Czy leki przeciwbólowe można podawać psom i kotom?

leki dla psa

Leki z definicji mają leczyć choroby lub im zapobiegać. Przed wprowadzeniem do obrotu, substancje zostają poddawane licznym testom, które potwierdzają ich bezpieczność oraz skuteczność. Występują w dawkach tak dopasowanych, by działać u ludzi. Czy są jednak leki przeciwbólowe w domowej apteczce, które bezpiecznie można podać psom lub kotom?

Czy ludzkie leki przeciwbólowe są bezpieczne dla zwierząt?

Nie. Nie są bezpieczne. A przynajmniej zdecydowana ich większość. Konsultacja z weterynarzem to podstawa, gdy cokolwiek dzieje się ze zwierzęciem. Psy i koty inaczej niż ludzie metabolizują substancje czynne farmaceutyków. To, co dla człowieka jest lekiem dla zwierzęcia może być trucizną. Wymagają zupełnie innych dawek, dopasowanych do ich masy ciała oraz odmiennych składników. Leki u zwierzęcia szybciej wchłaniają się w przewodzie pokarmowym oraz mają dłuższy okres półtrwania. Oznacza to, że substancja dłużej utrzymuje się w organizmie. Wydłużona ekspozycja na lek to także większe obciążenie dla wątroby i innych narządów.

Zwierzętom nie wolno podawać paracetamolu ani ibuprofenu!

Co może się stać, gdy podamy zwierzęciu ludzki lek?

Panuje powszechne przekonanie, że leki bezpieczne dla kobiet ciężarnych i dzieci, nie wyrządzą szkody naszym pupilom. Niestety nic bardziej mylnego. Leki takie jak paracetamol (np. apap, etopiryna, panaprex, panadol) oraz ibuprofen (np. ibu, metafen, nurofen, mig, iburapid, ibuprex) są dostępne w aptece bez recepty. U większości osób są pierwszym wyborem w przypadku bólu czy gorączki. Jednak u zwierząt, pierwszym wyborem powinna być wizyta u weterynarza.

Im mniejsze zwierzę tym poważniejsze mogą być skutki podania ludzkiego leku. U kotów i mniejszych psów, nawet niewielka dla człowieka dawka np. ibuprofenu lub paracetamolu może doprowadzić do śmierci pupila. U kota już 1 tabletka paracetamolu 500mg może prowadzić do zgonu. W przypadku podania paracetamolu lub ibuprofenu objawy, jakie mogą wystąpić u zwierząt, w zależności od dawki, to:

  • Ostre uszkodzenie wątroby
  • Niewydolność wątroby
  • Utrata apetytu
  • Bolesność jamy brzusznej
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Owrzodzenia żołądka i jelit
  • Niewydolność nerek
  • Zatrucie
  • Śpiączka
  • Drgawki
  • Śmierć
Przeczytaj:  Jak wybrać sprzęt weterynaryjny?

Dlaczego tak się dzieje? U człowieka każdy lek metabolizowany jest w wątrobie, na skutek działania enzymów rozkładających substancję do nieszkodliwych metabolitów. Wątroba zwierząt, produkuje inne niż ludzkie enzymy, które nie są w stanie rozłożyć wszystkich substancji. Dzieje się tak m.in. w przypadku paracetamolu, który już w dawce 100mg/kg masy ciała powoduje silne zatrucie organizmu psa lub kota. Podobnie ibuprofen. Z powodu braku odpowiednich szlaków metabolicznych, po podaniu zwierzęciu, może wystąpić owrzodzenie błony śluzowej żołądka, krwotok, zaburzenia akcji serca, niewydolność nerek i wątroby.

Jeśli omyłkowo podałeś zwierzęciu nieodpowiedni lek, niezwłocznie zawieź zwierzę do kliniki weterynaryjnej.

Czy istnieją preparaty dla ludzi, które bezpiecznie można podać psu?

W aptekach dostępnych jest bardzo dużo preparatów o działaniu przeciwbólowym(aptekaolmed.pl). Zdecydowana większość jest szkodliwa dla zwierząt, natomiast metamizol, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w odpowiedniej dawce i okolicznościach, mogą być podawane psom i kotom. Wpierw należy jednak skonsultować się z weterynarzem, w celu wyliczenia odpowiedniej dawki. Należy również zachować środki ostrożności, ponieważ wiele zwierząt, w szczególności koty, ma uczulenie na pyralginę (substancja czynna: metamizol). Wyliczenie dawki jest niezmiernie istotne. Jest ona dopasowana do wagi i stanu zdrowia zwierzęcia. Nadmierna ilość może wywołać uszkodzenie nerek, prowadząc do ich trwałej niewydolności. Wśród potencjalnych przeciwwskazań zdrowotnych do podania pyralginy u psa wymienia się między innymi zaburzenia układu krążenia krwi.

Przypisy

  1. Jasiecka, A., T. Maslanka, and J. J. Jaroszewski. „Pharmacological characteristics of metamizole.” Polish journal of veterinary sciences1 (2014).
  2. Bates, Nicola. „Paracetamol poisoning.” Companion Animal10 (2016): 576-580.
  3. Cortinovis, Cristina, Fabiola Pizzo, and Francesca Caloni. „Poisoning of dogs and cats by drugs intended for human use.” The Veterinary Journal1 (2015): 52-58.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.