Dlaczego pies zakopuje jedzenie?

Dlaczego-pies-zakopuje-jedzenie

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Pies – i nie tylko pies – może chować jedzenie zarówno w ogrodzie, jak i w mieszkaniu, na przykład w kocu czy we własnym legowisku. Wielu właścicieli czworonogów nie rozumie takiego zachowania pupila. Szczególnie wtedy, kiedy podają zwierzęciu świeże, apetyczne jedzenie.

Tymczasem pies może mieć mnóstwo powodów, aby zakopać jedzenie w ogrodzie lub schować je pod poduszką. Warto poznać najpopularniejsze przyczyny takiego zachowania, aby wiedzieć, jak mu przeciwdziałać. Zatem dlaczego więc pies chowa jedzenie?

Warto wiedzieć, dlaczego pies chowa jedzenie!

Jeśli chowanie jedzenia staje się problematyczne, warto poznać odpowiedź na pytanie „dlaczego pies zakopuje jedzenie?”. Jest to o tyle ważna kwestia, że zwierzę broniące swoich zapasów w domu czy w ogrodzie, może zachowywać się agresywnie, a wtedy stanowi zagrożenie dla swoich właścicieli, zaś siebie naraża na dodatkowy stres.

Warto zrozumieć, dlaczego psy zakopują jedzenie również po to, aby wiedzieć, co zaoferować zwierzęciu jako alternatywę. Jeśli właściciel czworonoga po prostu odbierze mu możliwość chowania jedzenia, zwierzę będzie sfrustrowane, co może doprowadzić do jeszcze bardziej problematycznego zachowania.

Korzystniej jest zaoferować psu coś w zamian, jednak wcześniej trzeba wiedzieć, dlaczego pies chowa jedzenie.

Przyczyny chowania jedzenia przez psa

Pies, podobnie jak człowiek, może kierować się różnymi emocjami, mającymi wpływ na jego zachowanie. Z tego względu nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „co oznacza chowanie jedzenia przez psa?”.

Najpopularniejsze przyczyny takiego zachowania to:

  • znudzenie – niektóre psy często zakopują jedzenie z nudów, traktują je jak zabawkę, źródło rozrywki na czas nieobecności właściciela, czasem próbują w ten sposób również zwrócić na siebie uwagę, a więc zakopywanie jedzenia oznaczać może dla właściciela, by ten poświęcał psu więcej czasu,
  • robienie zapasów – pies, który jest karmiony regularnie, rzadziej zakopuje jedzenie, jeśli jednak właścicielowi zdarza się zapomnieć o podaniu zwierzęciu jedzenia, to może chcieć zabezpieczyć się na wypadek głodu i zwyczajnie zakopywać jedzenie na taką ewentualność,
  • monotonna dieta – jeśli pies jest karmiony regularnie, a nawet w nadmiarze i z pewnością nie bywa głodny, problemem może być monotonna dieta, która zwyczajnie znudziła się zwierzęciu, w tym przypadku chowanie pożywienia bywa nawet wskazówką, że w jego organizmie brakuje jakichś substancji odżywczych,
  • zachowanie atawistyczne, czyli odziedziczone po przodkach, psach, które po schwytaniu ofiary i najedzeniu się, resztki pożywienia zakopywały, aby nie zostały zjedzone przez padlinożerców co wiązałoby by się z ogromnym marnotrawstwem – jest to szczególnie popularne zachowanie u zwierząt wychowywanych w większych grupach, gdzie ciężej jest zdobyć pożywienie.
  • obrona zasobów – poznajemy ją po agresywnym zachowaniu pupila, który warczy i szczeka, kiedy ktoś zbliża się do zakopanego jedzenia.
Przeczytaj:  Ile kosztuje utrzymanie psa? Wielkie zestawienie wydatków

Jak oduczyć psa chowania jedzenia?

Jeśli właściciel czworonoga wie już, dlaczego pies zakopuje jedzenie nosem, bądź inną częścią ciała, może wdrożyć odpowiednie dla danego przypadku rozwiązania, które pomogą wyeliminować przyczynę problemu, a nie tylko sam problem.

Zatem, jak oduczyć psa kopania w ogrodzie i chowania jedzenia?

  1. Warto zacząć od podstaw, czyli od regularnego podawania posiłków – w przypadku psów wystarczające powinno być podanie jednego posiłku o stałej porze, ale niekiedy lepszym rozwiązaniem bywają dwa lub trzy posiłki. Wpływa to korzystnie nie tylko na samopoczucie zwierzęcia, ale również na jego poczucie bezpieczeństwa.Pozwala także unormować stany pobudzenia i odpoczynku. Jeśli problem dotyczy szczeniaka, karmienia trzeba zaplanować nawet na 5 posiłków dziennie, zawsze zabierając niezjedzone resztki tak, aby zwierzę nie miało do nich dostępu.
  2. Odpowiednio zróżnicowana dieta – czyli dieta, która dostarczy pupilowi niezbędnych substancji odżywczych i będzie różnorodna, nie monotonna, czyli nie tylko o różnych smakach, ale też o różnych konsystencjach (czas suchej i czas mokrej karmy).
  3. Rozrywka – jeśli pies zachowuje się tak, że traktuje jedzenie jak zabawkę, należy poświęcić mu nieco więcej uwagi i zapewnić rozrywkę, która pozwoli zredukować stres. Warto pamiętać też o spacerach i zadbać o jego aktywność fizyczną. Jeżeli pies kopie w ogrodzie prawdopodobnie jego potrzeba węszenia i eksploracji terenu nie jest zaspokojona przez samo bieganie po podwórku.Problem rozkopanego ogrodu można rozwiązywać dwutorowo, również poprzez stosowanie środków odstraszających zwierzę, czyli zniechęcających (za pomocą zapachu) do kopania w konkretnej okolicy.
  4. Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa – jeśli istnieje możliwość, że pies chowa jedzenie ze strachu przed głodem czy przed odebraniem mu go przez inne zwierzęta, co często wiąże się z łapczywym jedzeniem, to warto zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa, by czuł się w pełni bezpiecznie między innymi poprzez wprowadzenie rutyny. Otrzymywanie pokarmu o stałych porach powinno uspokoić psa i upewnić go w przekonaniu, że nie grozi mu głód.
  5. Kontakt ze specjalistą – niektóre przyczyny chowania jedzenia są zbyt trudne do wyeliminowania samodzielnie, a wtedy trzeba skontaktować się już z behawiorystą lub zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Dotyczy to przede wszystkim agresywnej obrony ukrytego pożywienia przed innymi zwierzakami. W takich przypadkach warto pamiętać, że problem nie zostanie rozwiązany od ręki – może wymagać wielotygodniowej pracy ze zwierzęciem.
Przeczytaj:  Dlaczego pies chodzi w kółko? Przyczyny kręcenie się psa

Jak jeszcze innym sposobem oduczyć psa zakopywania jedzenia lub zakopywanie zabawek? ciekawą metodą jest nauczenie psa komendy: „ZOSTAW!”. Komenda sprawdzi się nie tylko w sytuacji, w której przyłapiemy psa na zakopywaniu jedzenia w ogrodzie, ale także gdy pies na spacerze, gdy pies weźmie do pyska coś, czego brać nie powinien.

Na koniec

Najczęściej psy zakopują jedzenie ze względu na złe doświadczenia z przeszłości i/lub swój instynkt łowny, który przekazali im ich przodkowie – wilki. Zatem bez względu na to, czy Twój pies jest psem myśliwskim, czy też zwykłym kanapowcem, drzemie w nim mniej lub bardziej uśpiony instynkt łowny i to jest ich natura.

Niestety zakopywanie jedzenia przez psa często wiąże się z agresją wynikającą z obrony zasobów.

Jeśli jednak pies zakopuje zabawki, to także nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zabawka Twojego psa jest dla niego czymś cennym i wyjątkowym i zakopanie jej w ziemi jest sposobem na ukrycie jego zabawki przed innymi zwierzętami lub innymi członkami stada.

Obserwuj więc swojego pupila, a jeśli pies zakopuje jedzenie lub zabawki notorycznie, spróbuj wywnioskować, z czego to wynika, czy jest to zakopywanie jedzenia lub zabawek na „gorsze czasy”, czy jest to zwrócenie na siebie uwagi, czy zwykła zabawa.

Próbuj wtedy nauczyć psa dobrych nawyków, musisz zadbać też o różne formy rozrywki, czy zróżnicowaną dietę, smakołyki lub poświęcanie psu więcej uwagi, bo być może w ten sposób próbuje zwrócić na siebie twoją uwagę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.