Cocker spaniel amerykański to cudowny towarzysz rodziny. Ten niezwykle radosny czworonóg ma miłe usposobienie. Do tego przyciąga piękną, długą sierścią. Czym jeszcze charakteryzuje się ta rasa?
Charakter spaniela amerykańskiego
Cocker spaniel amerykański to pies o bardzo przyjaznym usposobieniu. Przedstawiciele tej rasy są łagodne i doskonale sprawdzą się u rodzin z dziećmi, a także osób, które po raz pierwszy decydują się na psa. Psy te są prawdziwym wulkanem energii.
Są żywiołowe i kochają zabawę, a przy tym zarażają energią swoich opiekunów. Potrzebują aktywności, aby móc spożytkować nadmiar energii. Jeżeli się wybiegają, to potrafią być spokojne, gdy sytuacja tego wymaga.
Cocker spaniel amerykański jest bardzo inteligentny i bardzo chętnie współpracuje z człowiekiem. Wyszkolenie go nie należy do najtrudniejszych zadań, ale warto zachować cierpliwość. Psy są bardzo żywiołowe, dlatego warto zadbać o urozmaicenie ćwiczeń, aby zwierzak się nie znudził. Możesz wykorzystać do tego zabawki.
Trening powinien być systematyczny, ale nie trwać zbyt długo. Trenujcie około 10 minut i róbcie przerwy. Szkolenie ma być dla psa przede wszystkim dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Po każdym wykonaniu ćwiczenia daj psu nagrodę w postaci dotyku, miłego słowa oraz ulubionego smakołyku.
Szkolenie nie tylko nauczy psa podstawowych komend, ale przede wszystkim zbuduje pozytywną więź między futrzanym przyjacielem a opiekunem. Treningi należy rozpocząć jak najprędzej, już na etapie socjalizacji, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki.
Ponadto, zapewni im to rozwój psychiczny, a tym samym zminimalizuje ryzyko pojawienia się problemów behawioralnych w przyszłości. Podczas nauki należy być konsekwentnym.
Lubi ludzi i bardzo szybko przywiązuje się do swoich opiekunów, będąc towarzyszem na całe życie. Za to źle znosi samotność. Niestety jest dość często zbyt ufny wobec nieznajomych. Z tego względu nie sprawdzi się jako dobry stróż mieszkania.
Cocker spaniel amerykański to rasa myśliwska, tak samo jak springer spaniel angielski, spaniel bretoński, spaniel angielski czy irlandzki spaniel wodny. Psy te współpracowały z myśliwymi, polującymi na dzikie ptaki.
Ich zadaniem było odnalezienie zwierzyny, a następnie wystawienie jej człowiekowi. Po wynalezieniu broni, spaniele miały aportować upolowane ptactwo. Z tego względu przedstawiciele tej rasy wciąż wykazują instynkt myśliwski.
Cocker spaniel amerykański nadaje się nie tylko do udziału w konkursach piękności, ale także do różnych dyscyplin takich jak dog dancing, tropienie oraz agility.
Wygląd cocker spaniela amerykańskiego
Cocker spaniel amerykański zachwyca swoim wyglądem. Niewątpliwie jego atutem jest piękna, jedwabistą sierść, gładką. Włos jest gładki albo lekko falisty. Na głowie włos jest krótki oraz delikatny, a na tułowiu średniej długości z widocznym podszerstkiem, który zapewnia ochronę. Z kolei klatka piersiowa, brzuch oraz uszy są porośnięte tzw. piórami.
Cocker spaniel należy do najmniejszych psów myśliwskich. Charakteryzuje się mocną, zwartą budową i szlachetną głową. Jest bardzo proporcjonalny, a wielkość jest idealna. Linia grzbietu opada w kierunku silnego, umięśnionego zadu. Nos jest duży, ale proporcjonalny do kufy.
U psów o umaszczeniu czarnym, czarnym podpalanym i czarno-białym jest koloru czarnego. Z kolei przy innych umaszczeniach może być czarny, brązowy albo wątrobiany.
Cocker spaniel amerykański występuje w następującym umaszczeniu:
- Czarne – dopuszczalne czarne oraz czarne podpalane. Kolor czarny powinien być jednolity. W tym umaszczeniu niedopuszczalne są ani nalotu brązowe, ani barwy wątrobiane. Dozwolone są jedynie niewielkie znaczenia w białym kolorze na klatce piersiowej oraz na podgardlu.
- Jednolite inne niż czarne (ASCOB) – występuje w odcieniu od jasnokremowego, przez brązowy, brązowy podpalany, aż po ciemnoczerwony. Kolor jest jednolitej tonacji, ale na końcach włosów może być nieco jaśniejszy. Tak, jak w przypadku czarnego umaszczenia, tak i tu dozwolone są małe, białe znaczenia na podgardlu oraz klatce piersiowej.
- Kolorowe – umaszczenie składa się z dwóch lub więcej kolorów, ale jeden z nich jest biały. Dopuszcza się umaszczenie czarno-białe, czerwono białe (czerwień może być jasna, ale i ciemna), brązowo-białe, a także deresz. Każdy kolor może mieć podpalanie.
- Podpalane – podpalanie występuje od najjaśniejszego kremowego do najciemniejszej czerwieni. Według wzorca nie może obejmować więcej niż 10 % powierzchni. Rozmieszczenie podpalania u psów występuje w postaci białej kropki nad każdym okiem, po bokach na kufie oraz policzkach, wewnątrz uszu, na wszystkich kończynach albo stopach, pod ogonem, na piersi (choć nie zawsze).
Wzorzec – 167
Klasyfikacja FCI: Wzorzec 167, Grupa 8 Aportery płochacze, psy wodne Sekcja 2 Aportery.
Kraj pochodzenia: USA
Wielkość: Wysokość w kłębie wynosi od 34 do 39 cm. Suki są nieco mniejsze od psów.
Waga: Dorosłe osobniki osiągają wagę 10-12 kg.
Maść i szata: Cocker spaniel amerykański ma długą, jedwabistą i piękną sierść. Występuje w kilku umaszczeniach:
- Czarnym – jednolity kolor z niewielkimi, białymi znaczeniami na podgardlu oraz klatce piersiowej,
- Jednobarwnym – dopuszczalne od jasnokremowej barwy aż po ciemnoczerwony,
- Kolorowym – brązowo-białe, czarno-białe,
- Podpalane – podpalanie zajmuje do 10% powierzchni.
Podatność na choroby: Cocker spaniel amerykański wykazuje tendencje do tycia, dlatego niezwykle istotne jest trzymanie odpowiedniej diety. Ponadto, u rasy występuję takie choroby jak:
- problemy z oczami (m.in. zaćma, jaskra, podwiniecie powiek, zapalenie spojówek, katarakta, postępujący zanik siatkówki),
- wady serca,
- alergie pokarmowe oraz kontaktowe,
- zapalenie uszu,
- padaczka,
- glikogenoza typu VII (choroba genetyczna, która wpływa na metabolizm węglowodanów),
- niedobór czynnika X i czynnika Stuarta,
- hipoplazja kory nadnerczy,
- niewydolność nerek,
- problemy z wątrobą,
- nowotwory.
Spaniele amerykańskie mają także tendencje do powstawania kamienia nazębnego.
Długość życia: Cocker spaniel amerykański żyje od 10 do 14 lat.
Cena King charles spaniel: Kwota, jaką trzeba wydać za cocker spaniela amerykańskiego waha się w zależności od hodowli. Cena za psa z rodowodem zaczyna się od 3000 złotych. Oczywiście koszt za czworonoga może być znacznie wyższy i zależy m.in. od:
- wieku spaniela,
- płci psa,
- pochodzenia rodziców,
- poziomu wyszkolenia.
Decydując się na rasowego psa, pamiętaj, aby był on z hodowli, która została wpisana do FCI. Warto udać się do najbliższej placówki Związku Kynologicznego w Polsce i podać nazwę hodowcy cocker spaniela amerykańskiego, aby go zweryfikować.
Dzięki temu masz pewność, że szczeniak ma odpowiednie warunki hodowlane, zdrowie, a etap socjalizacji został przeprowadzony w prawidłowy sposób.
Żywienie/Odżywianie amerykańskiego cocker spaniela
Cocker spaniel amerykański, tak jak i przedstawiciele innych ras, powinien mieć dietę opartą na karmie bogatej w witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju psa. Zaleca się podawanie pupilowi dwóch zrównoważonych posiłków dziennie, najlepiej w postaci karmy mokrej i suchej w stosunku 1:1.
Wybieraj wysokiej jakości karmę. Możesz również zapytać lekarza weterynarii, aby Ci polecił konkretną karmę. Zwierzę powinno mieć cały czas dostęp do świeżej wody.
Pamiętaj, że szczenięta powinny mieć dietę bogatą w białko. Najlepszym wyborem będą wysokiej jakości karmy, dedykowane szczeniętom. Zawierają one nieco inne składniki niż karmy dla dorosłych psów, które są niezbędne na etapie rozwoju czworonoga.
Cocker spaniel amerykański ma tendencje do tycia, dlatego należy uważać z podawaniem przekąsek. Można je stosować w ramach nagrody za prawidłowo wykonane polecenie, ale należy zachować umiar. Nadwaga prowadzi do wielu schorzeń. Dlatego należy zadbać o zbilansowaną i dostosowaną do trybu życia psa dietę.
Zdrowie – choroby typowe dla rasy amerykański cocker spaniel
Cocker spaniel amerykański cieszy się dość dobrym zdrowiem i potrafi przeżyć nawet 14 lat. Jednak przedstawiciele tej rasy są podatne na wiele chorób. Dość często zdarzają się problemy z oczami, do których zalicza się przede wszystkim jaskrę, zaćmę, postępujący zanik siatkówki.
Dość często występuje równie zapalenie uszu. Najczęściej są to infekcje drożdżakowe, do których bardzo łatwo przyplątują się infekcje bakteryjne. Z tego względu niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja uszu, a także osuszanie uszu w deszczowe dni czy zaraz po kąpieli. Z kolei po spacerach koniecznie oczyść uszy z trawy, gałązek i innych śmieci, które mógł zebrać.
U starszych psów obserwuje się problemy z kręgosłupem. Przedstawiciele tej rasy lubią jeść i są bardzo łakome. Dlatego należy pilnować diety i nie przekarmiać, ponieważ wykazują tendencję do tycia. Z kolei nadwaga może przyczynić się do bardzo poważnych schorzeń. Spaniele wykazują również skłonność do alergii zarówno pokarmowych, jak i kontaktowych.
Jeżeli zdecydujesz się na szczeniaka cocker spaniel amerykańskiego, znajdź dobrą hodowlę, zweryfikowaną przez Związek Kynologiczny w Polsce. Dzięki temu masz pewność, że pies pochodzi z dobrego miotu i cieszy się zdrowiem.
Poza tendencją do występowania wyżej wymienionych chorób, cocker spaniel amerykański to wytrzymała rasa. Troska o zwierzaka i systematyczne kontrole u lekarza weterynarii to szansa na wydłużenie życia pupila.
Cocker spaniel amerykański – dla kogo?
Cocker spaniel amerykański to pies, który sprawdzi się u wielu osób, ponieważ potrafi dostosować się niemal do każdych warunków życia. Jego niewielki rozmiar powoduje, że odnajdzie się zarówno w dużym domu z ogródkiem, jak i w małym mieszkaniu w bloku.
Warto tylko pamiętać o tym, że pies nie znosi dobrze samotności i podczas bycia samemu, może dużo szczekać, co w bloku bywa uciążliwe.
Przedstawiciele tej rasy to bardzo energiczne psy, ale nie są aż tak bardzo absorbujące. Uwielbiają długie spacery oraz zabawy z właścicielem. tego względu sprawdzą się u osób, które lubią się ruszać. Dobrze, aby przynajmniej jeden spacer był dość długi, aby pupil zaspokoił swoje potrzeby.
Świetnym sposobem na ruch jest szkolenie z zabawą. Dzięki temu pies nauczy się komend, sztuczek, wybiega się i zbudujecie więź. Czworonóg, który zużyje swoją energię, będzie znacznie spokojniejszy w domu.
Cocker spaniele amerykańskie są przyjazne, tolerancyjne, miłe i spokojne. Uwielbiają dzieci, także będą idealnym towarzyszem rodzin z dziećmi.
Z innymi zwierzętami żyje dobrze, o ile prawidłowo przeprowadzono proces socjalizacji.
Przedstawiciele tej rasy nie znoszą samotności. Jeśli na co dzień pracujesz i więcej czasu spędzasz poza domem niż w mieszkaniu, to lepiej przemyśl zakup spaniela amerykańskiego.
Z racji tego, że nie lubi samotności, będzie też dobrym przyjacielem starszych osób. O ile opiekun jest w stanie zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ spaniel amerykański nie zniesie siedzącego trybu życia.
Nie bez znaczenia jest również pochodzenie psa, ponieważ to, w jakich warunkach przebywał pies podczas pierwszych dni życia, ma duży wpływ na rozwój szczeniaka i jego zdrowie. Dlatego tak bardzo ważny jest wybór odpowiedniej hodowli.
Cocker spaniel amerykański jest bardzo inteligentny, szybko się uczy, a jego tresura nie jest wymagająca. Dlatego będzie świetnym rozwiązaniem jako pierwszy pies. Szybko się uczy podstawowych komend i nie wykonuje ich „na ślepo”. Trzeba tylko urozmaicać zadania pupilowi, bowiem szybko się nudzi.
Pielęgnacja amerykańskiego cocker spaniela
Pielęgnacja cocker spaniela amerykańskiego polega na systematycznym szczotkowaniu. Sierść powinno szczotkować się co najmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie, aby zachowała swój piękny widok.
Przed czesaniem możesz spryskać sierść specjalnymi preparatami dla psów, które ułatwiają rozczesywanie. Natomiast co 1,5-2 miesiące warto udać się na strzyżenie do profesjonalnego, psiego fryzjera.
Spaniela amerykańskie kąpie się, gdy będzie taka potrzebna. Do kąpieli stosuje się szampony dedykowane dla długowłosych psów. Bardzo ważne jest dokładnie spłukanie kosmetyku, a następnie wysuszenie sierści. W
tym celu sprawdzi się ręcznik, a potem suszarka, która powinna być ustawiona na średnią temperaturę. Warto zainwestować w odżywkę bez spłukiwania.
Bardzo istotna jest również pielęgnacja oczu i uszu. Należy czyścić je raz albo dwa razy w tygodniu. Po każdej kąpieli dokładnie wysusz uszy, aby zminimalizować ryzyko zapalenia uszu.
Trzeba zadbać także o skracanie pazurów w razie konieczności.
Wady i zalety cocker spaniela amerykańskiego
Zalety cocker spaniela amerykańskiego:
- wesoły,
- posłuszny,
- łatwo się uczy,
- inteligentny,
- łagodny,
- nie jest agresywny,
- nie wykazuje skłonności do dominacji,
- czuły,
- jest psem rodzinny,
- stosunkowo cichy.
Wady king charles spaniela:
- nie znosi samotności,
- wymaga systematycznej pielęgnacji,
- jest szczekliwy, gdy zostaje sam w domu,
- jest bardzo ufny wobec obcych.
Historia i pochodzenie amerykańskiego cockera spaniela
Cocker spaniel amerykański to rasa, która wywodzi się od cocker spaniela angielskiego, który pojawił się w USA po raz pierwszy w 1874 roku na wystawie w Chicago. W 1879 roku do ksiąg rodowodowych wpisano pierwszego angielskiego cocker spaniela o imieniu Captain.
Z kolei w 1811 roku do życia powołano amerykański Klub Cocker Spaniela, w którym na początku przyjęto angielski wzorzec rasy. Przez kolejne 70 lat Amerykanie próbowali stworzyć nowy wzorzec – spaniela amerykańskiego na podstawie selekcji, która miała na celu zmianę charakteru, a także eksterieru.
Tu warto dodać, że taka metoda powstawania rasy występuje bardzo rzadko wśród hodowlanych psów. Najczęściej nowa rasa powstaje w wyniku krzyżówek oraz domieszek rac.
Wzorzec rasy cocker spaniela amerykańskiego opracowano w 1943 roku, a następnie przyjęto go. Ostatecznie rasa ta została zatwierdzona dopiero w 1951 roku. Z kolei w Polce przedstawiciele tej rasy pojawiły się dopiero w 1977 roku. Sprowadziła go Barbara Szczepkowska. Była to suczka w kolorze beżowym, Wilderers Deborah.
Następnie dołączył do niej Peter Pan of Witch Wood o czarnym podpalanym umaszczeniu. Obecnie pomimo urody oraz bardzo dobrego usposobienia, psy tej rasy nie są aż tak liczne.
Ciekawostki o amerykańskich cocker spanielach
- Cocker spaniel amerykański uznawany jest za najmniejszego z psów myśliwskich.
- Suczka „Lady” z filmu „Zakochany Kundel” to cocker spaniel amerykański.
- Co ciekawe, pierwotnie cocker spaniele były wykorzystywane przez osadników do pomocy przy eksploracji lasów oraz polowań na przepiórki. Natomiast obecnie są to głównie psy wystawowe i do towarzystwa. Warto jednak pamiętać, że mogą okazać instynkt łowiecki szczególnie podczas spacerów w lesie.