Dlaczego pies chodzi w kółko? Przyczyny kręcenie się psa

pies biega po polanie

Na pewno przynajmniej kilka razy zauważyliście, że wasz pies kręci się w kółko. Najczęściej robi to na spacerze przed załatwieniem swoich potrzeb fizjologicznych lub w domu, gdy chce położyć się na swoim legowisku. Dlaczego pies chodzi w kółko? I skąd się to bierze?

Dlaczego pies kręci się w kółko przed położeniem się?

Nie ma wątpliwości, że każdy właściciel czworonoga, przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, dlaczego pies chodzi w kółko podczas załatwiania się lub układania do snu. Co ciekawe, choć wciąż jest to temat badany, to do dziś przyczyny nie są do końca znane ani potwierdzone w stu procentach. Na przestrzeli lat, pojawiło się wiele różnych, zarówno bardziej wiarygodnych, jak i nieco mniej wiarygodnych, teorii w tej kwestii.

Uważa się, że pies kręci się w kółko przed położeniem się na legowisku, ponieważ odziedziczył to po swoich przodkach. Ich dziko żyjący przodkowie, spędzali noce na zewnątrz. Kręcili się w kółko po to, aby wydeptać sobie jak najbardziej komfortowe podłoże m.in. trawę, śnieg, gałęzie, mech czy liście.

Dzięki temu tworzyli wygodniejsze i przede wszystkim przyjemniejsze miejsce do odpoczynku. I choć dziś psy żyją w domach, to takie zachowanie u czworonogów zostało. Pies chodzi w kółko, aby przyjąć najwygodniejszą pozycję. To naturalne zjawisko i nie należy się tym przejmować.

Zwierzę po prostu przygotowuje sobie miejsce do odpoczynku, aby zapewnić sobie komfortowy relaks. Co więcej, pies kręci się w kółko nie tylko wtedy, gdy chce położyć się na swoim legowisku, ale również na kanapie. Dreptaniu może dodatkowo towarzyszyć drapanie miejsca. Dawno temu psy drapały ziemię po to, aby zerwać jej wierzchnią warstwę. Podczas lata dawało to ochłodę. Natomiast zimą  wykopanie głębszej dziury, miało na celu stworzenie cieplejszych warunków do spania.

Przeczytaj:  Pies liże łapy - dlaczego to robi? Przyczyny i profilaktyka

Dlaczego pies chodzi w kółko, zanim się załatwi?

Dreptanie psa w kółko można zaobserwować na spacerze, gdy pupil chce załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. To zachowanie, które wywodzi się z psiej natury. Podczas psiej toalety, pupil obnaża swoje narządy. W związku z tym kręci się, aby móc rozejrzeć się wokół siebie i sprawdzić, czy nie ma w pobliżu żadnego zagrożenia. Umożliwia to mu spokojne załatwienie się.

Co więcej, w ten sposób zwierzęta badają teren. Jeżeli uzna dane miejsce za odpowiednie, to następnie zaznacza je swoim zapachem. Chodząc w kółko, sprawia, że zapach się rozprzestrzenia. Badacze uważają również, że pies chodzi w kółko po trawniku po to, by ją spłaszczyć i w ten sposób zapobiec przyklejeni się odchodów.

Dreptanie psa w kółko a upały

Jeśli podczas upałów pies chodzi w kółko, nie może znaleźć swojego miejsca, popiskuje, a do tego dyszy, oznacza to, że nie radzi sobie z wysokimi temperaturami. Psy, tak jak i ludzie, nie znoszą zbyt dobrze upałów. SW tym celu odpowiednio przygotuj swojego pupila do upałów. Przede wszystkim:

  • Unikaj spacerów w południe, gdy temperatura jest najwyższa i słońce najmocniej świeci. Wychodź z psem na spacer tylko wtedy, gdy naprawdę trzeba. Staraj się wyjść z samego rana, zanim wszystko się nagrzeje. Uważaj również na gorącą powierzchnię, która może poparzyć zwierzęciu jego opuszki.
  • Nie zakładaj psu kagańca. Dyszenie u psa to sposób chłodzenia i radzenia sobie z wysokimi temperaturami. Pod żadnym pozorem nie zakładaj mu kagańca, który uniemożliwi mu otwieranie pyska i naturalnego chłodzenia się.
  • Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody. Pamiętaj, że podczas upałów pies musi dużo pić. Pilnuj tego i co jakiś czas wymieniaj wodę, aby cały czas była świeża.
  • Nie zostawiaj psa w samochodzie. Temperatura w środku auta jest jeszcze wyższa niż na zewnątrz!
  • Schładzaj psa, używając np. mat chłodzących. Możesz również zabrać pupila nad wodę.
Przeczytaj:  Jak nauczyć psa spać w legowisku?

Chodzenie w kółko a zespół przedsionkowy u psa

Jeśli pies kręci się w kółko cały czas, nie tylko podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych czy szykowania sobie miejsca do spania, ale również i w innych sytuacjach, może to być oznaką choroby.

Najczęstszym problemem jest zespół przedsionkowy. Narząd przedsionkowy odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu równowagi oraz prawidłowej postawy ciała.

Jego cele jest odbieranie, a następnie analizowanie informacji, które dotyczą oddziaływania grawitacji czy też przyspieszenia ciała względem podłoża. Aby pupil mógł się prawidłowo poruszać, układ przedsionkowy musi prawidłowo funkcjonować.

Jeżeli ulegnie on uszkodzeniu, części obwodowej lub ośrodkowej, mogą pojawić się takie zaburzenia jak:

  • oczopląs,
  • zez,
  • zaburzenia równowagi,
  • chodzenie w kółko,
  • zaburzenia równowagi,
  • skrę głowy w jedną stronę.

Ponadto mogą pojawić się inne objawy takie jak wymioty i nudności, zmniejszenie apetytu lub jego brak.

Do uszkodzenia narządu przedsionka dochodzi w przypadku:

  • idiopatycznego zespołu przedsionkowego. Dotyka od w szczególności starszych psów. Jeżeli zauważysz, że stary pies chodzi w kółko i powtarza się to, zgłoś się do lekarza weterynarii, aby potwierdzić lub wykluczyć schorzenie,
  • wrodzonego zespołu przedsionkowego, które pojawia się u takich ras jak cocker spanie doberman, owczarek niemiecki czy beagle,
  • niedoczynności tarczycy,
  • polipów oraz nowotworów,
  • urazów głowy, działania,
  • niektórych leków,
  • zapalenia ucha środkowego oraz wewnętrznego

Zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego – czy to może być powód chodzenia w kółka?

Zespół przedsionkowy najczęściej pojawia się w wyniku zapalenia ucha środkowego oraz wewnętrznego. W przypadku gdy mamy do czynienia z zapaleniem ucha zewnętrznego, u psa pojawia się bolesność małżowin usznych, zaburzenia funkcjonowania czy potrząsanie głową.

Natomiast  do charakterystycznych objawów neurologicznych, które wskazują na schorzenie, zalicza się wspomniane już objawy, takie jak:

  • chodzenie w kółko,
  • skręt głowy,
  • oczopląs,
  • ataksję,
  • zez pozycyjny brzuszny.
Przeczytaj:  Witaminy dla psa - kiedy pies potrzebuje dodatkowej suplementacji

Rozpoznanie zapalenia ucha środkowego oraz wewnętrznego jest możliwe poprzez badania otoskopowe i obrazowanie czaszki, które mogą potwierdzić postawioną przez weterynarza diagnozę.

Otoskopowe zapalenie ucha zewnętrznego polega na wykonaniu posiewu bakteryjnego z kanału zewnętrznego małżowiny. Ucho musi być bardzo delikatnie i ostrożnie, a jednocześnie dokładnie wyczyszczone.

Takie badanie wykonuje się za pomocą znieczulenia ogólnego albo głębokiej sedacji. Lekarz weterynarz bada błonę bębenkową, sprawdzając, czy nie ma obrzęków, krwotoków, nadżerek czy przekrwienia.

Jeśli w uchu obecny jest płyn, to błona bębenkowa staje się matowa. Ponadto płyn doprowadza do wpuklenia błony do kanału słuchowego zewnętrznego. W sytuacji, gdy pojawia się nadżerka lub jest naderwana, trzeba zaaspirować płyn z ucha środkowego, aby wykonać posiew bakteriologiczny, oraz badania cytologiczne.

W sytuacji, gdy błona nie jest naruszona, to weterynarz wykona myringotomię przy użyciu trzycalowej igły albo specjalnego noża do myringotomii.

W przypadku stwierdzenia zapalenia ucha środkowego i wewnętrznego konieczne jest wdrożenie leczenia. Leczenie farmakologiczne polega na długotrwałej terapii antybiotykowej. Leki dobierane są indywidualnie na podstawie wyników antybiogramu.

Warto dodać, że unika się stosowania środków ototoksycznych, ponieważ mogą one przeniknąć z ucha środkowego do wewnętrznego. Taka sytuacja powoduje, że większość popularnych leków powierzchniowych nie jest stosowana.

Przy przewlekłej infekcji ucha środkowego i puszki kostnej, stosuje się często drenaż ucha i chirurgiczne opracowanie, aby pozbyć się infekcji. Istnieje kilka technik.

Należy pamiętać o tym, że każda terapia zapalenia ucha środkowego i wewnętrznego ma za zadanie nie tylko zlikwidowanie infekcji, ale również zapobiegnięciu jej rozszerzaniu na pień mózgu. Zapalenie cha wewnętrznego może prowadzić do nieodwracalnych deficytów neurologicznych m.in., porażenia twarzy.

Dlatego w przypadku podejrzenia choroby, niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej, aby lekarz weterynarii mógł zbadać pupila. Przeprowadzi z Tobą wywiad. Ważne, abyś poinformował go o wszystkich niepokojących Cię objawach.

Następnie zbada pupila i wykona badania. W razie konieczności wdroży leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.