Dlaczego psy wyją? Przyczyny i sposoby na oduczenie

pies wyje

 

 

Psy komunikują się z ludźmi za pomocą gestów oraz dźwięków, nazywanych wokalizacją. Najczęstszą formą komunikacji werbalnej jest szczekanie. Wyróżnia się także popiskiwanie, które towarzyszy zazwyczaj, gdy czworonóg odczuwa ból. Wyróżnia się jeszcze inne wokalizacje, w tym wycie i skowyt psa. Co oznacza wycie psa? I czemu psy wyją?

Dlaczego psy wyją? Potencjalne przyczyny

Nie ma wątpliwości, że wielu opiekunów zastanawia się, czemu pies wyje. Jaki jest powód i czy to normalne zjawisko? Wycie oraz skowyt psa to forma szczekania, która najczęściej oznacza lęk, strach oraz długotrwałą frustrację. Emocje te mogą pojawić się w wyniku lęku separacyjnego. To także symptom strachu.

W takiej sytuacji pies wyje, a dodatkowo popiskuje, skomli, drży i warczy. Mogą mu towarzyszy również inne zachowania wskazujące na niepokój, takie jak chodzenie w kółko lub chowanie się za swoim właścicielem. Skowyt psa w większości przypadków jest oznaką bólu.

Pojawia się np. wtedy, gdy przypadkiem nadepniesz pupilowi na ogon lub łapkę. Jeśli pojawia się podczas np. skoku z łóżka albo bez powodu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Może świadczyć o problemie zdrowotnym, dlatego nie wolno tego bagatelizować. Inną przyczyną tego, że pies wyje, jest zwrócenie na siebie uwagi. Obserwuje się to u szczeniąt, które poprzez wokalizację, przywołują matkę. Dźwięk umożliwia suce zlokalizowanie swoich młodych.

Wycie psa – co może zwiastować?

Zastanawiasz się, co oznacza wycie psa? Prawdopodobnie to jedna z pozostałości po zachowaniu przodków. Co prawda, udomowionym psom taka forma komunikacji nie jest potrzeba. To jednak nie oznacza, że czworonogi się jej pozbyły.

Przeczytaj:  Dlaczego mój pies śmierdzi? Kompleksowy poradnik

Skowyt psa pojawiał się przede wszystkim, gdy zwierzę było samotne, a wycie miało być oznaką tęsknoty oraz poczucia wspólnotowości. To także sygnał ostrzegawczy, który informował o pojawieniu się intruza na terytorium.

To wszystko sprawiło, że do dziś pies wyje, gdy słyszy wycie innych przedstawicieli swojego gatunków. Najczęściej obserwuje się na wsiach, wśród zwierząt na łańcuchach. Gdy jeden wyje, zaczyna drugi. Taki skowyt psa świadczy o strachu i frustracji, wynikające z uwięzi na łańcuchu czy braku zapewnienia podstawowych potrzeb, takich jak kontakt społeczny, zabawa, swoboda ruchu.

Pamiętaj, że pies wyje zawsze z jakiegoś powodu. Dlatego dokładnie obserwuj otoczenie, a także okoliczności, które towarzyszą skowytowi, aby wiedzieć, dlaczego pies wyje. Powodem może być frustracja, lęk albo ból i odczuwany w związku z tym – dyskomfort. Gdy dodatkowo pojawiają się inne symptomy, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Dlaczego pies wyje w nocy?

Dość częstym zjawiskiem jest wycie czworonoga w nocy. Dlaczego pies wyje w nocy? Głównym powodem jest komunikowanie się z rodziną lub okolicznymi czworonogami. Pies wyje w nocy również wtedy, gdy chce zasygnalizować niebezpieczeństwo np. gdy ktoś kręci się wokół domu.

W ten sposób informuje o zagrożeniu swoich członków rodziny i wzywa ich do pomocy, Ma to związek z instynktem psa. Co ciekawe, są rasy bardziej predysponowane do takiego zachowania. To przede wszystkim psy stróżujące.

Pies wyje sam w domu – co to oznacza?

Dlaczego pies wyje sam w domu? Tak naprawdę przyczyn takiego zachowania jest wiele. Zwierzę, które przebywa kilka godzin samemu, zwyczajnie się nudzi. Ponadto wycie oznacza również tęsknotę za opiekunem. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy uczysz pupila zostawania samego w domu.

Zwierzę nie jest przyzwyczajone i poprzez skowyt wyraża swoje emocje. Wokalizowanie podczas Twojej nieobecności może świadczyć o lęku separacyjnym. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji, ponieważ w przypadku braku leczenia lęku separacyjnego, nasila się i coraz ciężej będzie go zwalczyć.

Lękowi może towarzyszyć niszczenie przedmiotów w domu, a także nadmierna ekscytacja, gdy wrócisz do domu.

Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie szkolenie. Zanim zostawisz czworonożnego przyjaciela samego na kilka godzin, zacznij od pozostawienia go na kilka minut. Stopniowo zwiększaj czas.

Przeczytaj:  Ciąża u psa - kompendium wiedzy o ciąży i porodzie psa

Za każdym razem, gdy pupil zachowa spokój podczas Twojej nieobecności, pochwal go i podaj ulubiony smakołyk. Wzmocnisz pożądane zachowania. A dlaczego pies wyje, gdy opiekun jest w domu? Istnieje wiele powodów. W ten sposób chce zwrócić Twoją uwagę, abyś znalazł dla niego czas i pobawił się z nim.

Skowyt psa może świadczyć również o bólu, a także być sygnałem terytorialnym, towarzyszącym pojawieniu się samca czy cieczki. Właściciele czworonogów częsty sami  nieświadomie wzmacniają wycie psa poprzez głaskanie i podawanie mu ulubionego przysmaku, aby go pocieszyć.

Niestety pupil nie odbiera tego, jako pocieszenie, a nagrodę za zachowanie, w tym przypadku wycie. W efekcie będzie chętniej wył, innym powodem może być odczuwanie bólu. Obserwuj swojego czworonożnego przyjaciela, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Jak oduczyć psa wycia?

Skowyt psa, zwłaszcza gdy pies wyje w nocy, może być uciążliwy nie tylko dla Ciebie jako opiekuna, ale również dla członków rodziny czy sąsiadów. Istnieje kilka sposobów, które ograniczą wycie.

Jednak w pierwszej kolejności należy omówić to, czego nie wolno robić. Pod żadnym pozorem nie stosuj kar! Psa nie wolno bić ani karcić za wycie, ponieważ w ten sposób możesz wzmocnić niepożądane zachowanie lub zamaskować przyczynę skowytu!

W ten sposób doprowadzisz do frustracji i pogłębienia problemy, a nie rozwiązania. Nie wolno również używać tzw. obroży antyszczekowych. Akcesoria te rażą prądem pupila za każdym razem, gdy ten wyda dźwięk.

Stosowanie takich gadżetów niesie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji zarówno zdrowotnych, jak i behawioralnych. W takim razie jak oduczyć psa wycia? Oto kilka skutecznych sposobów:

1. Zastanów się czemu pies wyje

Po pierwsze, należy znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego pies wyje. Czy wynika to z nudy, chęci zwrócenia na siebie uwagi? A może przyczyną jest ból lub lęk separacyjny?

Przeczytaj:  Czym karmić psa? Karma sucha, mokra i domowa

2. Poproś o pomoc behawiorystę

Jeżeli nie masz pojęcia, czemu pies wyje, a skowyt psa jest coraz bardziej uciążliwy, skonsultuj się z behawiorystą. Ustali podłoże zachowania. Pamiętaj, aby podać jak najwięcej przydatnych informacji, takich jak: okoliczności pojawiania się wokalizacji, kiedy pubowi przestaje wydawać dźwięk.

Wycie psa – związane z tym przesądy

Osoby, które wieżą w przesądy, uważają, że skowyt psa odnosi się do jakiegoś wydarzenia. Najpopularniejszy stereotyp, związany z tym, dlaczego psy wyje, to zwiastun zbliżającej się śmierci osoby z otoczenia pupila.

To tłumaczy, czemu psy wyją, gdy słyszą sygnał karetki. Przesąd ten wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, w średniowieczu wierzono, że jeżeli pies wyje podczas narodzin dziecka, to maluszek będzie miał nieszczęśliwe życie.

Pamiętaj jednak, ze przesądy, mówiące o tym, dlaczego pies wyje, należy traktować z przymrużeniem oka. Zamiast w nie wierzyć, skup się przede wszystkim na obserwacji czworonożnego pupila, aby znaleźć przyczynę takiego zachowania.

A w razie konieczności udaj się do kliniki weterynaryjnej, a w przypadku problemów o podłoży behawioralnym, skorzystaj z pomocy behawiorysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.