Czkawka u psa – niebezpieczeństwo czy nic groźnego?

pies na kolanach u wlascicielki

Czkawka u psa to często spotykane zjawisko, tak jak u ludzi. Charakterystyczne odgłosy to problem, z którym borykają się głównie dorastające szczeniaki. Co sprawia, że pies ma czkawkę? I czy częsta czkawka u psa powinna martwić?

Pies ma czkawkę – jakie są tego powody?

Czkawka u psa, to dokładnie, tak jak w przypadku ludzi, niekontrolowany, rytmiczny skurcz przepony i mięśni międzyżebrowych, który pojawia się w postaci charakterystycznego odgłosu, wydobywającego się z pyska czworonoga. Występuje mimowolnie i w większości przypadków jest naturalnym odruchem, który nie stanowi powodów do zmartwień.

Cały mechanizm czkawki u zwierząt jest podobny do mechanizmu ludzkiej czkawki. Jeżeli pies ma czkawkę, może sprawiać wrażenie, że lekko podskakuje. Do tego zaobserwujesz skurcze przepony. Widoczne są szczególnie u zwierząt z krótką sierścią. Do dziś nieznany jest powodów występowania czkawki. Istnieje jednak kilka przyczyn, które ją powodują.

  • zbyt łapczywe jedzenie, podczas którego pies połyka duże ilości powietrza,
  • dawanie pupilowi dużych porcji karmy suchej bez dostępu do świeżej wody,
  • serwowanie czworonogowi za ciepłego lub za zimnego pokarmu,
  • emocje takie jak stres, ekscytacja, nadpobudliwość oraz zmęczenie,
  • niestrawność,
  • przeziębieniem,
  • wychłodzenie organizmu.

Natomiast czkawka u szczeniaka może dodatkowo wskazywać na zarobaczenie albo połkniecie ciała obcego. Jeśli zwierzę połknęło ciało obce, to czkaniu towarzyszyć będzie trudność w oddychaniu, odruch wymiotny oraz nerwowość. Co więcej, pojawia się również jako objaw niewydolności oddechowej przy niektórych chorobach m.in. przy astmie, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc. Wtedy dodatkowo obserwuje się również inne symptomy m.in. kaszel, kichanie, ogólne osłabienie, apatię oraz gorączkę.

Czkawka u szczeniaka

Czkawka u szczeniaka bardzo często pojawia się w sytuacji, gdy zwierzę jest zarobaczone. Dotyczy to głównie psów, które są przybłędami, a także te, które dopiero trafiły do schroniska i są przed procesem odrobaczenia.  Nie wiadomo, w jaki sposób pasożyty wpływają na czkawkę, ale jeżeli szczeniak ma czkawkę dość często, to warto zrobić badanie kału psa u weterynarza.

Przeczytaj:  Wpływ psa na zdrowie psychiczne człowieka

Pamiętaj również o tym, że badanie warto powtarzać, najlepiej raz w roku. Jeżeli okaże się, że w kale są pasożyty, to konieczne jest natychmiastowe odrobaczenie. Pasożyty mają bardzo negatywny wpływ na organizm czworonoga i negatywnie wpływają nie tylko na jego komfort życia, ale przede wszystkim na zdrowie. Metodę odrobaczania zaleca lekarz weterynarii w zależności od tego, jakie wykryto pasożyty. Najczęściej polega na podawaniu psu tabletek na odrobaczenie, które potem stosuje się raz na 3-6 miesięcy.

Gdy pies zostanie odrobaczony, a pasożyty usunięte, to czkanie powinno ustąpić. Częsta czkawka u szczeniaka powoduje zbyt łapczywe jedzenie. Taka sytuacja ma miejsce np. w hodowlach, gdy jest kilka psiaków i próbują dostać się do miski z jedzeniem. Szybko jedzą w obawie, że ktoś im jedzenie zabierze. Poza tym niektóre psy po prostu tak mają, że jedzą w ekspresowym tempie. Wtedy warto zastosować specjalne miski spowalniające, które są bardzo skuteczne.

Częsta czkawka u szczeniaka

Częsta czkawka u szczeniaka wymaga przede wszystkim obserwacji pupila. Nie wpadaj w panikę, gdy pies ma czkawkę, ponieważ w większości przypadków ona w końcu mija. Jeśli jednak zdarzy się, że zwierzę czka przed dłuższy czas, czkawka co chwile się pojawia, a do tego towarzysza inne objawy m.in. świszczący oddech, dławienie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czkawka u psa – co robić?

Sama czkawka u psa nie jest groźna. Bardziej niebezpieczna jest próba przestraszenia psa. Sami lekarze weterynarii doradzają taką metodę walki z czkaniem. Najlepiej jest chwile poczekać, aż czkawka u szczeniaka czy dorosłego psa sama minie. Zazwyczaj już po kilku minutach jej nie ma. Jeśli występuje częsta czkawka u psa, to przede wszystkim:

  • zapewnij psu spokój podczas jedzenia,
  • podawaj jedzenie pupilowi częściej i w mniejszych porcjach,
  • jeżeli pies je łapczywie, zainwestuj w miskę spowalniającą jedzenia,
  • podawaj posiłki zawsze w temperaturze pokojowej. Pilnuj, aby nie były zbyt ciepłe ani zbyt zimne,
  • zapewnij psu ciągły dostęp do świeżej i czystej wody,
  • zapewnij pupilowi codzienną dawkę ruchu,
  • jeżeli pies ma czkawkę, postaraj się odwrócić uwagę psiaka np. pobaw się z nim w węszenie. Czynność ta go uspokoi, a także wyrówna oddech.
Przeczytaj:  Dlaczego pies chodzi w kółko? Przyczyny kręcenie się psa

Częsta czkawka u szczeniaka wymaga obserwacji, a także zastanowienia się, co może być przyczyną czkania. Może to wina zbyt szybkiego jedzenia? A może zwierzę nie ma dostępu do świeżej wody? Jeśli coś Cię niepokoi, podejrzewasz, że pupil mógł połknąć ciało obce albo jest zarobaczony, koniecznie udaj do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz weterynarz po dokładnym zbadaniu psa, wykonaniu odpowiednich badań, potwierdzi albo wykluczy twoje obawy. Wizyta w klinice weterynaryjnej jest również niezbędna w sytuacji, gdy pies ma czkawkę oraz inne objawy m.in. gorączkę, jest osłabiony, apatyczny, kicha i kaszle, co może wskazywać na problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.