Dlaczego pies je swoje odchody? To pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Zjawisko to określa się jako koprofagia i dotyczy głownie szczeniąt. Jednak zdarza się, że nawyk ten zostaje na lata. Co robić, gdy pies zjada swoje odchody?
Zjadanie odchodów przez psa – wyjaśnienie zjawiska
Koprofagia z języka greckiego oznacza dosłownie zjadanie kału. Wyróżnia się:
- autokoprofagię – pies zjada swoje kupy.
- allokoprofagię – psy zjadają kał innych psów lub zwierząt.
U wielu zwierząt, zwłaszcza u gryzoni oraz zajęczaków, jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Powszechne jest również u psów. Bardzo często właściciele czworonogów zauważają, że pies zjada swoje kupy. Najczęściej można to zaobserwować u oszczenionych suk, które konsumują odchody swoich młodych. W ten sposób czyszczą legowisko, a także minimalizują ryzyko zwabienia zapachem innych zwierząt.
Swoje odchody zjadają również młode psy, zazwyczaj do ukończenia szóstego miesiąca życia. Wiąże się to przede wszystkim z poznawaniem świata, a także naśladownictwem. Szczeniak zjada kupy, naśladując w ten sposób swoją matkę. To naturalne zjawisko i powinno minąć, gdy pies podrośnie.
Główne przyczyny zjadania odchodów przez psa
Zdarza się, że pies je swoje odchody regularnie. Może być to wynikiem to może być objaw problemów psychicznych lub zdrowotnych:
1. Zaburzenia trawienne i mikroflory bakteryjnej
Dotyczy sytuacji, gdy pies nie jest w stanie w pełni strawić karmy. W efekcie jej resztki są wydalane razem z kałem, a Twój pupil może je wyczuć. Ponadto, pies je swoje odchody w trakcie antybiotykoterapii lub jeśli brakuje u witamin. Warto wtedy wybrać się do kliniki weterynaryjnej. Lekarz weterynarz dobierze odpowiednie suplementy, aby dostarczyć psu niezbędne witaminy do prawidłowego funkcjonowania.
2. Zaburzenia psychiczne
Zjawisko konsumpcji kału obserwuje się w przypadku zestresowanych czworonogów. Problem dotyka najczęściej te psy, które właściciel karał za załatwienie się w domu. W obawie przed dostaniem kary, pies zjada swoje kupy.
3. Nieprawidłowo zbilansowana dieta
Zastanawiasz się dlaczego pies je swoje kupy? Przyczyną może być zła i uboga w składniki odżywcze dieta, która powoduje, że zwierzę nie otrzymuje niezbędnych witamin i składników mineralnych. Taka sytuacja wymaga szybkiej reakcji, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na organizm pupila i być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych
4. Uczucie tęsknoty oraz nuda
Pies zjada swoje kupy również podczas rozłąki z właścicielem np. gdy jest zamknięty w kojcu lub właściciel wyjechał. Zjawisko obserwuje się również, gdy pupilowi nie poświęca się zbyt dużo uwagi i wtedy się nudzi. W taki sposób chce zwrócić uwagę na siebie i wymusić zainteresowanie.
Dlaczego szczeniak zjada swoje odchody?
Wielu właścicieli, którzy dopiero wzięli czworonoga zastanawia się dlaczego szczeniak zjada swoje odchody i czy jest to powód do zmartwień. Na całe szczęście jest to normalne zjawisko, które wraz z wiekiem mija. Szczeniak zjada swoje kupy zazwyczaj z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ciekawość przy poznawaniu otoczenia oraz świata. Młode psy chcą wszystkiego dotknąć oraz spróbować, a używają do tego pyszczka.
W efekcie zjadają odchody. To naturalne. Drugi powód to naśladownictwo. Szczenięta widzą, że ich matki zjadają odchody i po prostu naśladują swojego rodzica. Jeżeli konsumowanie własnych odchodów minie, gdy pies dorośnie, nie ma żadnego powodu do zmartwień.
W przypadku, gdy to nie minie, warto zwrócić się do kliniki weterynaryjnej i znaleźć źródło problemu. Przyczyn może być wiele. Niektóre z nich mogą być przyczyną niedoboru witamin, a inne mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego nie wolno tego bagatelizować i warto skonsultować z weterynarzem, który na podstawie wywiadu i badań, postawi diagnozę.
Co zrobić gdy szczeniak zjada swoją kupę?
Jeżeli dorosły szczeniak lub pies zjada swoje kupy, nie można tego bagatelizować. tendencja do zjadania odchodów własnych lub innych zwierząt jest nie tylko nieestetyczne, ale równie niebezpieczne dla zdrowia czworonoga. Jeżeli szczeniak zjada kupy innych, może się zarazić pasożytami i chorobami. Co w takim razie należy robić? Przede wszystkim:
- zawsze sprzątaj odchody, gdy tylko pies się załatwi,
- na spacer zakładaj psu kaganiec, a także kontroluj go, co bierze do pyska,
- poświęcaj pupilowi czas, aby nie tęsknił ani się nie nudził
- postaraj się ograniczyć dostęp swojego czworonoga do odchodów innych zwierząt,
- zakup środki wspomagające trawienie karmy.
Pamiętaj, aby nigdy nie karcić psa, ze zjada swoje odchody, ponieważ możesz tylko pogorszyć problem.