Czym wypełnić legowisko dla psa?

Legowisko dla psa można kupić lub stworzyć samodzielnie. Jeśli potrafimy szyć, jego prosta konstrukcja nie powinna stanowić większego wyzwania. Bardzo istotny jest jednak odpowiedni dobór materiałów.

Warto wiedzieć, co najlepiej sprawdza się w roli wypełnienia i zewnętrznego poszycia zarówno podczas wyboru produktu gotowego, jak i w trakcie wyboru materiałów na samodzielnie uszyte posłanie. Zatem czym wypełnić legowisko dla psa i jakiej tkaniny użyć na pokrowiec?

Dlaczego legowisko dla psa jest potrzebne?

Pies, który przebywa w domu, bardzo często śpi na kanapie lub na łóżku. Jednak nawet w takim przypadku warto przygotować dla niego specjalne legowisko, które daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa.

Mając swój własny „kąt” do spania, pies będzie wypoczywać efektywniej, łatwiej wyciszy się w chwilach stresu i pobudzenia, lepiej zregeneruje się także w trakcie snu. Odpowiedni wypoczynek to natomiast najlepsza profilaktyka problemów behawioralnych u zwierząt. 

Poza tym inwestycja w dedykowane posłanie dla psiaka ułatwi utrzymanie czystości w samym mieszkaniu. O wiele prościej jest bowiem czyścić z sierści czy piasku samo psie posłanie niż całą kanapę. Co więcej, estetyczne, cieszące oko legowisko może pełnić we wnętrzu rolę ozdobnego dodatku – zwłaszcza, jeśli swobodnie wybieramy na nie dowolny, odpowiadający naszym preferencjom materiał. 

Jaki materiał wybrać na legowisko dla psa?

Aby uszyć praktyczne i ładne legowisko dla psa, trzeba wybrać odpowiedni materiał na zewnętrzne poszycie, czyli pokrowiec. Najczęściej polecane są tutaj tkaniny wodoodporne, takie jak kodura czy tkanina Oxford PU. Wybierając taki materiał, nie trzeba martwić się ani o utrzymanie go w czystości, ani o jego trwałość.

Przeczytaj:  Jakich sztuczek możemy nauczyć swojego psa? 3 proste psie sztuczki

Śliski materiał pozwala bardzo łatwo usuwać z posłania sierść zwierząt. Chociaż welur czy polar wydają się tkaninami przyjemnymi w dotyku, ciepłymi i atrakcyjnymi wizualnie, to nie sprawdzą się w przypadku czworonogów, które gubią bardzo dużo sierści.

Gładkie, poliestrowe materiały można oczyszczać natomiast wilgotną ściereczką, bez konieczności częstego prania ich w pralce. Co więcej, takie włókna szybko schną i dobrze znoszą codzienne użytkowanie, zatem nie prędko dają objawy uszkodzeń mechanicznych. Przy wyborze warto sprawdzić także, czy tkanina:

  • jest odporna na zadrapania (psie pazury nie powinny zagrażać ciągłości materiału),
  • jest miękka (tak, aby poradziła sobie z nią domowa maszyna do szycia),
  • ma praktyczny kolor i wzór (często polecane są warianty we wzór moro, który dobrze maskuje ewentualne zabrudzenia).

Jak zostało wspomniane, materiał na zewnętrzne poszycie najlepiej wykorzystać w roli zdejmowanego pokrowca, np. zamykanego na suwak. Jeśli uszyjemy kilka takich zdejmowanych obić, łatwiej będzie zadbać o ich czystość i świeżość, stosując je naprzemiennie. Co więcej, kilka różnych wariantów pokrowca pozwala dopasowywać wygląd legowiska do stylu aranżacji wnętrza czy do sezonowych dekoracji.

Czym wypełnić legowisko dla psa?

Przygotowując własne posłanie dla zwierzaka, należy zastanowić się także nad tym, jakie wypełnienie dla legowiska dla psa sprawdzi się najlepiej. Producenci gotowych posłań dla czworonogów stosują tutaj rozmaite materiały, najczęściej kulkę silikonową, wypełniacze z wigofilu z watą, a także piankę tapicerską.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby we wnętrzu wypełnienia wykorzystać kilka z tych opcji. Pianka tapicerska będzie dobra na spód. Zapewni psu gładkie, równe podłoże do wypoczynku i regeneracji. Natomiast kulka silikonowa zadba o miękkość i sprężystość posłania.

Jest ona odporna na odkształcenia i bardzo wytrzymała. Można bez problemu prać ją w pralce. Ponieważ jest to wypełnienie syntetyczne, nie powinno wywoływać alergii nawet u bardziej wrażliwych zwierząt. 

Przeczytaj:  Czym karmić psa? Praktyczny poradnik karmienia psa

Czym wypełnić posłanie dla psa, jeśli nie posiadamy ani kulek silikonowych, ani pianki tapicerskiej? Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest wata silikonowa, z której tworzy się między innymi wypełnienia do kołder. Wata zapewnia dobrą termoizolację i sprężystość. Sprawdza się zwłaszcza u psów alergików, ponieważ pozwala skórze swobodnie oddychać i jest przyjazna dla ciała. 

W jaki sposób uszyć legowisko dla psa?

Wiele osób, które dobrze radzą sobie z obsługą maszyny do szycia, rezygnuje z możliwości zakupu gotowego legowiska dla psa lub kupuje jedno takie posłanie, a następnie samodzielnie szyje zamienne pokrowce na posiadane już wypełnienie. Warto pamiętać jednak, że wnętrze legowiska zużywa się tak samo, jak zewnętrzna powłoka produktu, dlatego prędzej czy później je również trzeba wymienić na nowe. 

Istnieje wiele rodzajów posłań dla psa, w tym budki, materace, kanapy czy poduchy. Szukając odpowiedzi na pytanie “jak uszyć legowisko dla psa?” znajdziemy natomiast przede wszystkim instrukcje szycia najprostszych legowisk w formie pontonów z wymiennym pokrowcem na suwak. Są one dosyć uniwersalne i sprawdzają się zarówno w przypadku zwierząt bardzo małych, jak i bardzo dużych. Jak więc uszyć psi ponton?

Do przygotowania legowiska potrzebne będą:

  • tkanina wodoodporna na wierzch,
  • tkanina wodoodporna na spód,
  • podszewka lub włóknina,
  • suwak,
  • taśma suwakowa,
  • wypełnienie. 

Szycie legowiska rozpoczynamy od wycięcia w materiale na poszycie zewnętrzne kształtu owalnego – wielkość zależna jest od wielkości psa. Należy uwzględnić tutaj zapas na szwy po około 1,5 cm. Z tkaniny na spód wycinamy taki sam element, przy czym tutaj wykonujemy również owalną dziurę w środku o szerokości około 20 cm.

Środek pierwszego owalu przecinamy na pół wzdłuż dłuższego wymiaru. Z tego samego fragmentu materiału wycinamy też dwie listwy na zamek – o szerokości około 3 cm. Po doszyciu zamka, listwy doszywamy do połówek owalu z tkaniny. Obie części spinamy i zszywamy z zewnętrzną częścią materiału w kształcie litery O. 

Przeczytaj:  Jak długo goi się rana po kastracji psa?

Następnie łączymy górę i dół legowiska za pomocą taśmy suwakowej. Po zapięciu suwaka legowisko odwracamy spodem do góry i spinamy owal środka. Zszywamy tkaniny. Kiedy oba materiały są ze sobą połączone, rozpinamy środkowy suwak i umieszczamy w środku wypełnienie legowiska.

W celu wypełnienia tunelu biegnącego wokół legowiska osobno szyjemy z włókniny element w kształcie tuby o długości równej obwodowi legowiska. Taki „wąż” umieszczamy wewnątrz legowiska po obwodzie.

Jaką wielkość powinno mieć legowisko? Z reguły przyjmuje się, że posłanie musi zapewniać psu swobodę, ale nie może być przy tym zbyt obszerne – wystarczające jest od 20 do 30 cm zapasu.

Gdzie położyć psie legowisko?

Po uszyciu legowiska dla psa trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Posłanie powinno znajdować się z dala od ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu, czyli z pewnością nie na korytarzu czy w przedpokoju. Pies powinien móc spać w kącie cichym i spokojnym, z dala od drzwi, okien czy grzejników. Nie należy też umieszczać posłania przy telewizorze czy w miejscu, gdzie ciągle świeci się światło. 

Jeśli pies ma zwyczaj wędrować za swoim właścicielem, posłanie należy umieścić tam, gdzie przebywa się najczęściej lub w kilku miejscach tak, aby zwierzę zawsze miało gdzie położyć się, aby odpocząć i pilnować swojego pana lub panią. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.