Dlaczego pies wygryza sobie sierść?

pies sie lize

Drapanie i lizanie ciała, a nawet i chwytanie zębami własnej sierści przez psa, nie powinno być powodem do obaw. Oczywiście wtedy, gdy pies drapie się w okolicy ogona czy gryzie sierść sporadycznie. Jeśli zauważysz, że pies wygryza sierść, drapie lub gryzie się zbyt często, może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Pies wygryza sobie sierść z łapy – co to może znaczyć?

Nie ma nic dziwnego w tym, że pies drapie się w okolicach ogona, liże po łapach czy gryzie. Powodem może być swędzenie danej części ciała czy po prostu może mu coś przeszkadzać. Jeśli jednak robi to regularnie, a dodatkowo na skórze pojawiają się niepokojące zmiany, konieczna będzie konsultacja weterynarza.

Pies wygryza sobie sierść z łapy, w okolicach ogonach, ale również i innych miejscach. Nagminne wygryzanie sierści przez psa powinno być powodem do zmartwień. Pies wygryza sierść z kilku powodów. Najczęściej dotyczą one:

  • Zmian skórnych – choroby skóry wywołują u czworonogów świąd, a tym samym ogromny dyskomfort. W efekcie pies wygryza sierść, ociera się o różne przedmioty i drapie,
  • Alergii pokarmowych – pies wygryza sierść również w związku z alergią pokarmową lub uczuleniem na pasożyty, które bytują w sierści zwierzaka,
  • Lęku separacyjnego – niektóre czworonogi mają problem z samotnością. Pies wygryza sierść, ponieważ źle znosi bycie samemu w domu, gdy opiekun jest np. w pracy,
  • Nudy – pies wygryza sobie sierść z łapy i innych miejsc z nudy. Dzieje się tak, gdy spędza wiele czasu w domu lub właściciel poświęca mu za mało czasu na zabawę,
  • Hot spot – to ostre zapalenie skóry, które wywołuje ból i dyskomfort u pupila. Miejsce zmiany skórnej jest mocno podrażnione, swędzi i boli. W efekcie pies drapie się, a rana się powiększa. Dlatego niezwykle istotne jest systematyczne przeglądanie sierści pupila. Hot spot sprawia, że pies traci sierść na grzbiecie w miejscu, gdzie powstała „gorąca plama”
Przeczytaj:  Czym karmić psa? Karma sucha, mokra i domowa

Co zrobić jeżeli pies wygryza sobie rany na zadzie, łapach czy grzbiecie?

Psom często zdarza się wylizywać, drapać czy chwytać zębami swoją sierść. Wszystko jest w porządku do momentu, gdy zdarza się to raz na jakiś czas. Jeśli jednak pies wygryza sobie sierść z łapy, na grzbiecie lub pies gryzie ogon do krwi, to świadczy to o problemach ze zdrowiem.

W takiej sytuacji należy bacznie obserwować pupila, a także udać się do kliniki weterynaryjnej.

Dlaczego pies gryzie się w okolicy ogona?

Nie ma wątpliwości, że wielu właścicieli zastanawia się, dlaczego pies gryzie ogon. Istnieje kilka przypadłości, które powodują, że pies drapie się w okolicy ogona i gryzie go. Przyczyną mogą być pasożyty np. pchły. Inną przyczyną może być zapalenie gruczołów przyodbytniczych.

Wywołuje ona dyskomfort oraz ból. We wnętrzu może zebrać się ropna, a nawet ropno-krwista wydzielina, która potęguje ból. Może dojść nawet do przetoki. W efekcie pies drapie się w okolicy ogona i wygryza sierść. Dzieje się tak, ponieważ pupil nie może poradzić sobie z bólem, jaki odczuwa.

Jeśli jednak pies gryzie ogon do krwi, daje nam sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Im szybciej zaprowadzimy go do gabinetu weterynaryjnego, ty mniejsze ryzyko rozwój choroby czy powikłań.

Jeśli nie wiesz, dlaczego pies gryzie ogon, to powinien to wyjaśnić lekarz weterynarii. Weterynarz dokładnie zbada pupila. Jeśli będzie konieczność, zleci dodatkowe badania.

Może również skierować zwierzę na konsultację behawiorystyczną. Na podstawie badania fizykalnego oraz wyników innych badań, postawi diagnozę. Jeśli okaże się, że pies wygryza sobie rany na zadzie wskutek choroby skórnej, weterynarz przepisze odpowiednie lekarstwa, które zminimalizują świąd, a także przyśpieszą gojenie.

Pies traci sierść na grzbiecie – co to oznacza?

Wypadanie sierści, potocznie nazywane linieniem, to naturalne zjawisko. Pojawia się m.in. w związku ze zmianą pór roku. Jeśli jednak pies traci sierść na grzbiecie, a do tego zauważysz inne niepokojące objawy, udaj się z pupilem do kliniki weterynaryjnej.

Przeczytaj:  Nadpobudliwy pies - jak go uspokoić? 8 sprawdzonych sposobów

Do niepokojących symptomów zalicza się m.in.:

  • łyse placki,
  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • apatię,
  • zmniejszony apetyt,
  • łupież,
  • łojotok.

Przyczyn nadmiernego wypadania sierści jest wiele. Pies traci sierść na grzbiecie w wyniku m.in.:

  • nieprawidłowego żywienia – nietolerancja pokarmowa, niedobory witamin i składników mineralnych
  • alergii – wywołanej np. przez alergeny środowiskowe, roztocze kurzu domowego,
  • zaburzeń hormonalnych – do których należy m.in. nadczynność kory nadnerczy,
  • grzybicy skóry,
  • chorób bakteryjnych – są to głównie ropne zapalenia skóry,
  • przyjmowania niektórych leków – np. długotrwała antybiotykoterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.