarza?
Obowiązkiem opiekuna psa jest nie tylko jego karmienie, wychodzenie na spacer, ale również pilnowanie, aby pupil nikogo nie ugryzł. Niestety pomimo wielu starań oraz pilnowania, zdarzają się sytuacje, w których czworonóg ugryzie.
Zazwyczaj ugryzienie psa wynika z jakiegoś powodu, np. czworonożny przyjaciel czuje się zagrożony, ktoś robi mu krzywdę, a on po prostu się broni. Atak poprzedzony jest rozpoznawalnymi sygnałami, takimi jak warczenie, najeżona sierść, wyszczerzone oczy, uniesiony ogon oraz napięte ciało.
Jeśli taka sytuacja się zdarzy, warto odpowiednio zareagować, aby uniknąć konfrontacji. Przede wszystkim nie wykonuj żadnych, gwałtownych ruchów, ponieważ one tylko i wyłącznie nasilą agresję czworonoga.
Odwróć również od niego wzrok i staraj się stać w bezruchu, jednocześnie rękami zasłaniając kark i ramiona. Taka postawa chroni szyję oraz twarz. Poczekaj, aż zwierzę się uspokoi.
Ugryzł mnie pies – czym to grozi?
Ugryzienie psa to nie tylko rana, która może wywołać ból i krwawienie, ale także ryzyko zarażanie się różnymi chorobami, które mają bardzo przykre konsekwencje. Wiele z nich stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka.
W jamie ustnej czworonoga znajduje się ponad 60 różnych rodzajów bakterii. Do tego dochodzą wirusy oraz grzyby, które prowadzą do infekcji. W związku z tym, ugryzienie przez psa może doprowadzić do rozwoju:
- tężca,
- zgorzeli gazowej z martwiczym zapaleniem tkanek miękkich,
- sepsy (zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością), która stanowi przyczynę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- wścieklizny, będącej śmiertelną chorobą zarówno zwierząt, jak i ludzi.
Najgorszą chorobą, którą można się zarazić przez ugryzienie psa, jest wścieklizna. U zwierząt prowadzi ona do zmian w układzie nerwowym, czego efektem są zmiany w zachowaniu zwierzęta.
Jeśli pies do tej pory był łagodny oraz spokojny, a zachorował na wściekliznę, stanie się agresywny i będzie atakował zwierzęta i ludzi bez powodu. Do głównych objawów wścieklizny u psa zalicza się:
- ślinotok – wokół pyska zauważysz charakterystyczną pianę,
- opadanie żuchwy z wypadaniem języka,
- zez,
- niedowład kończyn,
- utrata apetytu,
- wymioty,
- jedzenie ciał obcych, które są niejadalne.
Pamiętaj, że ugryzienie psa ze wścieklizną nie zawsze kończy się zarażeniem wirusem. Lekkie ugryzienie przez psa bez głębokich ran minimalizuje ryzyko zakażenia. Należy jednak niezwłocznie zgłosić się do lekarza, a także obserwować, czy nie występują symptomy, świadczące o chorobie, takie jak:
- gorączka,
- światłowstręt,
- potliwość,
- trudności w oddychaniu,
- ślinotok,
- wodowstręt
- czy sinica twarzy.
Zdarzają się również silne pobudzenie, porażenie nerwowe, a na samym końcu napad drgawek.
Co zrobić po ugryzieniu psa? Procedura krok po kroku
Niezależnie od tego, czy rana po ugryzieniu psa jest lekka, czy głęboka, wymaga udzielenia pierwszej pomocy. W tym celu:
1. Dokładnie opatrz ranę
Najpierw samodzielnie opatrz ranę. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zakażenia się wścieklizną nawet o 90%. Zarówno lekkie ugryzienie przez psa, jak i głęboka rana, wymagają przemycia pod wodą. Świetnie sprawdzą się środki antyseptyczne m.in. Octenisept czy woda utleniona. Warto mieć je w domowej apteczce.
2. Zabezpiecz ranę opatrunkiem
Następnie zabezpiecz ranę opatrunkiem jałowym i niezwłocznie udaj się do lekarza. Zobaczy ranę i podejmie decyzje o dalszym postępowaniu.
3. Przeprowadź wywiad z właścicielem psa
Jeśli ugryzie Cię pies obcy, ale w pobliżu jest właściciel, porozmawiaj z nim. Zapytaj o aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
4. Udaj się do lekarza
Zarówno mocne, jak i lekkie ugryzienie przez psa wymaga kontrolnej wizyty u lekarza. Lekarz musi dokładnie obejrzeć ranę i ją oczyścić, ponieważ w ślinie czworonoga znajduje się mnóstwo bakterii i wirusów. Pamiętaj również o tym, że pogryzienie przez psa nieszczepionego wymaga jak najszybszego udania się do lekarza.
Lekarz sprawdzi ranę, dokładnie ją oczyści. Jeżeli okaże się, że jest zbyt głęboka, zszyje ją. Może zalecić stosowanie antybiotyku, a także podać szczepionkę przeciw tężcowi. W przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwa zakażenia wścieklizną, poda surowicę oraz szczepionkę przeciw wściekliźnie.
Dzięki temu minimalizuje ryzyko pojawienia się choroby. Pamiętaj, że liczy się tutaj czas. Im szybciej pójdziesz do lekarza i wdroży on odpowiednie leczenie, tym większa szansa na uniknięcie zakażenia.
5. W razie konieczności wezwij pogotowie ratunkowe
W przypadku, gdy rana po ugryzieniu psa jest bardzo głęboka i silnie krwawi, wezwij pogotowie ratunkowe.
Ugryzienie przez własnego psa – co w tej sytuacji?
Ugryzienie przez własnego psa to wbrew pozorom dość częsty przypadek. Jeśli Twój pupil był szczepiony przeciwko wściekliźnie, to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest bardzo małe.
W związku z tym spokojnie można się wstrzymać z profilaktyką poekspozycyjną. Natomiast warto, aby pies był poddany 15-dniowej obserwacji weterynaryjnej. Jeżeli w tym czasie pies będzie zdrowy, to podanie szczepionki jest zbędne.
Po wizycie lekarskiej należy przyjrzeć się czworonożnemu przyjacielowi. Koniecznie umów się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Niech weterynarz zbada pupila.
Zwłaszcza jeśli do tej pory nie wykazywał on agresji i był spokojny. Może okazać się, ze pies potrzebuje terapii behawioralnej. Nie bagatelizuj takiej sytuacji, aby akt agresji nie powtórzył się.
Pogryzienie przez psa nieszczepionego – jakie jest zagrożenie?
Ugryzienie przez psa nieszczepionego zwiększa ryzyko zakażenia się wścieklizną. W takiej sytuacji konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza. Poda Ci szczepionkę przeciw wściekliźnie. Pamiętaj, że liczy się czas.
Wścieklizna to choroba śmiertelna i brak leczenia powoduje zgon.
Ugryzienie przez psa bez widocznej krwi – czy jest sens się martwić?
Ze względu na szereg powikłań, do których może doprowadzić ugryzienie psa, nawet te lekkie rany bez krwi, wymagają niezwłocznej wizyty u lekarza. W ślinie psa znajdują się zarówno bakterie, wirusy, jak i grzyby, które mogą prowadzić do infekcji.
Dlatego niezwykle istotne jest odkażenie rany i jej dokładne oczyszczenie. Możesz zrobić to samodzielnie w domu, ale każda rana po ugryzieniu psa musi być dokładnie obejrzana przez lekarza. To od niego zależy dalsze postępowanie.
Ugryzienie psa przez spodnie – czy jest groźne?
Lekkie ugryzienie przez psa, zwłaszcza gdy poszkodowany miał spodnie, jest zazwyczaj bagatelizowane. Jednak w takich przypadkach i tak warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ ugryzienie psa powinno być ustalane indywidualnie. Nawet gdy jest to malutka ranka.
Natomiast jeśli istnieje podejrzenie, ze pies, który Cię ugryzł, ma wściekliznę, koniecznie zdejmuj ubranie i dokładnie opłucz i zdezynfekuj ranę, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. W następnej kolejności udaj się do lekarza.