Odpowiednio zbilansowana dieta pupila zapewni mu zdrowie oraz dobre samopoczucie na długie lata. Psy potrzebują produktów, które bogate są w witaminy i minerały, a także zawierają białko. Nieodłącznym elementem ich diety jest mięso. Które jest najlepsze? I czy pies może jeść wieprzowinę?
Wieprzowina – co zawiera?
Wieprzowina jest gatunkiem mięsa, pochodzącym ze świni domowej. Ze względu na różne klasy, zawiera od 15% do 45% tłuszczu. Co więcej, tłuszcz wieprzowy to w 50% kwasy nienasycone, z czego od 7% do 14% stanowią kwasy wielonienasycone. W praktyce oznacza to, że tłuszcz ten bogaty jest w szkodliwy cholesterol. Zbyt duże ilości cholesterolu prowadzą do chorób serca oraz zmian miażdżycowych u człowieka.
Dlatego dietetycy zalecają ograniczenie spożywania wieprzowiny do minimum. Natomiast spożywanie mięsa na surowo, niesie za sobą ryzyko zakażenia się włośnicą. Z drugiej strony mięso wieprzowe jest bogatym źródłem aminokwasów, minerałów, w tym łatwo przyswajalnego żelaza, a także witamin A, D, B6, B12 oraz PP.
Czy pies może jeść wieprzowinę?
Wieprzowina to rodzaj mięsa, który nie cieszy się dobrą opinią wśród ludzi. Wiele osób ogranicza ten rodzaj mięsa, a nawet całkowicie rezygnuje. A co z dietą czworonogów? Czy wieprzowina jest odpowiednia dla psa. A może zwierzęta również powinny jej unikać? Wielu właścicieli uważa, ze wieprzowina dla psa jest dla niego tak samo niezdrowa, jak i dla człowieka.
W związku z tym ograniczają podawanie jej pupilowi. Jednak, gdy spojrzysz na skład karmy suchej lub mokrej, czy też smakołyków, zobaczysz, że w składzie znajduje się wieprzowina. Podawanie pupilowi mięsa wieprzowego wcale nie naraża go na miażdżycę, ponieważ czworonogi na nią nie chorują. Wysoka zawartość cholesterolu nie ma dla psów znaczenia. Co więcej, w mięsie wieprzowym znajduje się kwas arachidonowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Także podawanie mięsa wieprzowego, jak i innych rodzajów, jest zdrowym dodatkiem w diecie czworonoga.
Pamiętaj jednak, aby mięso wieprzowe było odpowiednio przygotowane. Koniecznie poddaj je obróbce termicznej, a następnie podziel na kawałki. Zrezygnuj z wszelkich przypraw, z których sam korzystasz. Psy nie mogą jeść wszystkich przypraw m.in. czosnku. Nie podawaj mu również swojego kotleta z mięsa wieprzowego.
Wieprzowina dla psa – czy jest szkodliwa?
Psy z natury są mięsożercami. I choć zostały one udomowione, to nadal są one drapieżnikami. Oznacza to, że ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia mięsa, kości, podrobów oraz skóry. Mięso w diecie czworonoga odgrywa bardzo ważną rolę i nie należy go ograniczać. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się karmienie metodą BARF, z angielskiego Bones And Raw Food.
Skrót ten oznacza dosłownie kości i surowe jedzenie, a metoda polega na podawaniu pupilowi surowego mięsa. Pamiętaj jednak, że nie każde mięso nadaje się do spożycia bez wcześniejszej obróbki termicznej. Przykład stanowi mięso wieprzowe. Surowa wieprzowina dla psa, tak samo jak dla człowieka, jest niewskazana, ponieważ może dojść do zarażenia włośnicą. Jednak to nie wszystko. Pasożyty powodują ból, biegunkę, wymioty oraz inne skutki uboczne.
Świnie domowe dodatkowo przenoszą wściekliznę rzekomą, zwaną chorobą Aujeszkiego. O ile choroba ta jest nieszkodliwa dla ludzi, o tyle może prowadzić do śmierci czworonoga. Największe ryzyko występuje przy podawaniu pupilowi mięsa, które pochodzi z niepewnego źródła, ponieważ nie są one badanie. Co więcej, nieświeże mięso może powodować zatrucia. A także salmonellę. Dlatego jeśli nie masz pewności, że kupiona przez Ciebie wieprzowina jest bezpieczna, nie podawaj jej na surowo. Lepiej ugotuj. Nie warto ryzykować, bo konsekwencje mogą być naprawdę przykre.