Dlaczego szczeniak gryzie smycz? 3 sposoby na oduczenie psa gryzienia smyczy

szczeniaki na smyczy

Gryzienie smyczy przez szczenię to problem, z którym boryka się wielu opiekunów czworonogów. I choć nawyk ten może wydawać się błahym, to bagatelizowanie go sprawi, że problem będzie narastać wraz z upływem czasu. Jak oduczyć psa gryzienia smyczy? Przedstawiamy skuteczne sposoby.

Dlaczego pies gryzie smycz?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że gryzienie to instynkt czworonoga. Podczas pierwszych dni w nowym domu, szczenię chce poznać swoje otoczenie. Robi to za pomocą węchu, dotyku, ale również i gryzienia. Na tym etapie nie wie, że gryząc smycz, robi źle. Pies, podobnie jak człowiek, od początku musi się wszystkiego nauczyć w tym zasad i reguł, panujących w nowym domu.

Dlatego musisz go wszystkiego nauczyć już od pierwszych dni. Wymagać to będzie od Ciebie cierpliwości i kompleksowych działań. Musisz mieć świadomość, że wychowanie szczeniaka to proces trudny i żmudny.  Jeśli tylko zobaczysz, że pies gryzie smycz, zareaguj. Absolutnie nie krzycz na psa ani nie karć go. To złe metody, których nie należy stosować, bo możesz tylko pogorszyć relację z pupilem i uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Musisz pokazać psu, ze takie zachowanie jest niestosowne. Smycz stanowi dla zwierzaka rodzaj zabawy. Jeśli zaczyna ją gryźć, ma ochotę na zabawę i szuka kontaktu z Tobą. To naturalne i potrzeba czasu, aby pupil zrozumiał czym jest smycz, jakie jest jej przeznaczenie i, że nie jest zabawką. Pies gryzie smycz również w efekcie nudy. W ten sposób musi uwolnić swoje emocje czy nagromadzony stres. Dzieje się tak m.in., gdy pupil zostaje na kilka godzin sam w domu. Gdy wracasz do domu, zwierzę cieszy się i wpada w euforię, a w efekcie chwyta za smycz i ją gryzie.

Przeczytaj:  Węch psa - potęga małego psiego nosa

Pies gryzie smycz – co robić, a czego nie?

Gryzienie smyczy przez psa jest zazwyczaj okresem przejściowym i wraz z wiekiem mija. Problemu pozbędziesz się szybciej, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad, a także unikniesz błędów. Przede wszystkim:

  • Nie wyrywaj smyczy psu, gdy ją gryzie. To błąd. Pupil może pomyśleć, że to rodzaj zabawy i z przyjemnością będzie ją szarpał. O to mu właśnie chodzi. Do szarpania służą specjalne zabawki w postaci np. sznurka. Je możesz wyrywać. Smyczy nie.
  • Nie karć psa. Karanie psa za złe zachowanie często daje odwrotny skutek do zamierzonego. Lepszym sposobem jest nagradzanie za pożądane zachowanie ulubionym smakołykiem. Rób to za każdym razem, gdy pies przestanie gryźć smycz. Będzie wiedział, że dobrze robi.

Pamiętaj, że nauczenie pupila zasad wymaga od Ciebie systematyczności. Nie wystarczy powiedzieć raz „nie wolno”. Proces wychowywania, uczenia reguł musi trwać tyle, aż w końcu pies zacznie się zachowywać, tak jak tego chcesz. Jeśli podczas spaceru pies gryzie smycz, ustań i powiedz niewolno. Jeśli przestanie – daj smakołyk.

Jeżeli za kilka metrów sytuacja się powtórzy, zrób dokładnie tak samo. I tak w kółko aż do skutku. Regularnie trenując pupila, w końcu załapie co wolno, a czego nie. A nawyk gryzienia smyczy porzuci. Niektórym psom może to zająć kilka dni, innym tygodni. Dlatego koniecznie uzbrój się w cierpliwość.

Jak oduczyć psa gryzienia smyczy?

Jeśli zauważysz, ze twój pies  gryzie smycz, nie bagatelizuj tego. Od samego początku zakomunikuj mu, że takie zachowanie jest niestosowne. Jak oduczyć psa gryzienia smyczy? Możesz skorzystać z jednej z niżej wymienionych metod:

  1. Przyczep metalowy wisiorek do zaczepu, który łączy obrożę ze smyczą przyczep metalowy wisiorek do zaczepu, który łączy obrożę ze smyczą – pies gryzie smycz, ponieważ jest ona miękka i łatwa do żucia. Natomiast gryzienie metalu już nie będzie takie przyjemne i pupil może nie wykazywać zainteresowania smyczą.
  2. Kup pupilowi maskotki, najlepiej kilka. W ten sposób przekierujesz gryzienie smyczy na zabawki.
  3. Zabieraj zabawki na dwór. Trzymając gryzak w pyszczku, piesek nie będzie gryzł smyczy.
Przeczytaj:  Jak rozpoznać czy pies będzie duży [PORADNIK]

Warto dodać, że większość psów wyrasta z gryzienia ze smyczy. Gdy są starsze, same przestają się nią interesować. Jednakże ważne jest Twoje zachowanie i unikanie błędów, które mogłyby spowodować, że nawyk zostanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.