Dlaczego pies liże człowieka?

Dlaczego pies liże człowieka?

Każde zachowanie psa ma swoje uzasadnienie. Lizanie to typowa psia czynność, która towarzyszy różnym sytuacjom. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego psy liżą ludzi. Lizanie to jeden z naturalnych i znanych elementów psiego zachowania. Ten odruch przekazuje szczenięciu matka już podczas pierwszych dni jego życia. Dla psa jest to sposób budowania więzi i komunikacji. Pies liżący sam siebie czy inne zwierzęta to jednak zupełnie inny temat niż lizanie ludzi. To zachowanie przez jednych jest traktowane jako normalne. U niektórych budzi inną reakcję i wtedy te osoby zadają pytanie: dlaczego pies mnie liże?

Dlaczego psy nas liżą?

Lizanie podobnie jak w przypadku zachowania innych zwierząt jest dla psa doskonałym sposobem komunikacji. Tak jak w przypadku innych zachowań (np. szczekania) wymaga ono jednak odpowiedniej interpretacji. Wpływ na nią ma kontekst, w którym ją odczytujemy. Tylko całościowe spojrzenie pozwala  zrozumieć, dlaczego pies liże.

Co oznacza lizanie psa?

Często odpowiedź na to pytanie przysparza wielu problemów, ponieważ możliwych odpowiedzi jest kilka. Oto lista najczęstszych powodów, dla których pies liże:

  • okazuje Ci sympatię i czułość
  • chce zwrócić na siebie Twoją uwagę
  • wyczuwa, że masz przysmak i szuka w ten sposób doznań smakowych
  • prosi, abyś przestał coś robić, np. dotykać go w konkretnym miejscu
  • dba o Twoją czystość
  • okazanie swojej uległości i niższej pozycji w stadzie

Dlaczego pies liże po twarzy?

Aby zrozumieć ten odruch, należy zwrócić uwagę na zachowanie przodków psów – wilków. Młodsze osobniki często liżą te starsze w celu zwrócenia pokarmu, natomiast u starszych osobników jest to sposób na podtrzymanie więzi.

Przeczytaj:  Jak odchudzić psa z nadwagą? Walka z otyłością u psa

Pies liże po twarzy, gdy chce okazać sympatię i wyrazić swoje zadowolenie. To spontaniczny wyraz pozytywnych emocji, a także wdzięczności i szacunku. Znowu konieczne jest uwzględnienie sytuacji,  pory dnia i mowy ciała, aby zrozumieć dlaczego pies liże właściciela. Innym powodem jest po prostu głód lub zakomunikowanie chęci do zabawy.

buldog francuski lize kobiete po twarzy

Kiedy pies liże po rękach?

Nasze dłonie są nośnikiem pokarmu i dotykają wielu przedmiotów,  co oznacza, że gromadzą zapachy i smaki. Pies liże ręce, gdy chce zebrać informacje o nas. To dla niego forma mini wywiadu. Poza tym często na rękach gromadzi się pot, który zawiera feromony. Ręce to część ciała kojarzona z karmieniem i głaskaniem, dlatego pies okazuje nam w ten sposób wdzięczność.  Najczęściej pies liże dłonie po całym dniu lub w momencie silnej ekscytacji, na przykład witając nas po długiej nieobecności w domu.

pies lize kobiete po rece

Dlaczego pies liże po nogach?

Kolejną częścią ciała człowieka, którą chętnie wylizują czworonogi, są nogi, więc w tym przypadku co oznacza lizanie psa? Po raz kolejny powodów może być kilka, dlatego znów konieczna jest całościowa obserwacja zachowania czworonoga. Po pierwsze pies może wyczuwać na naszych nogach pot. Wtedy zaczyna go zlizywać, poszukując nowych doznań smakowych lub po prostu dba w ten sposób o naszą higienę. Kolejnym uzasadnieniem, dlaczego pies liże człowieka po nogach, jest chęć okazania zaufania i spontanicznej radości.

Kolejny dylemat – pies liże po stopach

Ostatnią częścią ciała u człowieka, którą chętnie liżą psy, są stopy.  W tym przypadku podobnie jak w poprzednich powodów może być wiele. Pies liże stopy, ponieważ chce zlizać z nich pot i zawarte w nim minerały. Specyficzny zapach i smak potu ludzkiego sprawia, że lizanie jest wręcz nieodpartą czynnością. Kolejnym powodem jest zaufanie i bliska więź, jaką pies tworzy z człowiekiem. To właśnie sprawia, że żaden element ciała ludzkiego nie wydaje się psu obcy.

Przeczytaj:  Karmienie szczeniaka - czym i jak karmić szczenię? Kompendium wiedzy

Ostatni przypadek – pies liże wszystko

Ostatnim dylematem z jakim borykają się właściciele psów, jest lizanie przez psa wszystkiego. Choć ta tendencja jest bardziej zauważalna u szczeniaków to jednak, zdarza się, że wykazują ją również dorosłe psy. W tym przypadku lizanie nie jest próbą komunikacji, ale poznawania świata. Lizanie umożliwia odkrywanie nowych smaków i zbieranie informacji o otoczeniu. Większą skłonność do tego typu zachowań przejawiają psy o dużej ciekawości świata.

Jak oduczyć psa lizania?

Znamy już odpowiedź na pytanie, dlaczego psy nas liżą. Jednak w przypadku wzmożonej potrzeby lizania należałoby oduczyć psa tego typu zachowań. Psa należy przede wszystkim ignorować – zerwać z nim kontakt wzrokowy i oddalić się od niego. Jeśli nawet to nie przynosi zamierzonych efektów to, trzeba uaktywnić dodatkowy zmysł psa – węch. Aby skóra straciła nasz zapach, należy posmarować ją skórką z cytryny. Należy pamiętać o konsekwencji oraz systematyczności. Jeśli jesteśmy niezdecydowani lub raz pozwalamy sobie na lizanie, a innym razem nie to na pewno, nie uda się zapobiec temu problemowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.