Żywienie psów opiera się na podawaniu gotowej, pełnowartościowej karmy suchej lub mokrej. Jednak wielu opiekunów decyduje się na samodzielne karmienie psa surowym mięsem, profesjonalnie nazywane dietą BARF. Jakie surowe mięso dla psów warto wybrać?
Czy pies może jeść surowe mięso?
Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się, czy pies może jeść surowe mięso. A to wszystko dlatego, że na ten temat od wielu lat toczą się dyskusje wśród psich dietetyków oraz specjalistów od żywienia. Karmienie psa surowym mięsem nadal jest kontrowersyjnym tematem. Teoretycznie pies może spożywać surowe mięso. Niestety w praktyce nie jest to takie proste, jakby się wydawało. Pomimo tego, z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się karmić swojego pupila dietą BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food. BARF to jeden ze sposobów żywienia czworonogów, który polega podawaniu surowego mięsa.
Wyklucza ona spożywanie mięsa gotowanego, pieczonego i smażonego, ponieważ wysoka temperatura neutralizuje niektóre witaminy, co w efekcie przekłada się na niższą wartość biologiczną. Do tego stosuje się odpowiednią suplementację, aby zwierzę otrzymało prawidłowo zbilansowany posiłek. Warto zaznaczyć, że mięso, w tym surowe, jest doskonałym źródłem białka, które odgrywa niezwykle ważną rolę w diecie czworonogów.
Psy bardzo dobrze trafią i przyswajają surowe mięso. Poza tym dieta oparta na surowiźnie ma pozytywny wpływ na zęby i dziąsła i jest dobrym wyborem dla czworonogów z alergią na zboża. Co więcej, sprawdza się u psów z otyłością, ponieważ jest bogata w białko, a jednocześnie uboga w węglowodany. Karmienie psa surowym mięsem zaleca się także w przypadku czworonogów, u których stwierdzono cukrzycę.
Surowe mięso dla psa – czy jest wskazane?
Surowe mięso dla psów jest jak najbardziej wskazane. Dieta BARF niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim mięso jest bogatym źródłem białka oraz tłuszczy, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu czworonoga. Warto dodać, że dieta bar to nie tylko karmienie psów surowym mięsem, ale również podawanie kości. Należy jednak wiedzieć, jak je przygotować, aby nie wyrządzić krzywdy pupilowi.
Przede wszystkim kości, szczególnie drobiowych, nie wolno poddawać obróbce termicznej. W wyniku wysokiej temperatury stają się miękkie, a tym samym niebezpieczne dla pupila. Łatwo się łamią, a dodatkowo kruszą. Mogą być przyczyną zadławienia, skaleczenia w podniebieniu, a nawet i perforacji jelit albo żołądka. Najlepiej podawać kości okolone mięśniami. W takiej postaci są atrakcyjnym przysmakiem dla czworonogów, czyszczą zęby, ćwiczą mięśnie szczę i oczywiście dostarczają niezbędnych składników ożywczych.
Zanim jednak zdecydujesz się na dietę BARF, musisz nauczyć się odpowiednio komponować posiłki, które należy dostosować do masy ciała, wieku, stopnia aktywności, stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb czworonoga. Karmienie psa surowym mięsem wymaga sporej wiedzy, konsekwencji, a także zaangażowania i czasu na systematyczne przygotowywanie posiłków. Do zalet diety BARF zalicza się przede wszystkim:
- brak konserwantów, aromatów i sztucznych barwników – karmienie psa surowym mięsem polega na podawaniu czworonogowi świeżych produktów. W ich składzie nie znajdziesz żadnych konserwantów, sztucznych barwników ani aromatów. Produkty te z natury mają atrakcyjny dla zwierzęcia smak oraz zapach. W związku z tym nie wymagają sztucznych aromatów,
- znane pochodzenie – niewątpliwą zaletą diety BARF jest znajomość pochodzenia oraz składu pożywienia. To niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku psów alergików i z nietolerancją pokarmową,
- lepsza strawność – surowe mięso dla psów wykazuje o wiele lepszą strawność niż gotowe karmy niskiej jakości,
- korzystnie wpływa na uzębienie – dzięki żuciu twardych kawałków mięsa, a także kości, wzmacniają się tkanki przyzębia. Ponadto, żucie oczyszcza zęby czworonoga,
- bogate źródło białka – zarówno mięso, jak i kości oraz chrząstki są bogatym źródłem białka, będącego niezbędnym elementem budulcowym w organizmie czworonoga.
Karmienie psa surowym mięsem a agresja
Na przestrzeni lat dieta BARF zyskała zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Do dziś toczą się debaty nad tym, czy BARF rzeczywiście ma rację bytu i jest odpowiednią formą karmienia psów. Niektórzy uważają, że podawanie czworonożnym przyjaciołom surowego mięsa, powoduje agresję.
Nic bardziej mylnego! Psy z natury są drapieżnikami, a o ich zachowaniu nie decyduje żadna dieta, a ich wychowanie przez opiekuna. Wszelkie niepożądane zachowania są wynikiem przede wszystkim problemów behawioralnych, a także źle przeprowadzonej socjalizacji czworonoga. Nie bez znaczenia jest również rasa czworonoga.
Niektóre rasy są bardziej przyjazne, inne mają potrzebę dominacji, co wynika z procesu powstawania konkretnej rasy. Karmienie psa surowym mięsem wcale nie powoduje agresji u niego. Co więcej, behawioryści twierdzą, że duża zawartość tryptofany w mięsie, stabilizuje psychikę. Ponadto, BARF nie ma wpływu na instynkt łowiecki czworonoga.