Czym karmić psa? Karma sucha, mokra i domowa

pies-przy-misce-opt

Czym karmić psa? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel czworonoga. Przede wszystkim sposób żywienia powinien zostać odpowiednio dobrany do zwierzęcych uwarunkowań, czyli do: wielkości, wieku, wagi, towarzyszących schorzeń, poziomu aktywności w ciągu dnia. Współcześnie na rynku dostępne są różnorodne rodzaje karm komercyjnych pod postacią suchą lub mokrą. Możemy również zdecydować się również na żywienie domowe i samodzielnie przyrządzać posiłki.

Karmy komercyjne

Właściwy dobór karmy odkrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji zwierzęcego organizmu. Najważniejsze jest, aby odpowiednio zbilansować makroskładniki oraz witaminy i minerały – tak, aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych. Warto podkreślić, że psy należą do grona mięsożernych czworonogów, czyli do prawidłowego rozwoju potrzebują białka pochodzenia zwierzęcego. Chcąc podawać pupilowi wyłącznie białko pod postacią roślinną, musimy zadbać o dodatkową suplementację.

Karmy komercyjne powinny odznaczać się jak najwyższą zawartością mięsa i naturalnym składem. Tym wymaganiom odpowiadają tak zwane karmy premium, w których nie znajdziemy mączki mięsnej, skór zwierzęcych czy mięsa mięśniowego. Jak podkreśla dystrybutor karmy Optimanova, holistyczne karmy klasy super premium zawierają minimum 65% mięsa obrabianego wyłącznie w niskich temperaturach. Dzięki temu mamy pewność, że nas pies otrzymuje pełnowartościowe białko, a my pomagamy w utrzymaniu zdrowia.

Serwując pupilowi karmy komercyjne, pamiętajmy o tym, aby nie dokarmiać go resztkami po naszych rodzinnych posiłkach. Właściciele najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że pozostałości z obiadu mogą zaszkodzić zwierzęciu. Dzieje się tak ze względu na to, nasze dania zawierają sól i inne przyprawy, a także są bardziej kaloryczne. To właśnie dzięki zawartości przypraw i konserwantów możemy doprowadzić do tego, że nasz pupil nie będzie chciał konsumować karmy zwierzęcej ze względu na inny smak i przeświadczenie, że i tak podzielimy się z nim ludzką potrawą.

Przeczytaj:  Ranking karm dla psów - wybierz najlepszą karmę dla swojego psa!

mlody-pies-opt

Karma sucha i karma mokra

W żywieniu psa możemy zastosować model łączony (karma sucha i karma mokra), a także osobno podawać karmę suchą lub mokrą.

Dawniej to właśnie sucha karma była najczęściej serwowana naszym czworonożnym przyjaciołom, głównie ze względu na łatwe dostosowanie porcji żywieniowej, bezproblemowe przechowywanie oraz różnorodność smaków i składów. Na rynku dostępne są karmy specjalistyczne, które odpowiadają na indywidualne potrzeby zwierzęcia, m.in. na jego aktywność, problemy zdrowotne czy nietolerancje pokarmowe.

Warto zwrócić uwagę na to, że struktura suchej karmy w naturalny sposób pomaga zwierzęciu zwalczyć odkładający się kamień nazębny, który może doprowadzić nawet do rozwoju paradontozy. Podczas przegryzania twardych kawałków dochodzi do mechanicznego oczyszczania zębów – ten proces nie zachodzi natomiast w czasie spożywania karmy mokrej.

Przyjmuje się, że karma mokra jest mniej kaloryczna od karmy suchej, a także lepiej pobudza receptory węchowe ze względu na bogaty aromat. Aby odpowiednio wspierała zdrowie pupila, powinna w minimum 60% składać się z wody. Dlaczego? Wówczas pozytywnie oddziałuje na nawodnienie organizmu i na funkcjonowanie układu moczowego. Zalecana jest szczególnie dla:

  • psów otyłych,
  • psów wykazujących tendencje do tycia,
  • pupili borykających się z chorobami nerek,
  • czworonogów borykających się z chorobami w obrębie układu moczowego,
  • psów zmagających się z chorobami zębów lub dziąseł.

Dzięki temu, że kawałki pokarmu są miękkie, to jego spożywanie nie sprawia trudności również szczeniakom oraz psim seniorom. Mokra karma zmniejsza także ryzyko zadławienia się pokarmem. Wśród jej największych wad wymienia się przede wszystkim utrudnienia w przechowywaniu oraz w doborze odpowiedniej porcji.

Żywienie domowe – jakie składniki powinna zawierać karma domowa?

Samodzielne przygotowywanie domowej karmy dopiero zaczyna zyskiwać na popularności. Ten sposób żywienia zwierzęcia ma już zarówno entuzjastów, jak i przeciwników. Osoby negatywnie nastawione zwracają uwagę na to, że takie posiłki są czasochłonne w przygotowaniu, skomplikowane oraz droższe. Wymagają dobierania różnorodnych, wartościowych i świeżych składników i odpowiedniego zbilansowania, także pod względem wartości energetycznej. Wśród zalet wymienia się natomiast zawartość mięsa ze sprawdzonych źródeł, a także brak konserwantów, barwników i innych wzmacniaczy smaku.

Przeczytaj:  Jak często zmieniać legowisko dla psa?

Domowa karma dla psa może zawierać:

  • odpowiednio przygotowane mięso,
  • warzywa i owoce (np. marchew, pietruszka, jabłko, gruszka),
  • ryż,
  • makaron,
  • kaszę gryczaną,
  • kaszę jęczmienną,
  • olej lniany,
  • olej z wiesiołka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.