Nie od dziś wiadomo, że wygląd, a przede wszystkim kolor dziąseł, świadczy o stanie zdrowia czworonożnego przyjaciela. Okazuje się, że wszelkie zmiany w jamie ustnej wskazują nie tylko na ból zęba u psa czy zapalenie dziąseł, ale mogą być również symptomem choroby różnych narządów. Jak objawia się stan zapalny dziąseł u osa? I kiedy warto udać się do lekarza weterynarii?
Dziąsła u psa – jaki powinny mieć kolor?
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych czworonoga jest higiena jamy ustnej. Zęby czyści się za pomocą specjalnej szczoteczki oraz pasty dla psów. Podczas tej czynności pielęgnującej, warto przyjrzeć się zarówno uzębieniu czworonoga, jak i dziąsłom. Jakiekolwiek zmiany mogą wskazywać na różne schorzenia i będą wymagać konsultacji z weterynarzem. Jak wyglądają zdrowe dziąsła u psa? Są one koloru różowego. Jeżeli naciśniesz je palcem, to przybierają barwę jasnoróżową lub prawie białą. Gdy puścisz palec, odcień wraca do normy.
Dzieje się tak, ponieważ krew prawidłowo przepływa w naczyniach włosowatych. Dodatkowo, zdrowe dziąsła są śliskie, mokre oraz gładkie. Warto mieć na uwadze, że ich kolor będzie się nieco różnił w zależności od rasy psa. Dobrze, jeżeli masz podstawową wiedze na temat rasy swojego pupila i wiesz, co jest normą, a co od niej odbiega. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zauważyć, że coś się dzieje z futrzanym przyjacielem. Zaniepokoić powinien Cię:
- czarny kolor dziąseł u psa, jeżeli wcześniej były one koloru różowego,
- suchość dziąseł, będąca objawem m.in. anemii,
- zgrubienia oraz pomarszczenia, które świadczą o odwodnieniu oraz zakażeniu,
- opuchnięte dziąsła, sygnalizujące stan zapalny dziąseł u psa.
Ponadto, skonsultuj się z lekarzem, jeżeli pies dodatkowo nadmiernie drapie się w okolicach warg. M Może okazać się, że zdiagnozuje on zapalenie warg u psa, które jest dla czworonoga bolesne i powoduje spory dyskomfort.
Czarne dziąsła u psa – co oznaczają?
Czarne dziąsła u psa budzą niepokój u niejednego właściciela czworonoga. O ile czarne plamki są charakterystyczne dla niektórych czworonogów i wynikają z ich umaszczenia, o tyle ciemne dziąsła mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Zwłaszcza jeżeli wcześniej miały normalny kolor. Co robić w takiej sytuacji? W przypadku, gdy podejrzewasz u pupila jakieś schorzenie, towarzyszą mu inne objawy, niezwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego.
Tym bardziej że zmiana ubarwienia dziąseł nie zawsze oznacza zapalenie dziąseł u psa, ale również i całego organizmu. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, zajrzy w jamę ustną pupila. W razie konieczności zleci badania i na tej podstawie postawi diagnozę. Jeśli twój pupil ma czarne dziąsła, weterynarz może stwierdzić bakteryjne zapalenie dziąseł u psa, problemy z wątrobą, a także niską zawartość tlenu we krwi.
Białe dziąsła u psa – co oznaczają?
Białe dziąsła u psa sygnalizują przede wszystkim niedokrwistość, czyli anemię. Mogą pojawić się również w przypadku
- zatrucia,
- babejszozy,
- choroby nerek,
- wstrząsów,
- zaburzeń krzepnięcia krwi,
- krwawienia wewnętrznego.
Warto wiedzieć, że nie tylko biały i czarny kolor dziąseł może świadczyć o chorobie, ale również i inne:
- ciemnoczerwone – mogą świadczyć o udarze cieplnym, wysokim ciśnieniu krwi i zatruciu tlenkiem węgla. Występują również, gdy diagnozuje się zapalenie dziąseł u psa,
- żółte – sygnalizują problemy z wątrobą oraz niedokrwistością,
- niebieskie – wskazują na niewystarczającą ilość tlenu we krwi oraz problemy z oddychaniem. Mogą świadczyć o niewydolności serca, zapaleniu płuc, zakrzepicy zatorowej płuc czy hipotermii. Wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.
Stan zapalny dziąseł u psa – objawy
Stan zapalny dziąseł u psa to problem, z którym boryka się nie jeden właściciel czworonoga. Wymaga on natychmiastowej reakcji, ponieważ nieleczone zapalenie dziąseł u psa może prowadzić do zapalenia przyzębia, a następnie w paradontozę. Do głównych objawów zapalenia zalicza się:
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
- opuchnięte dziąsła,
- brak apetytu,
- niechęć do gryzienia twardych zabawek oraz jedzenia,
- krwawienie dziąseł,
- brązowy nalot na zębach.
Zapalenie dziąseł u psa – domowe sposoby
Stan zapalny dziąseł u psa, tak jak i każda inna dolegliwość u czworonoga, zawsze powinna być konsultowana z weterynarzem. Pod żadnym pozorom nie lecz pupila samodzielnie ani nie podawaj mu lekarstw. W ten sposób możesz jeszcze bardziej mu zaszkodzić. Wbrew pozorom nie istnieją skuteczne, domowe sposoby na zapalenie dziąseł u psa. Twoim jedynym zadaniem jest profilaktyka, czyli dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej, aby uniknąć takich problemów w przyszłości. Przede wszystkim pamiętaj o:
- codziennym oczyszczaniu zębów,
- stosowania odpowiednio zbilansowanej wiedzy,
- regularnych, kontrolnych wizytach u lekarza weterynarii.
Warto dodać, że nieleczone zapalenie dziąseł może sprawić ból zęba u psa, a na samym końcu utratę zęba. W skrajnych przypadkach kończy się złamaniem kości. Dlatego stosuj profilaktykę, a w razie niepokojących objawów, zabierz czworonożnego przyjaciela do lekarza weterynarii.