Czy pies może jeść truskawki SPRAWDŹ!

czy-pies-moze-jesc-truskawki

Czy pies może jeść truskawki? Każdy pies jest tak zwanym względnym mięsożercą. Jego układ pokarmowy jest więc skonstruowany tak, aby najwydajniej pobierać składniki odżywcze i energię z mięsa czy podrobów. W psiej diecie mogą pojawić się jednak również niektóre owoce i warzywa, będące dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Zatem czy pies może jeść truskawki?

Karmienie psów

Jak zostało wspomniane, pies jest względnym mięsożercą. Podstawą psiej diety powinno pozostawać więc mięso. W przypadku czworonogów stosuje się tak zwaną dietę BARF, czyli Bones And Raw Food – kości i surowe jedzenie. Taka dieta uznawana jest za najbardziej naturalną i najzdrowszą dla psów.

Dawka mięsa w takim jadłospisie to aż 80% całego jedzenia przyjmowanego przez zwierzę. W programie żywieniowym psa jest jednak miejsce również na owoce, które nie powinny przekraczać 4% posiłków.

Psy potrzebują przede wszystkim białka oraz tłuszczu. Radzą sobie również z przyswajaniem niektórych warzyw i owoców, będących źródłem witamin i minerałów.

Warto pamiętać przy tym, że nie każde warzywo lub owoc będą dla psa bezpieczne i zdrowe, dlatego, zanim właściciel poda zwierzęciu konkretną odmianę, powinien sprawdzić, co w swoim składzie zawiera dany owoc lub warzywo. Jak to wygląda w przypadku truskawek – czy psy mogą jeść truskawki?

Co zawierają truskawki?

Zanim właściciel czworonoga znajdzie odpowiedź na pytanie: „czy pies może truskawki?”, powinien zastanowić się, czy taki produkt będzie korzystnym składnikiem diety jego pupila. Co warto wiedzieć więc o truskawkach? czy zawierają cenne witaminy?

Truskawki w 90% składają się z wody. Mają niski indeks glikemiczny. Zawierają duże ilości witaminy C, potasu, magnezu (magnez wspomaga napięcie mięśniowe i pomaga przy właściwej pracy mózgu czworonoga), wapnia i fosforu. Są to minerały, które:

  • wspomagają pracę układu krwionośnego, serca i nerek,
  • wpływają korzystnie na układ nerwowy,
  • wspomagają napięcie mięśniowe,
  • wpływają korzystnie na pracę mózgu,
  • są niezbędne dla prawidłowego wzrostu kości i zębów.
Przeczytaj:  Chudy pies - jak rozpoznać czy pies jest wychudzony?

Poza tym, w truskawkach obecne są pektyny i kwasy organiczne, które pobudzają i poprawiają pracę jelit. Truskawki dla psa mogą być bardzo cennym składnikiem diety, ale większość swojego zapotrzebowania na zawarte w nich substancje zwierzę zaspokoi poprzez spożywanie mięsa i produktów odzwierzęcych, jak jajka czy nabiał.

Krótko mówiąc, odpowiedź na pytanie: „czy psy mogą truskawki?” jest twierdząca, ale jednocześnie warto pamiętać, że dojrzałe owoce nie są w diecie psa – niezbędne, a niekiedy mogą okazać się wręcz szkodliwe, szczególnie w przypadku młodych psów.

Na co uważać podając psu truskawki?

Truskawki są zdrowe nie tylko dla ludzi, ale i dla psów. Zawierają cenną witaminę C, witaminy z grupy B, błonnik i wiele innych istotnych mikro- oraz makroelementów. W ograniczonej ilości można podawać je zwierzęciu, pamiętając o kilku istotnych zasadach:

  1. Truskawki, ani inne owoce czy warzywa, nie mogą zastępować posiłków mięsnych. Zatem te jedne z najbardziej lubianych owoców (naprawdę piękne, pachnące i czerwone owoce) można podawać tylko w roli dodatku.
  2. Po podaniu psu truskawek należy obserwować reakcję organizmu na nowy produkt.
  3. Biegunka po truskawkach, zaparcia, łysienie czy inne niepokojące oznaki wskazują na alergię. Jeśli ustalimy, że pies jest uczulony na truskawki, należy wykluczyć je z diety czworonoga.

Jak podawać truskawki psu?

Wiedząc, że pies, który nie jest uczulony, może jeść truskawki, warto sprawdzić jeszcze, jak należy mu je podawać.

Po pierwsze, trzeba robić to w niewielkich ilościach, ponieważ spożycie dużej ilości truskawek w ciągu dnia może wywołać biegunkę i ból brzucha.

Po drugie określoną liczbę truskawek dziennie najlepiej podać psu w stanie surowym, ponieważ wtedy owoce zawierają w sobie najwięcej cennych składników odżywczych. Truskawki warto pokroić wcześniej na kawałki, zwłaszcza jeśli piesek stracił zęby.

Przeczytaj:  Jak długo goi się rana po kastracji psa?

W trakcie upałów, truskawki dla psa można nawet zamrozić i zmiksować. Taki mus będzie idealną przekąską na gorące dni lata. Nie zastąpi jednak świeżej, chłodnej wody i zacienionego miejsca do wypoczynku.

Jeśli właściciel psa zdecyduje się samodzielnie włączyć truskawki do jego diety, powinien wystrzegać się stosowania ich w deserach.

Chociaż owoce te świetnie smakują w ciastach, drożdżówkach czy galaretkach, dodane do słodkiej przekąski staną się źródłem niebezpiecznie dużej ilości cukru, szkodliwego dla psów.

Jakie owoce może, a jakich nie może jeść pies?

Wielu właścicieli czworonogów często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne dla psa może być „jedzenie ze stołu”. Podając zwierzęciu resztki z posiłków domowników, należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli chodzi o owoce, część z nich jest całkowicie zakazana. Awokado i winogrona są dla psów wręcz toksyczne – prowadzą do zatrucia i śmierci.

Za bezpieczne dla psów owoce uznaje się jabłka, gruszki, banany, jagody i maliny, a także arbuzy i melony bez pestek, które również bywają toksyczne. Wszystkie te owoce można dodawać w niewielkich ilościach do posiłków psa, tak samo jak truskawki.

Świetnie spisują się mniejsze kawałki, aby pies się nimi nie zadławił, gdyż nie jest przyzwyczajony do konsystencji owoców.

Również w ich przypadku należy uważnie obserwować zwierzę pod kątem wystąpienia ewentualnej reakcji alergicznej. Lepiej nie mieszać więc różnych owoców, aby łatwiej móc wskazać, który gatunek wywołał alergię.

Korzystnie będzie więc włączać owoce do diety pojedynczo, jako niewielki dodatek do posiłków (czyli w ramach przekąski) w kilkudniowych odstępach czasu, by móc sprawdzić, czy pozytywnie wpływają na naszego pupila, czy raczej sprawiają mu trudności…

Kilka słów na koniec

Czy pies może jeść truskawki? czy może jeść czereśnie? czy może jeść winogrona? jeść borówki lub inne owocowe przekąski? czy te owoce będą dla psa smaczną przekąską? i w końcu czy mają one jakieś właściwości odżywcze i będą cennym źródłem witamin?

Przeczytaj:  Czym i jak karmić psa, aby był zdrowy?

Odpowiedź na te kilka pytań można skwitować w następujący sposób: to zależy. Spożywanie tego typu produktów może wywołać u naszego psa silne zatrucie lub inne komplikacje. Generalnie po podaniu psu owoców w niedużej ilości należy obserwować jego reakcję.

Musisz jednak pamiętać, że psy są mięsożercami, a podstawą ich diety powinno być białko pochodzenia zwierzęcego, a posiłki tego typu powinny mieć konsystencję mokrej karmy, oczywiście psu można także podawać suchą karmę. Pies może jeść różne rodzaje karm na przemian.

A jakich owoców pies nie może jeść definitywnie? z pewnością będą to owoce cytrusowe, winogrona, awokado i wszelkie owoce, które posiadają pestki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.