Dlaczego pies szczeka w nocy? SPRAWDŹ!

dlaczego-pies-szczeka-w-nocy

Dlaczego pies szczeka w nocy? chociaż szczekanie psa to naturalne zachowanie u każdego psa, to kiedy odbywa się nocą, bywa uciążliwe – zarówno dla opiekunów czworonoga, jak i dla sąsiadów.

Istnieje kilka powodów, które mogą stać za takim zachowaniem zwierzęcia. Wykrycie przyczyny problemu pozwala natomiast skutecznie oduczyć psa szczekania czy wycia. Zatem czym może być wytłumaczone szczekanie psa w nocy?

Dlaczego psy szczekają?

Szczekanie u psa to podstawowa forma komunikowania się zwierzęcia z otoczeniem. Pupil poprzez szczekanie czy wycie wyraża swoje emocje i przekazuje informacje.

Stwierdzenie, że pies szczeka bez powodu w nocy jest więc bezpodstawne – psy nie szczekają bez powodu, po prostu szczekanie często oznacza różne rzeczy i opiekun nie zawsze wie, co pupil chce mu przekazać.

Szczekanie u psa może wiązać się z pozytywnymi i negatywnymi emocjami. Psy szczekają z ekscytacji i radości, ale także w celu zasygnalizowania niebezpieczeństwa, w ramach ostrzeżenia lub groźby. Zatem dlaczego pies szczeka w nocy?

Z reguły stoi za tym chęć zaalarmowania domowników o zagrożeniu, które czai się na zewnątrz. Jednak pies w nocy szczeka nie tylko dlatego, że słyszy czyjeś kroki przed domem. Inne przyczyny nocnego wycia i szczekania to również:

  • znudzenie,
  • strach,
  • niepokój,
  • nadmierne pobudzenie,
  • chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Młody pies wyje w nocy dlatego, że przeżywa rozłąkę z matką i rodzeństwem. Jest w nowym otoczeniu, co wywołuje zdezorientowanie.

W przypadku szczekających nocą szczeniaków trudno o skuteczne rozwiązanie problemu – zwierzę musi po prostu przyzwyczaić się do nowego miejsca, a jego opiekunowie nie mają innego wyjścia niż zacisnąć zęby i przeczekać ten trudny okres. Psu można jednak pomóc, zapewniając mu na przykład ciche i komfortowe miejsce do spania.

Przeczytaj:  Jak przyzwyczaić psa do kojca?

Dlaczego pies wyje w nocy?

Wycie psa w nocy może być wywołane innymi przyczynami niż szczekanie psa, ale nie jest tak zawsze. Wyjące i szczekające psy w nocy często są po prostu zwierzętami znudzonymi i sfrustrowanymi. Należy pamiętać, że pies jest istotą stadną.

W ciągu dnia potrzebuje aktywności fizycznej, zabawy i rozrywki. Bardzo często najprostszym rozwiązaniem problemu wycia i szczekania w nocy jest zmęczenie psa w ciągu dnia, choćby z pomocą długich spacerów.

Przyczyną wycia może być także lęk separacyjny. Większość psów to zwierzęta towarzyskie, które nie lubią być same, a niekiedy wręcz panicznie boją się samotności i porzucenia.

Pieska warto więc stopniowo przyzwyczajać do pozostawania w domu bez opiekuna, zwłaszcza jeśli jest to zwierzę po przejściach, z problemami behawioralnymi.

Podczas gdy szczekający pies w nocy to najczęściej pies zaniepokojony lub znudzony, to już pies wyjący w nocy może po prostu pokazywać w ten sposób swoją naturę. Warto pamiętać, że psy to oswojone wilki.

W przypadku niektórych ras pozostałości wilczej natury są widoczne bardziej niż u innych. Nocą w pupilu może odzywać się więc zew natury, nawiązujący do tęsknoty za życiem na wolności.

Wycie to również sposób na komunikację ze stadem. Jeśli jeden pies na osiedlu lub w bloku zaczyna wyć, inne zwierzęta w pobliżu szybko odpowiadają mu w ten sam sposób.

To prosta reakcja łańcuchowa – jeśli pies ciągle szczeka – po prostu czuje potrzebę udzielenia odpowiedzi na sygnał wysłany przez innego członka stada. Co ciekawe, w taki sam sposób zwierzę może odpowiadać nawet na wycie syreny alarmowej karetki czy innego pojazdu.

Nocne wycie może okazać się także wynikiem błędu wychowawczego opiekuna, który źle reagował na ujadanie szczeniaka po przyjęciu go do domu. Jeśli w trakcie nocnego szczekania i wycia właściciel psa głaskał go i uspokajał, pupil mógł stwierdzić, że takie zachowanie jest pożądane – w końcu zostało nagrodzone pieszczotami.

Przeczytaj:  Dlaczego pies liże człowieka?

Na koniec warto wziąć pod uwagę najbardziej podstawową przyczynę wycia u psa – ból lub chorobę. Pies może wyć z powodu zranionej łapy lub innych dolegliwości. Najlepiej wykluczyć taką ewentualność w pierwszej kolejności, a dopiero później podjąć próby oduczenia psa nocnego wycia i szczekania.

Jak oduczyć psa szczekania w nocy?

Odpowiedź na pytanie, jak oduczyć psa szczekania w nocy, sprowadza się do odkrycia przyczyny problemu i wdrożenia odpowiednich środków zaradczych. Jeśli pies wyje z nudów, ponieważ rozpiera go energia, jest nadmiernie pobudzony i podekscytowany, trzeba zadbać o jego aktywność w ciągu dnia.

Wskazane są nie tylko spacery, ale też inne zabawy ruchowe. Pies często poprzez nadmierne szczekanie domaga się bowiem atencji opiekuna – chce się z nim pobawić.

Jeśli pogoda lub pora roku nie sprzyjają spacerom, pieska można zmęczyć także zabawami umysłowymi. Nauka komend czy trening węchowy potrafią być dla zwierzęcia równie, a nawet bardziej wyczerpujące niż aktywność fizyczna.

Psa szczekającego z nudów warto również nagradzać za ciszę. W jaki sposób? Jeśli szczekaniem pies próbuje zwrócić uwagę opiekuna, należy ignorować go, dopóki się nie uspokoi. Dopiero wtedy można wynagrodzić go smakołykiem lub zabawką.

Jeżeli pies szczeka non stop z powodu lęku separacyjnego, wskazane jest stopniowe przyzwyczajanie go do samotności. Szczególnie ważna jest nauka samodzielnego spania, na przykład w specjalnym kojcu lub psiej poduszce.

Gdy przyczyną szczekania psa w nocy są hałasy na zewnątrz, warto zapewnić zwierzęciu bardziej komfortowe warunki poprzez zamknięcie okien, a nawet zastosowanie urządzeń do emisji tak zwanego białego szumu.

Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest oduczenie psa nocnego wycia, chodzi tu głównie o starsze psy. W wielu przypadkach jest to tak głęboko zakorzeniony nawyk, że wyeliminowanie go może okazać się niemal niemożliwe.

Przeczytaj:  Minimalne wymiary kojca dla psa w 2023 roku

W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z profesjonalnym behawiorystą, który w ramach odpowiednich treningów może pomóc opiekunom ograniczyć niekorzystne zachowania u psów, które objawiają na różne sposoby swoje poczucie przynależności do stada i ogólnie pojęty „zew natury”.

Na szczęście, w większości przypadków nocne szczekanie lub wycie nie trwa przez cały rok, a jedynie w niektórych okresach, najczęściej wiosną.

Warto pamiętać, że szczekaniem i wyciem psy często chcą przekazać jakąś informację swojemu opiekunowi. Nie można zatem ignorować takich sygnałów, dopóki nie poznamy ich przyczyny.

Słowo końcowe

Mimo iż jest to niepożądane zachowanie, nie należy karać psa gdy szczeka w nocy, ponieważ szczekanie wynika z uzasadnionych potrzeb naszego czworonoga.

Jeśli natomiast szczekanie połączone jest z wyciem, pupil może mieć pewne problemy behawioralne, których nie należy bagatelizować, gdyż mogą one nasilić się i przybrać intensywniejszą formę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.