Dlaczego pies piszczy? czy to normalne?

dlaczego-pies-piszczy

Dlaczego pies piszczy bez powodu?” – to często wyszukiwane w sieci hasło, tymczasem warto pamiętać, że pies ani nie szczeka, ani nie piszczy bez przyczyny. Takie zachowanie jest dla zwierzęcia sposobem na przekazanie opiekunom informacji lub własnych uczuć. Zatem co może sprawiać, że pies popiskuje?

Dlaczego pies piszczy?

Szukając odpowiedzi na pytanie – dlaczego pies piszczy? – warto pamiętać, że zawsze jest to swego rodzaju komunikat. Pies ufa swojemu opiekunowi, ma z nim więź i wie, że człowiek jest dla niego wsparciem.

Piskami może więc przekazywać różne informacje, wyrażać swoje emocje lub prosić, na przykład o otworzenie drzwi.

Jedno jest pewne: popiskiwania psa nie powinno się ignorować. Niektórzy uznają, że zwierzę po prostu „tak już ma” i bagatelizują piszczenie, a to potrafi niekiedy okazać się nawet symptomem choroby i towarzyszącego jej bólu. O czym może świadczyć więc piszczenie psa?

Piszczenie z bólu

pies-piszczy-z-bolu

Piszczenie bardzo często wywołane jest przez ból i dyskomfort. Jeśli opiekun słyszy je podczas wykonywania przez psa czynności codziennych, jak układanie się na posłaniu czy wstawanie, prawdopodobnie za popiskiwaniem stoi uraz lub choroba.

Nierzadko popiskiwanie towarzyszy oddawaniu moczu, a to wskazuje między innymi na zapalenie pęcherza.

Jeśli pies piszczy przy dotyku, stanowi to dosyć jasną wskazówkę, co do lokalizacji urazu lub choroby, najczęściej stanu zapalnego, ponieważ to on z reguły wywołuje ból.

Pies chodzi po domu i piszczy

piszczenie-psa-w-nocy

Jeśli pies ciągle piszczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odczuwa niepokój. Może on być spowodowany lękiem separacyjnym i ma zaburzenia behawioralne.

Przeczytaj:  Czym i jak karmić psa, aby był zdrowy?

Jeżeli opiekun zauważy, że zwierzę źle reaguje na pozostawianie go w domu samemu sobie, konieczne może okazać się skonsultowanie problemu z psim behawiorystą lub stopniowe przyzwyczajanie psa do samotności.

Pies może popiskiwać ze stresu również w obecności nieznanych mu osób. Przyjmowanie gości bywa dla zwierzęcia bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem.

Pies piszczy w nocy

pies-piszczy-w-nocy

Gdy pies popiskuje w nocy, przez sen, jego opiekun nie powinien się martwić. Z reguły oznacza to po prostu, że pies śni o czymś ekscytującym lub stresującym.

Jeśli dodatkowo zwierze merda ogonem lub przebiera łapami, można mieć pewność, że popiskiwanie to tylko część reakcji na wyjątkowo realistyczne senne mary.

Nocą pies – zwłaszcza szczeniak – może być też stęskniony lub zaniepokojony, a swój brak poczucia bezpieczeństwa wyrażać wtedy właśnie za pomocą piszczenia, zdarza się też, że pies skomli.

Jeśli psa niepokoją dźwięki z zewnątrz lub gdy po prostu tęskni on za matką i rodzeństwem (szczenię), rozwiązaniem może okazać się umieszczenie legowiska bliżej pokoju opiekuna lub zmęczenie psa długim wieczornym spacerem.

Pies piszczy przy podnoszeniu

Piszczenie, które pojawia się w momencie podnoszenia psa, świadczy o odczuwaniu bólu wywołanego zmianą postawy ciała.

Najczęściej wskazuje to na problemy z kręgosłupem, ale może być też symptomem:

  • zapalenia trzustki,
  • stanu zapalnego wątroby i żołądka.

Jeśli pies piszczy przy podnoszeniu, a także przy wstawaniu i siadaniu, należy koniecznie skonsultować się z weterynarzem, a na co dzień unikać podnoszenia zwierzęcia.

Mój pies piszczy i się trzęsie

Popiskiwanie i drżenie wskazują na fakt, że pies przeżywa bardzo silne emocje. Może to być zarówno radość i ekscytacja, jak i przeciwne im uczucia – strach, stres, lęk separacyjny.

Co ważne, drżeniem i piszczeniem pies może reagować również na zimno, duże różnice temperatur oraz gorączkę.

Przeczytaj:  Ile czasu pies wytrzyma bez sikania?

Jeśli popiskiwanie i drżenie u psa nie pojawiają się często, nie stanowi to powodu do niepokoju.

Piszczenie z radości

Piszczenie psa nie zawsze związane jest z czymś negatywnym. Czasami zwierzę właśnie w ten sposób okazuje swoją radość i ekscytację.

Piesek może piszczeć na widok opiekuna, gościa, którego dawno nie widział czy też na widok innego psa.

Może też cieszyć się w ten sposób z wyjazdu na wycieczkę lub spaceru. Stanowi to zwykły element komunikacji – nie powinno więc martwić opiekuna.

Piszczenie w ramach wymuszania

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że psy – podobnie jak małe dzieci – potrafią wymuszać na opiekunie określone reakcje.

Jeśli bardzo czegoś potrzebują, są sfrustrowane lub chcą zwrócić na siebie uwagę, piszczą i patrzą błagalnie na swojego właściciela.

Ten nie powinien wtedy ulegać, lecz konsekwentnie obstawać przy swoim, niezależnie od tego, czy pies prosi o kawałek kotleta ze stołu, czy o inną psią przysługę. Jeśli opiekun ulegnie, piszczenie będzie się powtarzać.

Piszczenie z nudów

Jeżeli pies chodzi po domu i piszczy bez konkretnego powodu – opiekun wykluczył wszelkie inne możliwości – to najprawdopodobniej zwierzę robi tak po prostu z nudów.

Chodzi więc o zwrócenie na siebie uwagi człowieka. Warto pamiętać, że pieski potrzebują ruchu, a kiedy są młode również zabawy, która pozwoli im rozładować nadmiar energii.

Psu warto podać więc zabawkę, potrenować z nim wykonywanie komend czy wybrać się na dłuższy spacer.

Jak radzić sobie z piszczącym psem?

Jeśli opiekun ustali, że pies nie piszczy z powodu bólu i dyskomfortu (choroby), lecz z nudów, tęsknoty lub aby wymusić coś na swoim panu, to powinien wprowadzić do codziennej opieki nad zwierzęciem nowe, stałe zasady.

Dlaczego? poprzez piszczenie pies wymusza uwagę. Jeśli zauważy, że opiekun błyskawicznie reaguje na takie piski, jego zachowanie z pewnością się utrwali.

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Poradnik dla właściciela

Jak więc należy reagować?

  1. To opiekun powinien decydować o zakończeniu wspólnie spędzanego czasu. Warto wprowadzić więc komendę, która kończy zabawę.
  2. Opiekun decyduje o czasie na przytulanie czy zabawę. Warto nauczyć psa, że jest to nagroda za grzeczne i spokojne zachowanie.
  3. Nie wolno nagradzać psa, który piszczy lub w inny sposób źle się zachowuje – przecież przytulanie i głaskanie to również nagroda!
  4. Jeśli czworonóg piszczy, kiedy opiekun wraca do domu, należy ignorować go i witać się z nim dopiero w momencie, kiedy sam się uspokoi.

Zasady są potrzebne, ponieważ dają zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Należy więc nie tylko je ustalić, ale też bezwzględnie ich przestrzegać, jeśli chcemy skutecznie, na własną rękę oduczyć psa piszczenia.

Podsumowanie

Najczęściej jednak pies zaczyna piszczeć gdy czegoś potrzebuje. Jeśli znajdziemy powód piszczenia, wielce prawdopodobne, że zażegnamy problem.

Niekiedy jednak też psy piszczą gdy nękają je problemy trawienne, ból brzucha, czy inne nieprzyjemne dolegliwości, ale mogą to być także potrzeby fizjologiczne.

Psy także piszczą z tęsknoty, pupil może w ten sposób wyrażać brak bliskich mu towarzyszy, rodzeństwa, czy mamy. Czasami skomlenie nasila się, gdy szczenię „ląduje” w nowym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.