Czym NIE karmić psa? Lista produktów szkodliwych dla psa

zle jedzenie dla psa

Wielu właścicieli czworonogów karmi psy ludzkim jedzeniem. Niestety niektóre produkty, które człowiekowi nie zaszkodzą, stanowią truciznę dla psa, która może prowadzić nawet do śmierci. Czym nie karmić psa? Oto lista produktów, które pod żadnym pozorem nie podawaj pupilowi.

Czym nie karmić psa?

Odpowiednio zbilansowana dieta czworonoga, ma korzystny wpływ na jego wzrost oraz rozwój. Dlatego posiłki powinny być bogate w minerały i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Opiekunowie bardzo często podają psu resztki ze stołu. To jeden z najczęściej powielanych błędów.

Psy to odmienny gatunek, a jego układ pokarmowy działa inaczej niż człowieka. Ponadto, pupila nie należy traktować jako śmietnik. Ma on dostawać pożywienie, które zaspokoi potrzeby na składniki odżywcze. Najlepiej nadaje się do tego wysokiej jakości karma. Możesz również samemu gotować dla czworonoga.

Musisz jednak wiedzieć, czym nie karmić psa. Przede wszystkim uważaj na sól. Nawet lekko posolone danie może sodować zapalenie układu pokarmowego lub uszkodzić wątrobę. W związku z tym nigdy nie sól potraw, które przyrządzasz swojemu pupilowi. Niebezpieczne dla psa są również kości po obróbce termicznej. Kości drobiowe łamią się na ostre kawałki, a w efekcie mogą uszkodzić przewód pokarmowy zwierzęcia.

Czego nie może jeść pies?

Lista tego, czego nie powinny jeść psy jest bardzo długa. Istnieją jednak produkty, których spożycie jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale może prowadzić nawet do śmierci pupila. Czym nie karmić psa?

Na liście zakazanych produktów, których nie może jeść pies, znajdują się:

  • Czekolada i kakao – produkty te zawierają toksyczną teobrominę, która może doprowadzić nawet do śmierci pupila. Dawka śmiertelna wynosi od 250-500 mg/kg masy ciała psa, ale przypadki śmiertelne zdarzają się również przy mniejszej dawce. Zbyt duże ilości spożytej substancji prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych, rozluźnienia mięśni gładkich, a także przyśpieszają pracę serca. Organizm wydala teombrominę bardzo wolno, dlatego zagrożenie dla zdrowia nie tylko jednorazowe podanie czekolady lub kakao, a także karmienie pupila małymi porcjami. Największe stężenie teobrominy znajduje się w ciemnym kakao oraz gorzkiej czekoladzie (im więcej kakao zawiera, tym wyższe stężenie substancji),
  • Ksylitol – ksylitol to coś, czego nie powinny jeść psy, ponieważ prowadzi do uszkodzenia wątroby. Układ krwionośny czworonoga bardzo szybko go wchłania. W efekcie trzustka produkuje dużo insuliny i dochodzi do nagłego spadku cukru we krwi. To z kolei może wywołać zapaść, a nawet doprowadzić do śmierci pupila.
  • Czosnek i cebula – zawierają toksyczną dla psów substancję, która może prowadzić do anemii,
  • Pestki owoców – niebezpieczne są przede wszystkim wiśni, jabłek, moreli i brzoskwiń . Zawierają one substancje, które powodują, że w organizmie psa powstaje cyjanowodór. Pies może zemdlej, dostać zapaści, a w najgorszym przypadku dochodzi do śmierci
  • Winogrona – to kolejny, niebezpieczny produkt, który może prowadzić do niewydolności nerek u czworonoga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.