Czy pies musi spać w legowisku?

Czy pies musi spać w legowisku

Każdy pies instynktownie szuka dla siebie najwygodniejszego i najbezpieczniejszego miejsca do spania. Często, jeśli opiekun nie zapewni mu odpowiedniego legowiska, tym miejscem okazuje się łóżko właściciela, kanapa bądź fotel w salonie.

Niestety z wielu powodów nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie ani dla psa, ani dla domowników. Powstaje więc pytanie, czy pies powinien mieć własne legowisko?

Dlaczego pies potrzebuje legowiska?

Wiele osób zastanawia się, czy pies musi spać w legowisku? Zwłaszcza początkowo, kiedy pupil jest małym, puchatym szczeniaczkiem, domownicy zapraszają go do swoich łóżek i śpią, przytulając się do swojego nowego najlepszego przyjaciela. Zwierzę szybko jednak dorasta, zajmuje coraz więcej miejsca, a także sprawia, że łóżko domownika przestaje być odpowiednio czyste i higieniczne. 

Należy wiedzieć, że pies potrzebuje własnego miejsca, nie tylko ze względów higienicznych.

  1. Po pierwsze, własne legowisko jest dla niego wygodniejsze. Nie każdy psiak odpoczywa dobrze na miękkim podłożu. Część czworonogów woli posłanie puszyste i sprężyste, podczas gdy innym lepiej wypoczywa się na legowisku twardszym. Może okazać się zatem, że zwierzę nie potrzebuje specjalnego legowiska, a jedynie dywanika – najważniejsze, że będzie to dla niego własne miejsce, w którym może liczyć na ciszę i spokój. 
  2. Po drugie, posłanie dla psa jest miejscem, które ma dawać poczucie bezpieczeństwa. To właśnie na legowisku pupil może nie tylko odpocząć po wyczerpującym spacerze, ale również wyciszyć się, kiedy jest pobudzony. Odpowiednie posłanie, które daje wrażenie otulenia, z powodzeniem zastąpi sen z opiekunem w jego łóżku. 
  3. Po trzecie, legowisko jest miejscem do obserwacji. To, w jakim miejscu znajduje się posłanie dla psa, ma ogromne znaczenie. Wiele osób, chcąc zapewnić zwierzakowi spokój i ciszę, wciska legowisko z odległy kąt, nie rozumiejąc, dlaczego pies nie chce zaakceptować takiego miejsca. Odizolowanie zwierzęcia od domowników nie jest dobrym rozwiązaniem.
Przeczytaj:  Jak wyczesać psa? Sprawdzone sposoby

Z miejsca, w którym psiak odpoczywa, powinien móc również obserwować swoich właścicieli podczas codziennych czynności. Z tego względu często najlepszym pomysłem jest ustawienie w mieszkaniu kilku legowisk w różnych miejscach.

Zatem gdzie psy powinny spać w nocy? Należy pamiętać, że nawet dorosły pies – przesypia w ciągu dnia i nocy nawet kilkanaście godzin na dobę. Oznacza to, że jego miejsce do spania powinno być odpowiednie zarówno do nocnego wypoczynku, jak i do drzemania w ciągu dnia. Wybór właściwej lokalizacji nie jest więc zbyt łatwy.

Warto obserwować zwierzę i poznawać jego nawyki. Czy pies unosi i opiera głowę w trakcie snu? Czy lubi „zagrzebać” się pod materiałem, aby czuć się w pełni chronionym? Na tej podstawie można dobrać zarówno odpowiedni kształt (rodzaj) legowiska, jak i najlepszą dla niego lokalizację i ułatwić odpoczynek czworonoga jak tylko się da….

Jak dobrać legowisko dla psa?

Wiedząc, że pies powinien spać we własnym legowisku, warto zastanowić się także nad tym, jakie kryteria takie posłanie powinno spełniać. Jak zostało wspomniane, istnieje kilka rodzajów legowisk, w tym między innymi:

  • legowisko typu budka,
  • legowisko typu ponton,
  • kanapa dla psa,
  • psie posłanie,
  • legowisko dla psa na nóżkach,
  • poducha dla psa.

Jeśli zwierzę szuka podparcia dla głowy, najlepiej sprawdzi się dla niego posłanie z wyższymi rantami. Jeśli zaś piesek lubi ukrywać się w „norce”, dobrym rozwiązaniem będzie zakup legowiska z daszkiem.

Właściwy dobór odpowiedniego legowiska nie tylko zapewni psu właściwy komfort wypoczynku, ale również pomoże zachęcić go do spania we własnym posłaniu. Przy wyborze należy kierować się zatem również wielkością zwierzaka.

Legowisko musi dawać poczucie bezpieczeństwa, ale i swobody. Czasem pies śpi w nim zwinięty w kulkę, innym razem wyciąga się wygodnie, zajmując znacznie więcej miejsca. Posłanie musi być więc nieco większe od wielkości psa, o około 20 do 30 cm. 

Przeczytaj:  Pchły u psa - jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na pchły u psa

Warto wziąć pod uwagę także inne kwestie, takie jak rodzaj materiału czy rodzaj wypełnienia. Dla psów alergików należy wybierać produkty antyalergiczne i łatwe w czyszczeniu. Najbardziej praktyczne będą posłania, które posiadają zdejmowany do prania pokrowiec. 

Nauka spania w legowisku

Co zrobić, żeby pies spał w legowisku? To pytanie, które nierzadko zadaje sobie zarówno właściciel młodego szczeniaka, jak i dorosłego psa. Jak łatwo się domyślić, w pierwszym przypadku proces ten będzie o wiele łatwiejszy. Niezależnie jednak od tego, czy uczymy spania w legowisku psa młodego, czy dorosłego, najważniejsze będzie zachowanie spokoju, cierpliwości i konsekwencji. 

Odpowiedź na pytanie, jak nauczyć psa spania w legowisku sprowadza się do nieustępliwego odsyłania pupila do własnego posłania. Jeśli zwierzę próbuje wejść na fotel czy na łóżko, należy stanowczo zabronić mu tego i spokojnie odprowadzić je do swojego legowiska. Za wykonanie polecenia, psa warto nagrodzić.

Chcąc nauczyć psa spać w legowisku, nie można natomiast pozwolić sobie na wyjątki, nawet wtedy, kiedy pies czuje się gorzej w danym dniu, lub gdy to opiekun pragnie odpocząć w towarzystwie psiaka na swoim łóżku czy sofie. Wysyłanie takich sprzecznych komunikatów sprawi, że pies będzie zagubiony i zdezorientowany. 

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak przekonać psa do spania na legowisku, należy unikać także silnych emocji. Bezwzględnie nie wolno na zwierzę krzyczeć czy wypowiadać komend w sposób agresywny. Takie zachowanie sprawi, że leżenie w legowisku zwierzę skojarzy z karą za nieodpowiednie według opiekuna zachowanie. Tymczasem kluczem do sukcesu jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń z legowiskiem, które ma być przecież miejscem bezpiecznym, sprzyjającym wypoczynkowi. 

Wsparciem w nauce spania we własnym legowisku może być także stosowanie systemu nagród. Po pierwsze, na posłaniu opiekun może układać ulubione zabawki i przekąski psa. Po drugie, widząc, że pies położył się na legowisku, właściciel może nagrodzić jego zachowanie smakołykiem, pochwałą i głaskaniem.

Przeczytaj:  Penis psa - kompedium wiedzy

W taki sposób zwierzę szybko zrozumie, że jest to pożądane przez opiekuna postępowanie. Zbuduje także pozytywne skojarzenia z legowiskiem, które uzna za własny kąt, w którym może liczyć na spokój i ciszę. 

Warto też wprowadzić do życia komendę: „Na miejsce!”. Gdy skłonisz psa do położenia się w legowisku, wypowiedz komendę „na miejsce”, aby pies skojarzył sobie tę komendę z leżeniem na legowisku. Następnie gdy utrwalimy tę komendę, wykonujemy dalsze kroki w postaci wypowiadania tej komendy, gdy pies znajduje się blisko legowiska.

Z biegiem czasu zwiększamy dystans psa do legowiska, nakazując mu położyć się w nim. Za każdym razem gdy pies usiądzie lub położy się w legowisku – nagradzaj psa przysmakiem!

Dlaczego pies unika legowiska?

Co w przypadku, kiedy pomimo wszelkich starań, pies usilnie łamie zasady i nie chce leżeć w legowisku, a przegoniony z kanapy czy łóżka, układa się na przykład na wycieraczce? Takie zachowanie może sugerować, że wybrane dla niego miękkie legowisko jest nieodpowiednie lub znajduje się w niewłaściwym miejscu.

Warto zatem obserwować zwierzę i spróbować przełożyć posłanie w miejsce oddalone od drzwi i okien, ale nie odizolowane od przestrzeni, w której domownicy przebywają najczęściej. 

Należy uważać także na kwestie związane z pielęgnacją legowiska. Jeśli opiekun po zakupie wypierze je za pomocą tradycyjnych proszków do prania lub – co gorsza – wypłucze w płynie do płukania dla ładnego zapachu, może skutecznie odstraszyć od posłania swojego pupila, a nawet mu zaszkodzić – detergenty mają drażniący dla psów zapach i mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Psie akcesoria najlepiej jedynie wietrzyć, odkurzać i co jakiś czas prać za pomocą dedykowanych preparatów lub bardzo łagodnych, na przykład ekologicznych, środków piorących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.