Dlaczego mój pies śmierdzi? Kompleksowy poradnik

smierdzacy pies

Brzydki zapach psa to problem, z którym boryka się nie jeden właściciel czworonoga. Dlaczego pies śmierdzi? Przyczyn jest kilka. Zazwyczaj wystarczy wykąpanie pupila. Zdarza się jednak, że pies śmierdzi, ponieważ choruje.

Dlaczego pies śmierdzi? Możliwe przyczyny

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że czasami pies śmierdzi. Zdarza się, że wytarza się w błocie lub czymś innym, co śmierci. W takiej sytuacji wystarczy go wykąpać i problem z głowy.

Niestety zdarza się, że brzydki zapach psa utrzymuje się nieco dłużej. Taka nieprzyjemna woń to nie tylko objaw braku higieny, ale również starszego wieku, nieodpowiedniej diety.

Ponadto, jeśli pies śmierdzi, może wskazywać to na choroby:

  • problemy z uzębieniem np. kamień nazębny – wydobywa się wtedy brzydka woń z pyska,
  • zapalenie gruczołów odbytowych – przy tej dolegliwości nieprzyjemny zapach wydobywa się spod ogona. Zauważysz również saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłożę oraz nadmierne lizanie odbytu. W takiej sytuacji udaj się do gabinetu weterynaryjnego, aby oczyścił zapchane gruczoły,
  • problemy jelitowe – brzydki zapach w postaci gazów to objaw problemów jelitowych. Są rasy, które są predysponowane do powstawania śmierdzących gazów m.in. buldogi francuskie oraz mopsy. Zazwyczaj wystarczy zmiana karmy lub nawyków żywieniowych. jednak w skrajnych przypadkach, brzydki zapach psa może być symptomem zespołu jelita drażliwego,
  • stan zapalny – brzydki zapach psa najczęściej ulatnia się z uszu czworonoga. Najczęściej problemy mają psy o szpiczastych i długich uszach, ponieważ mają skłonności do infekcji. Staraj się systematycznie sprawdzać stan uszu. Jeżeli istnieje potrzeba pozbycia się nadmiaru z włosów, zrób to. Przy niepokojących objawach, udaj się do weterynarza,
  • choroby skóry np. atopowe zapalenie skóry – przy dolegliwościach skórnych śmierdzi skóra oraz sierść. Dodatkowo pies drapie się, ponieważ problemy skórne wywołują świąd,
  • mocznica – jeżeli z pyska psa czujesz amoniak, przyczyną może być niewydolność nerek oraz mocznika. Jeżeli pies śmierdzi amoniakiem, a dodatkowo brzydkiej woni towarzyszą inne symptomy, niezwłocznie zabierz pupila do gabinetu weterynaryjnego.

    W przypadku niewydolności nerek liczy się jak najszybsza diagnoza i wdrożenie leczenia. Im szybciej się je wdroży, tym większa szansa na przedłużenie życia czworonoga.

Pies śmierdzi zgnilizną – co to może oznaczać?

Pies śmierdzi zgnilizną najczęściej po tarzaniu się w błocie lub kąpieli w zbiorniku wodnym. Nieprzyjemny zapach jest jeszcze ostrzejszy, gdy pies jest mokry. Problem ten dotyczy głównie ras z naturalnie grubą sierścią np. retrieverów.

Aby zmniejszyć zapach, dokładnie osusz pupila po każdej kąpieli.

Nie zapomnij równie o szczotkowaniu. To bardzo istotne! Po każdej kąpieli w zbiorniku wodnym należy psa dokładnie wykąpać. Staraj się również ograniczyć takie kąpiele.

Pies śmierdzi skarpetkami – co to znaczy?

Twój pies śmierdzi starymi skarpetkami? Za ten charakterystyczny zapach, określany popcornem, nachosami, odpowiadają bakterie drożdżowe, najczęściej drożdżaki Malescezia.

Oprócz brzydkiego zapachu mogą pojawić się inne symptomy. Pies będzie się intensywnie drapał, ponieważ przerost drożdży powoduje świąd np. w okolicy łap czy uszy. Może drapać się również po odbycie.

Tak brzydki zapach psa można spróbować zniwelować za pomocą szamponów, które dostępne są w gabinetach weterynaryjnych. Konsultacja z weterynarzem jest konieczna.

Lekarz weterynarz dokładnie zbada czworonoga i ustali przyczynę nieprzyjemnej woni. Ponadto sprawdzi i potwierdzi lub wykluczy problemy hormonalne np. z tarczycą, lub nadnerczami np. chorobę Cushinga.

Pies śmierdzi padliną – czy to powód do niepokoju?

Bardzo często opiekunowie czworonogów skarżą się, że pies śmierdzi padliną. Najczęstszą przyczyną jest koprofagia, czyli zjadanie odchodów innych zwierząt. Takie zachowanie wiąże się zazwyczaj z niedoborami pokarmowymi.

Pies może mieć dietę ubogą w białko, błonnik oraz witaminy z gruby B. Inną przyczyną są zaburzenia trawienia, oraz wchłaniania, które są wynikiem źle zbilansowanej diety czy też chorób przewodu pokarmowego.

Ponadto koprofagia może mieć podłoże behawioralne i pojawia się jako objaw, towarzyszący lękowi, strachowi i frustracji. Ten przykry nawyk można wyeliminować, obserwując bacznie psa podczas spaceru. Jeżeli zauważysz, że pupil zjada odchody, wydaj komendę „zostaw”. Zmień również dietę. Zadbaj oto, aby dostarczyć psu wszystkich potrzebnych witamin i minerałów.

Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zbada pupila, zleci badania i podpowie, jaką karmę stosować. Pies śmierdzi padliną również wtedy, gdy wytarza się w odchodach zwierząt.

Dlatego jeśli spacerujesz ze swoim psem w miejscach, w których możecie trafić na odchody, uważaj, aby pupil nie chciał się tarzać w nich. Jeżeli jednak Ci się nie uda, a pies skorzysta z odchodów, po powrocie do domu, dokładnie go umyj.

Co zrobić, żeby pies nie śmierdział? Skuteczne sposoby

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby pies nie śmierdział? Wszystko zależy od przyczyny brzydkiego zapachu. Sprawdzone sposób to przede wszystkim:

  • Wizyta u weterynarza – brzydki zapach psa może świadczyć o problemach zdrowotnych m.in. problemach układu pokarmowego, chorobie nerek i wątroby, chorobach skóry. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, nie bagatelizuj problemu. Zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne symptomy,
  • Kąpiel – ten sposób będzie skuteczny, gdy pupil postanowi wytarzać się w zwierzęcych odchodach. Tuż po powrocie ze spaceru, koniecznie go wykąp!
  • Używaj preparatów do higieny jamy ustnej – jeżeli pies śmierdzi, ponieważ cierpli na problemy z uzębieniem, doskonale sprawdzą się preparaty do higieny jamy ustnej. Oczywiście podstawę stanowi codzienne szczotkowanie zębów czworonoga. To niezwykle istotne w walce z przykrą wonią. Stosowanie odpowiednich past do zębów, żeli oraz sprayów odświeży oddech pupila, a także ograniczy odkładanie się płytki nazębnej,
  • Stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę – bardzo często pies śmierdzi, ponieważ ma źle zbilansowaną dietę. Zmień mu np. karmę, przestań dawać resztki ze stołu. Warto również wykonać badania, dzięki którym sprawdzisz, czy pupil ma niedobory.
Przeczytaj:  Kości dla psa - czy pies może jeść kości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.