Czemu pies liże mi nogę? czy ślina psa jest zdrowa

pies-lize-mi-noge

Czemu pies liże mi nogę? Lizanie części ciała swojego opiekuna to w przypadku psów całkowicie normalne zachowanie. Niektóre czworonogi szczególne zainteresowanie przejawiają w odniesieniu do ludzkich stóp. Jest to dla nich najczęściej źródło spokoju i szczęścia, ponieważ lizanie uwalnia endorfiny. Za takim zachowaniem mogą stać jednak również inne czynniki. Zatem dlaczego pies lubi lizać człowieka po nogach?

Dlaczego pies liże właściciela?

Można powiedzieć, że psy liżą ludzi. Jest to ich sposób na komunikowanie się, wysyłanie sygnałów i zdobywanie informacji. Poprzez zmysł smaku pies poznaje świat.

Dotyczy to w szczególności szczeniaków, dlatego opiekując się nimi – tak jak małymi dziećmi – warto dbać, aby nie połknęły czegoś w trakcie takiego badania swojego otoczenia.

Dorosły pies poprzez lizanie poznaje natomiast nowości – nowych ludzi i nowe przedmioty. Człowieka pies może lizać po twarzy, po rękach czy właśnie po nogach. Dzieje się tak z wielu różnych powodów.

Co ciekawe, jednym z nich może być chęć zadbania o higienę opiekuna. W końcu pies uważa człowieka za członka swojego stada, o którego czystość trzeba dbać.

Dorosłe psy często liżą się, by pomóc sobie wzajemnie w dotarciu do trudno dostępnych miejsc, na przykład do czubka głowy. Pies może więc lizać człowieka, który wrócił spocony z treningu lub po prostu wybrudził sobie palce w trakcie jedzenia.

W obu przypadkach czynnikiem zachęcającym do lizania może być sam apetyczny dla psa zapach. To, co dla człowieka odrzucające, w psim świecie bywa bowiem bardzo kuszące, dlatego nie powinniśmy dziwić się, że psu „smakują” spocone stopy.

Przeczytaj:  Penis psa - kompedium wiedzy

Co więcej, lizanie to w psim języku również sposób na powiedzenie człowiekowi witaj! jak się masz! tęskniłem!

Co oznacza lizanie nogi człowieka przez psa?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się „czemu pies liże mi nogę?”. Czy jest to kwestia związana z receptorami zmysłów, czy może zachowanie patologiczne? Lizanie stóp człowieka miewa różne podłoża.

Oto kilka z nich:

  • pies okazuje swoją uległość – poprzez lizanie stóp opiekuna pies może chcieć okazać panu swoje przywiązanie i uległość. To zachowanie przyjęte po przodkach, które pomagało zachować w stadzie harmonię. Jeśli więc pies liże opiekuna po nogach, może to być przejawem naturalnych, głęboko zakorzenionych zachowań.
  • zbieranie informacji – lizanie nóg człowieka może stanowić też drogę do uzyskania określonych informacji. Za pomocą narządu Jacobsona, umiejscowionego w nosie psa, zwierzę zbiera cenne informacje zapachowe, a przecież ludzkie stopy z reguły dostarczają takich informacji całkiem dużo. Działają więc jak wabik. Z gruczołów (łojowych i potowych) stóp wydziela się sebum, sól, woda i produkty uboczne przemiany materii. Pot w połączeniu z tymi substancjami stanowi więc dla psa źródło informacji o człowieku.
  • proszenie o uwagę – jeśli inne próby zwrócenia uwagi opiekuna nie przynoszą rezultatu, pies może chcieć poprosić go o atencję właśnie poprzez lizanie stóp. Z pewnością nie da się tego nie odczuć. Jeśli opiekun na lizanie po stopach reaguje śmiechem i innymi pozytywnymi emocjami, pies prawdopodobnie nie zechce zrezygnować z takiej formy zabawy.

Dlaczego jeszcze psy liżą stopy?

Odpowiedzi na pytanie, dlaczego psy liżą stopy – jest wiele. Warto odnieść się zatem do jeszcze innej możliwości – chęci przekazania opiekunowi wiadomości.

Nie chodzi jedynie o atencję, czy skłonienie człowieka do zabawy. Lizanie stóp może być sygnałem, że minęła pora posiłku, a miska jest pusta albo że dana chwila jest odpowiednia na spacer.

Przeczytaj:  Kosmetyki a rodzaj psiej sierści – jak je wybierać?

Z pewnością im silniejsza więź pomiędzy pupilem a opiekunem, tym łatwiej będzie człowiekowi odczytać te sygnały i właściwie na nie zareagować. Warto pamiętać również, że pies może lizać stopy tak po prostu… z miłości do swojego pana.

Takie zachowanie to dowód sympatii. W świecie psów można powiedzieć, że polizanie po nogach to powitalny rytuał, ale też komunikat o podporządkowaniu, czyli respektowaniu hierarchii stada i przewodnictwa człowieka.

Jeśli pies liże człowieka po nodze, lub gdy pies liże ręce – mówi mu w ten sposób, że jest on dla niego ważny i że lubi spędzać z nim czas. Na taką psią miłość warto więc odpowiedzieć w sposób, który pies zrozumie.

Czy lizanie stóp przez psa to coś złego?

Znając odpowiedź na pytanie: “dlaczego pies liże stopy?”, warto zastanowić się jeszcze, czy jest to coś złego. W większości przypadków jest to całkowicie naturalne zachowanie, spowodowane chęcią zabawy czy zaspokojeniem ciekawości.

Wiele zależy jednak od tego, czy jest to lizanie psa sporadyczne, czy obsesyjny nawyk, z którym właściciel zwierzęcia chciałby walczyć.

Kiedy naturalne i niewinne z pozoru wylizywanie stóp staje się wyuczonym sposobem radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresującymi sytuacjami, konieczna może okazać się pomoc weterynarza lub behawiorysty.

W przypadku, gdy opiekun zna odpowiedź na pytanie: “dlaczego pies lubi lizać stopy?”, ale chce go tego oduczyć, powinien odpowiednio reagować na takie działanie zwierzaka.

Kiedy pies liże stopy, wystarczy ignorować go i odsuwać się bez słowa. W przeciwnym razie – jeśli opiekun będzie reagował na przykład śmiechem, jak na łaskotki – pies może uznać takie zachowanie za nowy sposób na zabawę.

Czy psia ślina jest szkodliwa dla człowieka?

Psia ślina oprócz tego, że ma specyficzny zapach, zawiera substancje i związki chemiczne o charakterze oczyszczającym i odkażającym, mowa to m.in. u lizozymie, który jest silnym enzymem o właściwościach bakteriobójczych.

Przeczytaj:  Małe rasy psów - poznaj nasze TOP 10

Ślina Twojego psa ma ponadto działanie wzmacniające naturalną odporność czworonoga na ataki wirusów, bakterii jak i pasożytów.

Niestety dla człowieka związki zawarte w ślinie nie przynoszą żadnych pozytywnych rezultatów, a wręcz przeciwnie, mogą czasem stanowić pewne zagrożenie.

Ponieważ bezpośredni kontakt ludzkiego układu trawiennego z psią śliną może wywołać w najlepszym razie choroby układu pokarmowego, szczególnie jeśli pies liże po twarzy.

Jak oduczyć psa lizania?

Jednym właścicielom czworonogów ta czynność nie przeszkadza, a innym dość mocno, jeśli więc zastanawiasz się co zrobić, aby pies przestał lizać po nogach, rękach, twarzy czy też po innej części ciała, wystarczy zacząć sprzeciwiać się tej czynności.

W jaki sposób? zacznij mówić „nie”! bądź staraj się przerzucić uwagę psa z lizania na coś innego, możesz wydawać komunikaty „leżeć” lub np. „siad”, dawać mu przekąski, aby pies skupił się na innej czynności niż lizanie właściciela.

Natomiast lizanie po rękach można zastopować, zabierając dłoń od czworonoga, damy mu wtedy sygnał, że nie jest dla nas przyjemne. Jeśli ponownie pies zacznie cię lizać – odejdź od niego, by szybko przerwać tę czynność.

UWAGA: aby unikać lizania, pod żadnym pozorem nie krzycz na psa i nie każ go, gdyż lizanie staje się wyrazem miłości i przyjacielstwa między wami – przynajmniej w odczuciu Twojego czworonoga – więc nie każ go za okazywanie miłości…

Na koniec

Oczywiści można pozwolić psu na lizanie, jeśli psia ślina nie wywołuje u was obrzydzenia, jako jego opiekun możesz dać przyzwolenie na lizanie – i zupełnie nie ma w tym nic złego.

Większość psów tak właśnie okazuje uczucia wobec właściciela, szczególnie po jego długiej nieobecności w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.