Czy pies może jeść orzechy? Sprawdź!

orzechy dla psa

Nagradzanie pupila smakołykiem za dobre zachowanie to końcowy etap udanego szkolenia. Jeśli jednak nie mamy w domu psiego przysmaku, sięgamy po ludzkie jedzenie, w tym orzechy. Niestety nie każde pożywienie, które jest wskazane w diecie człowieka, jest dobre dla czworonogów. Czy psy mogą jeść orzechy? I jak często można je podawać?

Orzechy dla psa – czy może je jeść?

Nie jeden właściciel czworonoga zastanawia się nad tym, jakie ludzkie przysmaki może dać swojemu pupilowi. Nie ukrywajmy, ale psie oczy potrafią nas zwodzić i jesteśmy wstanie oddać ostatni kęs własnej kolacji. Niestety nie każde ludzkie pożywienie jest odpowiednie dla pupila. Są produkty, których spożycie nawet niewielkiej ilość jest dla czworonoga niebezpieczne i wiąże się z przykrymi konsekwencjami. To, co jest zdrowe i zalecane w diecie człowieka, nie zawsze jest korzystne dla organizmu zwierząt. W związku z tym kwestia żywienia pupili jest dla wielu opiekunów zagadką. narastają niejasności i niedopowiedzenia.

Kontrowersyjną sprawą jest kwestia podawania orzechów. Powstało wiele mitów. Niektórzy uważają, że orzechy w diecie psa są zabronione. Inni traktują je jako smakołyk, którym można nagrodzić czworonoga za dobre zachowanie. Jak jest naprawdę? Czy orzechy dla psa są szkodliwe? Okazuje się, że podawanie ich w niewielkich ilościach nie szkodzi. Orzechy dla psa w małych ilościach są nawet zalecane, ponieważ stanowią bogate źródło witamin i minerałów i zawierają białko. Dzięki temu:

  • poprawiają kondycję sierści,
  • zapobiegają chorobom serca,
  • poprawiają pracę mózgu,
  • regulują poziom cukru we krwi.
Przeczytaj:  Karmienie psa podczas zabawy: najlepszy sposób zbudowania mocnej więzi?

Pamiętaj, że orzechy dla psa nie są najlepszym wyborem. Nie powinny być stałym pożywieniem, a jedynie przekąską i to rzadko podawaną. Co prawda, mają pozytywny wpływ na organizm, ale są ciężkostrawne, a w dużych ilościach mogą zaszkodzić psom. Zwłaszcza tym, które mają wrażliwy przewód pokarmowy.

Zachowaj umiar w podawaniu ich. Jeśli zdecydujesz się podać orzechy, to wybierz surowe, nie prażone, a do tego bez żadnych dodatków, takich jak sól, cukier oraz inne przyprawy, które nie są zalecane. Musisz mieć także pewność, że pies nie ma ani alergii, ani nietolerancji. Ponadto, orzechy są kaloryczne. Podawanie tego typu smakołyków może prowadzić do otyłości. Miej również na uwadze to, że orzech orzechowy nie równy.

Jedne będą szkodliwe dopiero w dużych ilościach, a niektóre np. makadamia szkodzą nawet w niewielkich ilościach. Nie można ich podawać czworonogom, nawet w małych ilościach. Do głównych objawów zatrucia orzechami zalicza się: wymioty, osłabienie, ataksję. Mogą pojawić się drgawki, a nawet dojść do hipotermii.

Czy pies może jeść orzechy włoskie?

Czy pies może jeść orzechy włoskie? Okazuje się, że jest to dość sporny temat. Orzechy włoskie są bogatym źródłem  olejów, które wykazują niekorzystne działanie na układ trawienny czworonoga.

Spożycie zbyt dużej ilości orzechów może prowadzić do osłabienia oraz dolegliwości żołądkowych, takich jak wymioty czy biegunka. Istnieje jednak druga strona medalu. Orzechy włoskie to skarbnica cennych składników mineralnych. Zawierają magnez, wapń oraz żelazo. Ponadto, regulują one procesy trawienie. W takim razie czy można podawać psu orzechy? Okazuje się, że tak, ale z umiarem i raz na jakiś czas.

Pamiętaj, że podanie kilku orzechów włoskich nie zaszkodzi pupilowi. Natomiast zbyt duża ilość może być dla niego niebezpieczna. Niestety wielu opiekunów nie stosuje się do zasad. Okazuje się, że zatrucia orzechami włoskimi to dość częsty przypadek. Absolutnie nie dawaj mu łupin orzechów włoskich, ponieważ są trujące. Uważaj, gdy je obierasz, aby nie spadły na podłogę. Za nim się zorientujesz, zwierzę zdąży zjeść.

Przeczytaj:  Przysmaki dla psów - jakie wybrać?

Czy pies może jeść orzechy laskowe?

Innym rodzajem orzechów są orzechy laskowe. Tak i włoskie stanowią bogate źródło cennych dla organizmu witamin. Zawarta w nich witamina E, korzystnie wpływa na wygląd sierści pupila. Nie brakuje w nich również składników mierzalnych m.in. potasu, miedzi, cynku, magnezu oraz żelaza, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W takim razie czy pies może jeść orzechy laskowe? Tak, ale pod kilkoma względami. Po pierwsze, podawaj je bez skorupki. Po drugie, pilnuj ilości spożywanych orzechów. Zbyt duża ilość może prowadzić do problemów zdrowotnych. Staraj się ją ograniczać do minimum. Ponadto, musisz pamiętać, że orzechy są alergenne. U niektórych psów może wystąpić alergia albo nietolerancja.

Czy pies może jeść migdały?

Migdały to niezwykle cenne źródło zdrowych tłuszczów, błonnika, białka, a także witamin m.in. E, B1, B12, kwas foliowy oraz minerałów, w tym żelaza, cynku oraz magnezy. Niestety ze względu na sporą zawartość tłuszczu, nie są zalecane w dużych ilościach psom. Mogą prowadzić do otyłości, a także problemów zdrowotnych. Czy pies może jeść migdały? Podobnie, jak w przypadku orzechów włoskich i laskowych, można je podawać w ograniczonych ilościach. Warto dodać, że migdały nie są lekkostrawne. Ogranicz ich serwowanie pupilowi. Na rynku dostępne są lepsze przekąski.

Czy pies może jeść orzeszki ziemne?

Natomiast bezpieczne jest podawanie masła orzechowego. Ten kuszący smakołyk powstaje z rozdrobnionych orzeszków ziemnych. Jeśli chcesz mu podać taki przysmak, wybieraj masła. które w składzie maja tylko orzeszki arachidowe. Sól jest zbędna. W takiej formie orzechy te nie powinny powodować problemów żołądkowych ani zatruć. Jeśli jednak twój pupil ma alergię na orzeszki lub nietolerancję, to pod żadnym pozorem niewolno mu podawać ich! Nawet w postaci masła orzechowego.

Przeczytaj:  Tort urodzinowy dla psa - tort mięsny czy warzywny?

Czy pies może jeść pistacje?

Orzechy pistacjowe zawierają cenne witaminy i minerały. Znajdziemy w nich magnez, żelazo, miedź, potas, cynk, witaminę A, C, E, B1, B2 oraz B6. Można je podawać, ale tylko i wyłącznie w małych ilościach, a nie jako stały posiłek. Podobnie jak w przypadku orzechów włoskich czy laskowych, należy podawać je bez skorupki. Jeśli zdecydujesz się podać je swojemu pupilowi, niech to będą orzechy pistacjowe niesolone. Sól jest niewskazana w diecie czworonogów i należy jej unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.