Czy pies może jeść pomidory?

czy-pies-moze-jesc-pomidory

Czy pies może jeść pomidory? Co do zasady, odradza się podawać psu jedzenie ze stołu domowników, choć w praktyce okazuje się to bardzo trudne, kiedy pupil patrzy na swojego opiekuna błagalnym wzrokiem. Często bez zastanowienia, rzucamy zwierzęciu kawałeczek kanapki, nie myśląc o tym, czy jej składniki mogą psu zaszkodzić.

Część żywności spożywanej przez człowieka ma korzystny wpływ również na organizm czworonoga i od czasu do czasu, w niewielkich ilościach, warto takimi produktami wzbogacić jego dietę. Jak jest w przypadku soczystych, czerwonych pomidorów? Czy pies może jeść pomidory?

Co zawierają pomidory?

Aby wiedzieć, czy pomidor dla psa to owoc zakazany, czy zdrowa przekąska, należy przyjrzeć się bliżej jego zawartości.

Pomidor jest  warzywem niskokalorycznym, nieobciążającym nadmiernie układu trawiennego. Zawiera duże ilości wody, witamin: C, E i K oraz minerałów, w tym zwłaszcza potasu. Substancje te oddziałują korzystnie na organizm człowieka.

Mogą też wzbogacić dietę psa o cenne mikroelementy. Warto pamiętać, że nie są one w psim jadłospisie niezbędne. Więcej korzyści przynoszą człowiekowi, jednak jeśli pupil bardzo je lubi, można rozważyć włączenie ich do jego diety.

Pomidory zalicza się do rodziny warzyw psiankowatych, co oznacza, że zawiera też takie substancje szkodliwe, jak glikoalkaloidy, w tym:

  • tomatynę,
  • niewielkie ilości solaniny (dotyczy głównie pomidorów zielonych, niedojrzałych).

Solanina znajduje się w zielonych częściach rośliny, czyli w łodygach i liściach pomidora. Należy pamiętać o tym, że substancja ta w dużych ilościach jest bardzo szkodliwa dla psów, a ponieważ zawierają ją także pomidory zielone, nie wolno podawać ich zwierzęciu. Nie można też pozwalać psu, aby gryzł łodygi lub liście pomidorów.

Przeczytaj:  Suczka czy pies? - jak rozpoznać płeć szczeniaka

Jeśli więc zastanawiamy się, czy psy mogą jeść pomidory, pod uwagę bierzemy wyłącznie owoc rośliny i to tylko ten, który jest w pełni dojrzały. Psom nie wolno jeść niedojrzałych części pomidora ani jego zielonych części, czyli chociażby szypułki.

Spożycie dużych ilości szkodliwego glikoalkaloidu, czyli tomatyny i solaniny, prowadzi do nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego psa.

Czym grozi podawanie psu niedojrzałych pomidorów?

Pomidory dla psa powinny być w pełni dojrzałe. Jeśli pupil zje większe ilości niedojrzałych pomidorów lub zielone części rośliny, mogą wystąpić u niego takie objawy zatrucia jak:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • dezorientacja,
  • depresja,
  • senność,
  • utrata koordynacji ruchowej,
  • wolniejsze bicie serca,
  • drżenie mięśni,
  • rozszerzone źrenice,
  • napady padaczkowe.

Do zatrucia pomidorami u psów dochodzi rzadko, niemniej jednak po ich spożyciu warto zwierzę obserwować. Jeśli symptomy wystąpią, z psem należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Leczenie nie jest w tym przypadku szczególnie skomplikowane, a rokowania u zatrutych psów są ogólnie dobre.

Czy psy mogą jeść pomidory?

Jak zatem brzmi odpowiedź na pytanie: czy pies może jeść pomidora? Przyjmuje się, że jeśli jest to pomidor dojrzały i pozbawiony zielonych elementów, będzie dla zwierzęcia nietoksyczny. Przed podaniem warto upewnić się, że warzywo jest świeże i dokładnie je umyć. Można też pokroić je na cząstki.

Co ciekawe, psy mogą spożywać również sosy pomidorowe, o ile są przyrządzone bez przypraw. To również korzystne wzbogacenie psiej diety, ponieważ w trakcie obróbki cieplnej w pomidorach wytwarza się likopen – silny przeciwutleniacz, który chroni komórki organizmu przed starzeniem się i rozwojem nowotworów.

Podając psu pomidory, warto ograniczać zarówno ich ilość, jak i częstotliwość spożywania takiego produktu. W końcu zwierzę jest przede wszystkim mięsożercą – warzywa nie powinny przekraczać kilku procent udziału w codziennym jadłospisie.

Przeczytaj:  Pies trzepie uszami lub głową. Sprawdź dlaczego!

Jeśli zaś chodzi o samą uprawę pomidorów w przydomowym ogrodzie, należy zachować szczególną ostrożność i dobrze zabezpieczyć uprawy przed zasięgiem czworonoga – posadzić krzaki za ogrodzeniem lub w foliaku.

Podobne zasady dotyczą kompostowania łodyg i liści pomidorów. Jeżeli wiemy, że pies bardzo lubi smak pomidorów, należy zabezpieczyć przed nim również świeże składniki kompostu.

Czy można podawać psu pizzę lub spaghetti?

Pies może wykazywać zainteresowanie nie tylko świeżymi pomidorami, ale również tymi na pizzy czy w sosie pomidorowym do spaghetti. Sosy, zupy, soki czy ketchupy nie zawsze są jednak odpowiednią przekąską dla zwierzaka, ponieważ zawierają sól, cukier, przyprawy i sztuczne aromaty.

Podczas gdy niewielkie ilości dojrzałych pomidorów nie tylko nie szkodzą psu, lecz dodatkowo wzbogacą jego dietę o składniki odżywcze, już przetworzone, gotowe produkty spożywcze na bazie pomidorów powinny pozostać jednak poza zasięgiem czworonoga.

Podsumowując: pies może jeść pomidory każdej odmiany, o ile są one w pełni dojrzałe. Warzywo zawiera wtedy śladowe, niegroźne ilości substancji toksycznych, ale nie stwarzają one niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Pomidor włączony do psiej diety dostarczy jego organizmowi witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika. Nadal nie warto jednak przesadzać z jego ilością w jadłospisie. Bezwzględnie unikać należy zaś podawania psu pomidorów niedojrzałych i wszelkich zielonych części rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.