Żywienie psa to nie łatwe zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy. To, co jedzą psy, ma ogromne znaczenie dla ich organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta psa odpowiada za prawidłowy rozwój oraz wzrost w okresie szczenięcym, a później za prawidłowe funkcjonowanie. Co powinien jeść pies, aby zapewnić mu odpowiednią ilość składników odżywczych?
Dieta psa – co jedzą psy?
Co jedzą psy? To pytanie, które zadaje sobie nie jeden właściciel czworonoga. W końcu dbanie o prawidłowe żywienie psów to jeden z obowiązków każdego właściciela zwierzaka. Właściwa dieta psa zapewnia nie tylko prawidłowy rozwój, ale również samopoczucie oraz zdrowie na długie lata. W takim razie co powinien jeść pies? Jego posiłki powinny być zdrowe oraz zbilansowane, a tym samym zawierać:
Białko, będące podstawowym budulcem. Odpowiada za prawidłowy wzrost, rozwój, a także regenerację. Stanowi niezwykle ważny element żywienia w okresie szczenięcym, czyli dokładnie wtedy, gdy zwierzę się rozwija. Pełnowartościowym źródłem białka jest mięso. Dlatego musisz zadbać oto, aby jego ilość była wystarczająca. Mięso możesz podawać w formie karmy lub przygotować samemu. Pamiętaj jednak, że gotowane jedzenie dla psa powinno być przyrządzone w odpowiednich proporcjach. Nie zapominaj również o tym, że mięso to nie jedyne źródło białka. Znajdziesz go także w produktach pochodzenia roślinnego.
- Tłuszcze, które obok mięsa są niezwykle cennym składnikiem. Mają korzystny wpływ na skórę oraz sierść czworonoga. Ponadto, zwalczają procesy zapalne. Koniecznie wybierz te karmy, które są bogate w kwasy omega-3 (m.in. DHA i EPA). Ich źródłem jest olej ze świeżego łososia, który warto włączyć do diety.
- Węglowodany, które stanowią cenne źródło energii. Choć na ich temat powstało wiele mitów i wciąż właściciele czworonogów maksymalnie je ograniczają, to wcale tak nie jest. Wystarczy wybrać odpowiednie, sprawdzone źródło, a także podawać je w odpowiednich ilościach.
Czym karmić psa?
Pies to ogromny obowiązek. Twoim zadaniem jest nie tylko wychodzenie z nim na dwór, ale również dawanie mu jedzenie. Choć wydawać by się mogło, że karmienie psa jest banalne, to wcale tak nie jest. Psy, podobnie jak ludzie, mają zapotrzebowanie na konkretne witaminy oraz składniki mineralne, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Żywienie psów opiera się na podawaniu mu jedzenia w określonych proporcjach, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Jakiekolwiek niedobory mogą objawiać się problemami zdrowotnymi. W takim razie jak karmić osa? Przede wszystkim należy stosować się do kilku zasad:
- Pokarm dla czworonoga powinien być zbilansowany oraz dostarczać wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Dieta psa powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb pupila, a wiec dostosowana do jego rasy, wieku, aktywności, stanu fizjologicznego oraz ewentualnych chorób.
- Karmienie psa powinno odbywać się o stałych porach, dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem.
- Jedzenie dla psa zarówno karma, jak i gotowane, musi zawierać wszystkie składniki pokarmowe, aby zapewnić prawidłowy rozwój.
- Pupil musi mieć zapewniony stały dostęp do wody.
- Psa należy karmić odmierzonymi porcjami. Umożliwia to kontrolowanie ilości podawanego pożywienia.
- Miejsce karmienia powinno być odosobnione. Pies musi mieć spokój podczas spożywania posiłku.
- Zadbaj oto, aby podawany posiłek nie był zbyt gorący. Jeśli trzymasz karmę w lodówce, wyjmij ją co najmniej godzinę przed podaniem albo podgrzej w kąpieli wodnej. Natomiast suchą karmę trzymaj w suchym miejscu i chroń przed światłem.
- Nie zmuszaj psa do jedzenia.
Ponadto, nie dokonuj nagłych zmian w diecie psa. Każda modyfikacja wiąże się ze zmianami pracy układu pokarmowego. W efekcie gwałtownej zmiany karm u psa mogą pojawić się m.in. problemy żołądkowe. Pamiętaj również, aby przez pierwsze dni po zmianie karmy, obserwować pupila.
Jedzenie dla psa – jakie wybrać?
Najlepszym, a zarazem najwygodniejszym pokarmem dla psa, niezależnie od etapu życia czworonoga, jest odpowiednio dobrana karma pełnoporcjowa. Żywienie psów karmą jest wygodne dla właściciela, zdrowe i bezpieczne dla zwierzaka. Jednak zanim wybierzesz konkretną karmę dla psa, musisz nauczyć się czytać skład. Niestety karma karmie nierówna. Dobra posiada w składzie:
- wysoką zawartość mięsa w karmie – mięso powinno być na pierwszym mięso,
- oleje roślinne oraz olej rybi – są źródłem kwasów omega-3,
- warzywa i owoce – są one bogatym źródłem witamin i minerałów. Karma powinna zawierać takie produkty jak marchew, jabłko, dynia czy szpinak.
Natomiast unikaj takich produktów jak:
- zboża – są one zapychaczami, które nie mają żadnych wartości. Co więcej, mogą one uczulać czworonoga i powodować problemy żołądkowe,
- soja -fitoestrogeny sojowe mogą prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu rozrodczego,
- sztuczne barwniki oraz konserwanty – mogą być przyczyną niestrawności, a także powodować alergię u czworonoga.
Pod uwagę weź także skład analityczny suchej karmy, czyli białka, tłuszcze, węglowodany oraz inne składniki, takie jak np. witaminy i minerały. Ponadto, karma powinna być również dostosowana do wieku psa, stopnia aktywności oraz ewentualnej choroby. Dla szczeniąt wybieraj zawsze karmę junior, która zawiera witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju. Jeśli pies cierpi na jakąś chorobę lub jest alergikiem, to stosuj specjalistyczną karmę.
Masz jakiekolwiek wątpliwości i nie wiesz jak karmić psa? Poproś o pomoc weterynarza. Udzieli Ci najważniejszych wskazówek dotyczących żywienia czworonogów. Poza wyborem odpowiedniej karmy, ważne jest również regularne karmienie psa. Pupil powinien dostawać posiłek raz lub dwa razy dziennie, rano oraz wieczorem.
Co więcej, prawidłowe żywienie psa wiąże się również z tym, że zwierzę nie powinno mieć cały czas dostępu do miski pełnej jedzenia. Za każdym razem podawaj pupilowi odmierzoną ilość jedzenia i odczekaj około 20-30 minut, aż pies zje porcję. Jeśli tego nie zrobi, opróżnij miskę. Następną porcję dostanie o określonej porze.
Gotowane jedzenie dla psa
Niektórzy opiekunowie rezygnują częściowo z podawania psu karmy, na rzecz samodzielnego przyrządzania posiłków. Oczywiście jest to możliwe. Jednak takie rozwiązanie wymaga wiedzy, która pozwoli na stworzenie jadłospisu, bogatego w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto skorzystać tu również z porady lekarza weterynarii. Doradzi, co powinno znaleźć się w psim menu, co ograniczyć. Tworząc jadłospis dla pupila, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- wiek psa,
- wielkość zwierzęcia,
- tryb życia pupila,
- stopień jego aktywności,
- ogólny stan zdrowia.
Psy aktywne, które spędzają sporo czasu na bieganiu, będą potrzebować bardziej kalorycznych posiłków. Inne wymagania żywieniowe mają również szczenięta, które znajdują się w fazie wzrostu oraz rozwoju. A jeszcze inne czworonogi z problemami zdrowotnymi.
Co gotować psu?
Wbrew pozorom samodzielne przyrządzanie posiłków czworonogom nie jest zbyt łatwe. Gotowane jedzenie dla psa to wcale nie te same posiłki, co jedzą domownicy, a zupełnie inne. W takim razie co gotować psu? Gotowane jedzenie dla psa powinno być dobrze zbilansowane, aby dostarczyć pupilowi jak najwięcej składników, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W pożywieniu powinno znaleźć się:
- Mięso – jest cennym źródłem pełnowartościowego białka, które jest bardzo ważnym składnikiem budulcowym. Możesz ugotować drób (kurczak, kaczka indyk), wołowinę, jagnięcinę. Sprawdzi się również królik, a także ryby. Pamiętaj, że gotowane jedzenie dla psa obejmuje tylko mięso z chrząstkami. Kości nie podajesz, ponieważ po ugotowaniu są ostre, a tym samym niebezpieczne dla pupila. Postaraj się również zmieniać rodzaj mięsa, nawet w ramach jednego gatunku np. raz ugotuj udko, innym razem pierś czy korpus. W ten sposób zapewnisz różnorodność.
- Wypełniacz – są to węglowodany, które stanowią podstawowe źródło energii. Może to być ryż, makaron, a także płatki owsiane.
- Warzywa – to bogate źródło witamin, minerałów oraz błonnika. Są zdrowe, a do tego mało kaloryczne. Doskonale sprawdzi się marchewka, pietruszka, dynia, groszek, kalafior, burak, papryka, brokuł, szpinak, jarmuż, cukinia.
Co dawać psu do jedzenie poza tymi trzema, podstawowymi składnikami? Jedzenie dla psa możesz uzupełnić zdrowymi dodatkami, takimi jak:
- oleje – np. lniany, z łososia,
- jajko – stanowi źródło łatwo przyswajalnego białka, zawierające m.in. witaminę A, E,
- owoce – podawaj je jednak z umiarem, ponieważ zawierają cukier. Psu możesz podać banany, jabłka, maliny, gruszki, borówki, arbuzy i truskawki. Morele, wiśnie oraz jabłka należy podawać bez pestek, ponieważ są one niebezpieczne dla psa.
- nabiał – czyli jogurt, kefir. Podawaj raz w tygodniu, o ile pupil nie ma nietolerancji laktozy.
Decydując się na gotowane jedzenie dla psa, powinieneś również znać listę zakazanych produktów, które nawet w małych ilościach zagrażają zdrowiu, a nawet i życiu pupila. Należą do nich:
- czekolada,
- niektóre orzechy,
- awokado,
- winogrona.
Gotowane jedzenie dla psa – jakie proporcje?
Ile gotowanego jedzenia dla psa przygotować? Dzienna dawka nie jest uniwersalna. Powinna być określona na podstawie potrzeb żywieniowych pupila, na które wpływ ma m.in. wiek psa, aktywność fizyczna, choroby oraz stan zdrowia. Należy określić ilość, a także proporcje poszczególnych składników. Możesz zrobić to samodzielnie. Jeś.li jednak nie czujesz się na siłach, uważasz, że Twoja wiedza nie jest wystarczająca, skorzystaj z gotowych jadłospisów albo skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Przyjęło się, że skład idealnej diety psa domowej roboty składa się z mięsa, warzyw oraz wypełniacza w różnych proporcjach, czyli:
- 1/3 mięsa,
- 1/3 warzyw,
- 1/3 wypełniaczy.
Pamiętaj, aby psa nie żywić tym, co Ty jesz ani resztkami ze stołu. Może to prowadzić m.in. do problemów żołądkowych. Ponadto, ktoś może nie wiedzieć, jakie produkty są zakazane w diecie psa i przypadkowo podać produkt, który jest toksyczny dla zwierzaka.